Уряд "ліпить цифірь" Або скільки ж ми витратили на ЄВРО-2012
Українські чиновники називають найрізноманітніші цифри остаточних витрат на ЄВРО-2012. За словами віце-прем'єр-міністра, міністра інфраструктури Бориса Колеснікова, обсяг коштів, витрачених на підготовку до проведення в Україні чемпіонату Європи з футболу, у 10 разів менший, ніж витрати Польщі. Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що Україна витратила на Євро-2012 лише вшестеро менше, ніж Польща.
Якщо гроші Польщі обидва чиновника порахували по-різному, то про внесок України говорять одностайно – 3,6 млрд доларів.
Між тим, 3 травня 2012 року Національне агентство з підготовки до Євро-2012 заявило, що у 2008-2011 роках на підготовку до Євро-2012 було виділено, згідно з державною програмою, 41 млрд 732 млн державних коштів.
Водночас, у цих даних, наведених Нацагенством, подані витрати без урахування 2012 року та коштів місцевих бюджетів, які, як і гроші державного бюджету, в остаточному рахунку, надходять з кишень українців.
Тож є велика брехня, а є повідомлення уряду. А ще є офіційні документи. За чинними даними, увесь розподіл витрат на Євро-2012 є наступним: кошти державного бюджету та кошти, залучені під державні гарантії – 53 млрд 911 млн грн, місцеві бюджети – 3 млрд 754 млн. Разом виходить 57 млрд 665 млн грн.
Це 7,2 млрд доларів, що рівно удвічі більше, ніж дані, які оприлюднював уряд. Звідки таке розходження? Вочевидь, влада у своїх вправах статистичною еквілібристикою, десь недорахувала і не включила в розрахунок гроші держмонополій чи кошти, виділені під держгарантії, або кошти, виділені під виглядом Євро-2012 на такі речі, як "Друга черга реконструкції з будівництвом фізкультурно-реабілітаційного центру та навісу над трибунами Національного університету державної податкової служби України". На це щастя, до речі, виділено 100 млн гривень – як раз податківцям "обідрати до нитки" пару областей.
До речі, сума в 7,2 млрд доларів може бути ще навіть заниженою. Місяць тому голова підкомітету Верховної Ради з питань підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, регіонал Олександр Зац заявив, що на підготовку та проведення "Євро-2012" держава витратила близько 80% із загальної суми в 109 млрд. Ймовірно, влада під приводом Євро-2012 "видоїла" держмонополії. А суспільство дізнається про це як раз тоді, коли доведеться приватизувати ці монополії під приводом їхнього "тяжкого фінансового стану".
Показова й ефективність цих інвестицій. На Андріївському узвозі і біля "Олімпійського" прорвало комунікації через день-два після відкриття.
Проте, залишається питання: чому загальну суму, яку озвучують урядовці, підраховано так чітко? Чому її занижено саме вдвічі у порівнянні з офіційними документами?
Можливо, у словах урядовців є правда. І на Євро-2012 дійсно витратили не більше, ніж вкрали. Не виключено, що влада просто звикла свої провали ділити на 2, згідно з середньою нормою відкату по країні.
Показово, що влада міряється витратами з Польщею. Краще б вона мірялася з нею економічними досягненнями. Як відомо, ВВП України у 3,1 рази менше, ніж ВВП Польщі. Яка, нагадаю, на 8 мільйонів менша за Україну за населенням, і починала з тих же стартових позицій, що й Україна. Простіше кажучи, якщо порівнювати ситуацію в Україні з польською динамікою, то завдяки владі кожен українець щомісяця (!) протягом десятиліть недотримує щонайменше 2 своїх зарплати/пенсії.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.