12 січня 2012, 18:37

Економіка росте, та чомусь не виростає

Реальне зростання валового внутрішнього продукту України в 2011 році прискорилося до майже 5%, заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров. Щоправда, не уточнивши, скільки це, "майже 5%" – 4,0% чи 4,99%.

За його словами, зважена монетарна політика Національного банку України і бюджетна політика уряду, дозволили досягти рекордно низького рівня інфляції в країні – 4,6%. "На 8,5% зросла реальна заробітна плата – це, до речі, найбільший показник у країнах СНД", – підкреслив Азаров.

Тож ми стали жити краще, – сказав уряд. Ми раді за вас, – сказав народ. А казки про 8,5% зростання реальної зарплатні в Україні – то папір, а він і не таке стерпить. А тим часом, реальність наступна (навіть за умов округлення зростання ВВП України в 2011 році).

Отже, два роки "покращення":

2011 рік:

Зростання ВВП України – 5%

Зростання світової економіки – 3,2% (дані Світового банку)

Зростання ВВП країн, що розвиваються – 6% (дані Світового банку)

Тобто, йдеться про держави, схожі з Україною за рівнем розвитку. Економіка України в 2011 році росла на 20% повільніше, ніж зростали співмірні з нами країни.

І це при тому, що падіння України в попередньому році було чи не найглибшим, і в Україні фіксувався "ефект відскоку".

За такою траекторією, Україна йде не до двадцятки найрозвиненіших держав, як це обіцяв президент Янукович у своїй програмі, а в зовсім протилежному напрямку.

Якщо швидкість зростання ВВП країн, що розвиваються, вища ніж в України, то це означає, що країни з цієї категорії випереджають Україну, в той час, як шансів наздогнати розвинуті країни так і не з'явилося.

Зокрема, зростання ВВП Китаю в 2011 році становило – 9,5%, Індії – 7,8%, Бразилії – 3,5%, Туреччини – 5,4%.

2010 рік:

Зростання ВВП України – 4,2%

Зростання світової економіки – 3,8% (дані Світового банку)

Зростання економік країн, що розвиваються і на які Україна природним чином повинна рівнятися, становило у 2010 році 7% (дані Світового банку).

Зокрема, в 2010 році ВВП Китаю зріс на 10,3%, ВВП Індії – на 8,6%, Бразилії – на 7,6%, Туреччини – 7,8%.

Тож, турки й бразильці мають значно більше підстав розповідати про "покращення", ніж Микола Азаров, не кажучи про китайців.

Приміром, в 2011 році Бразилія обігнала за рівнем ВВП Велику Британію, вийшовши на 6-е місце у світі за абсолютним розміром ВВП. А рік перед тим, у 2010 – витіснила Італію з сьомого місця. Хоча, ще п'ять років тому, економіка Бразилії була, за номіналом у доларах, удвічі менша за британську. ВВП Туреччини за 9 останніх років, за номіналом у доларах, зріс утричі, нині ця країна вискочила на 16 місце за абсолютним розміром ВВП у світі.

Що б там не розповідав уряд, світова економіка перевершила свій докризовий максимум 2008 року, вже в наступному, 2009-му, і пішла далеко вперед.



А Україна все ще не дійшла до рівня 2008 року:


2009 рік – мінус 14,8%. 2010 рік – 4,2%. 2011 рік – 5,0%.

Це, як обіцяне зростання населення України до 50 мільйонів до 2020 року, яке президент Янукович обіцяв у своїй офіційній передвиборчій програмі. А в реальності, замість обіцяного зростання на 500 тисяч на рік, країна нині переживає зменшення населення на майже 200 тисяч на рік.

Якщо у I кварталі 2011 року зростання ВВП України, проти I кварталу 2010 року, становило 5,3%, то по року вийшло 5%. Тобто, українська економіка, попри фантазії уряду, демонструє загальносвітову тенденцію уповільнення зростання.

Згідно з прогнозами усіх світових фінансових інституцій, світова економіка продовжить зниження темпів зростання у 2012 році. Україна, з її експортно орієнтованою сировинною економікою та безпорадним урядом, відчує це миттєво. І Микола Азаров мав би знати це, як ніхто інший. Хоча, воно йому треба. У них все зростає, я б сказав, навіть, що "пре".

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...