3 вересня 2014, 12:21

Наше майбутнє й наше життя

А давайте я вам розкажу про день позавчорашній – 1 вересня. Через брак часу не міг цього зробити раніше. Але він того вартий. Повірте! Бо про майбутнє.

Розпочався він о 4-ій ранку з міцного подвійного еспресо в кав'ярні харківського готелю...

Ні! Не зовсім так. День першого вересня цього року розпочався для мене та Ощаду ще 9 липня, на площі щойно звільненого Слов'янська в натовпі, де людська біда та страх висіли в повітрі та відчувалися на дотик. Це налякане скупчення людей буквально виплюнуло назустріч мені Людину. Саме так – з великої літери. Це тепер я її знаю на ім'я – Борисенко Сергій Віленович, а тоді посеред слов'янської площі, я побачив змученого, сивого чоловіка в більше ніж скромній кофтині. І питав той чоловік мене про школу. Всі інші – про виплату пенсій, зарплат, проблеми з кредитами. А він затявся на школі. Її понівечили терористи. Чи допоможуть її відремонтувати? Коли? Хто? Адже дітям скоро сідати за парти.

Я писав про цю зустріч тут не раз, але подумки повертаюсь до неї знову і знову. Вона ніби стартова кнопка, точка відліку, імпульс, який надає життю дещо іншого, нового змісту. Вона, як Вакарчукова майже весна, яка змінює все наше майбутнє й наше життя.

Не повірите. Але це направду магічні слова. Адже позавчора 1 вересня у харківському готелі я пив міцну каву саме з їх автором. Ми приїхали пізно увечері напередодні, щоб рано-вранці вирушити до дітей Слов'янська на свято Першого дзвоника. Саме в ту школу, за долю якої так переживав Сергій Борисенко, той, котрий Людина з великої літери, а тепер вона стала рідною і нам зі Славком.

Наближаючись до Слов'янська, душу охоплює тривога. Адже все частіше й частіше по дорозі трапляються люди зі зброєю, бронетехніка, блокпости. Коли дивишся у вікно ліворуч – на схід, розумієш, що десь там, менше як за сто кілометрів, війна, а тут, уздовж дороги, на автобусних зупинках стоять святково вбрані люди з дітьми, часто у вишиванках, які йдуть до школи. А сам ти ніби їдеш не по дорозі, а по межі. Між війною й миром. І подумки ловиш себе на тому, що ладен віддати все, аби ця межа не проходила по твоїй країні, а головне – по серцях і душах людей, не забирала в них їхнє майбутнє, а тим більше їхнє життя.

Заїхавши до Слов'янська – в передмістя Семенівку – ти бачиш, що ця межа стає все тоншою й тоншою. Підірваний міст, хату через хату зруйновано снарядами, розбиті зупинки, магазини, заправки. Потрощені мінометами дерева. Вирви в землі від мін. Сама земля немов суцільна рана, по якій навіть не те що їхати на авто, а ступати ногами боязко, щоб не зробити їй боляче.

Утім наприкінці вулиці Лисичанської все інакше. Немов казковий острів. Інший світ. І навіть повітря легше. Це і є наша школа.



Усміхнені обличчя, світлі дитячі погляди. Урочистість лінійки якась невимушена. Директор дякує крізь сльози. Відповідаю: це я Вам дякую, бо якби не та зустріч з Вами, то сьогодні нічого б цього не було. Славко співає гімн України – його підхоплюють діти. Навіть учні молодших класів. У кожного в руці синьо-жовтий прапорець, зроблений власними руками. 17 першачків розповідають віршики. І всі українською мовою. Лунає перший дзвоник.

Славко йде до класу і проводить дітям перший урок.



Так з відбудованої у Слов'янську школі народився наш спільний зі Святославом Вакарчуком проект "Моя Країна", який почався із моєї випадкової зустрічі з Людиною з великої літери. Коли зі Славком їхали зі школи, то збагнули, що непомітно пролетіло 5 годин. З восьмої до першої ми перебували немов поза часом. Тепер шукаємо наступну школу на сході, яку також відбудуємо. А далі наступну, й наступну... Якщо знаєте, яка це може бути школа, пропонуйте.

А ще вам – бонус – "Ой чий то кінь стоїть?" від Славка, якого він заспівав на прохання школярів як свою улюблену пісню дитинства, яку співала йому бабуся.



Того дня у Слов'янську ми ще їздили до бійців Нацгвардії та батальйону "Київ-1", а в Харкові у військовому госпіталі навідали поранених хлопців. Але це окрема історія, про наших героїв, захисників і наше сумління, яку я оповім згодом.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому допомога Україні допомагає всьому людству

Глобальна війна та її прояви Під час останньої Мюнхенської конференції з питань безпеки віцепрезидентка США Камала Гарріс і прем'єр Британії Ріші Сунак визнали, що війна путіна в Україні є глобальною "як з точки зору її впливу на продовольчу та енергетичну безпеку, так і з точки зору її наслідків для міжнародно визнаних норм"...

День Гідності й Свободи

З початком повномасштабної війни для нас кожен день є днем гідності й свободи. Пам'ятаю обидва Майдани. Зрозуміло, що другий – більше. І не через те, що він ближчий до наших днів у часовому вимірі...

Національний банк продовжує непохитно захищати фінансовий фронт

Щодо рішень Правління Нацбанку з монетарної політики – облікова ставка, інфляція, виклики й ризики, макроекономічний прогноз. Правління Національного банку України ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних...

Раби не знають Незалежності

Що варто знати і пам'ятати про Українську Незалежність Історія проголошення незалежності Україною 31 рік тому настільки чиста й бездоганна з точки зору конституційного та міжнародного права, що вже за перший рік Незалежності України її визнали понад 130 держав світу...

#СвяткуватиТебеЗавжди

Часом важливі слова непросто промовити вголос. У вас бувало так? Збираєшся, плануєш, подумки вибудовуєш розмову, уявляєш її реакцію і....

Як перемагати Росію

Про досвід Ощадбанку, якому вдалося перемогти РФ у міжнародному арбітражі, здобувши рішення про виплату 1,3 мільярда доларів США компенсації за втрачені внаслідок окупації АР Крим активи плюс майже 100 тисяч доларів відсотків за кожен прострочений Росією день щодо виплат присудженої компенсації...