13 жовтня 2022, 10:43

Світова економічна криза: як Україні реагувати на виклики і не зупинитись у розвитку

З кінця лютого весь цивілізований світ згуртувався навколо України. І це дійсно велика перемога представників влади, дипломатії та всього народу. США, Британія, Польща, держави ЄС та світу роблять все, щоб ми й надалі мали змогу протистояти агресору.

Однак, таку тенденцію зберігати стає дедалі важче. По-перше, російські лобісти не сплять і, як ми бачимо останнім часом, задіюють усі свої можливості на заході. По-друге, втома від війни є і вона наростатиме. По-третє, джерела фінансової допомоги небездонні. Через кризу грошей не вистачає навіть найбільш заможним економікам.

Тож ми повинні бути готовими до всього і мати власний економічний "план В". Так би мовити підстелити солому, не чекаючи моменту падіння.

Ціна газової голки

За оцінками експертів, наведеними інформаційним агентством Bloomberg, промислові гіганти Європи суттєво скорочуватимуть обсяги виробництва, адже навіть за наявності у достатній кількості енергоресурсів вони є досить дорогими. Європейські виробники змушені платити за газ у 7 разів більше, ніж їх конкуренти в США (у 20 разів більше – ніж в країнах Азії), що фактично робить промислову продукцію європейського виробництва не конкурентоспроможною.

Найгірша ситуація склалася для підприємств хімічної промисловості, для яких нафта та природний газ є не лише енергетичним ресурсом, але і сировиною – в цій галузі ціни на готову продукцію непомірно зростають.

Як відмічає представниця німецької хімічної компанії Covestro AG, при нинішньому рівні цін на енергоносії енергоємна промисловість Німеччини більше не конкурентоспроможна в усьому світі. Загалом, виробництво в країнах ЄС мінеральних добрив, пластмас, металів, паперу та кераміки стали неможливими, що спонукало все більше компаній закриватися або переносити виробництво за кордон.

Така складна ситуація вже позначається на стабільності фінансової системи європейського співтовариства. За підсумками серпня показник зростання цін виробників (промислова інфляція) в Німеччині складає рекордні 45,8%.

За результатами останнього загальноєвропейського соціологічного дослідження Standard Eurobarometer (опубліковано 06.09.2022) позитивне сприйняття ситуації в європейській економіці продовжує знижуватися. Так, більшість респондентів – 51% (+6 п.п.) вважають, що ситуація в європейській економіці зараз погана. Стан національної економіки оцінюють як поганий 64% (+5 п.п.) опитаних мешканців країн єврозони.

За економікою – політика

Падіння рівня життя та зростання невдоволення суспільства можуть зсунути певні і не надто вигідні для України політичні процеси. Власне, ми вже це спостерігаємо.

9 жовтня у Берліні пройшов мітинг прихильників ультраправої партії Альтернатива для Німеччини (АдН). Вони виступали за відміну санкції проти росії, які вже спричинили зростання цін на продукти та електроенергію.

Аналогічний мітинг наприкінці вересня пройшов у Празі. Його організаторами виступили націоналісти та євроскептики, які під гаслами "Чехія понад усе" вимагали від уряду країни скасувати санкції против росії, зайнявши нейтральну позицію. Аргументували це цінами на газ.

Ймовірно, за організацією подібних зборищ стирчать російські вуха. Як би не було нам шкода, але такі тези знаходять відгук в європейських суспільствах. Тому мітинги і тиск на європейські уряди триватимуть.

Нам своє робити

Саме тому Україні вже сьогодні потрібно усвідомити два великих виклики, над якими треба активно працювати вже.

По-перше, не маємо права послабити дипломатичну хватку. Політичну, економічну та військову підтримку Європи та світу треба регулярно стимулювати. І поки що на рівні керівництва держави є розуміння цієї необхідності. Як Верховна Рада ми також регулярно ухвалюємо відповідні постанови, звертаючись до наших партнерів із закликом до жорсткої реакції на злочини рф. Нам мало слів, нам потрібні дії.

По-друге, розгортання глобальної світової економічної кризи може призвести до додаткового падіння цін на експортну сировину та ще більшого скорочення виробництва. Щоб хоч якось убезпечити Україну від цих ризиків, треба вже сьогодні вкладати гроші та створювати нові умови для вітчизняного малого і середнього бізнесу.

Розвиток підприємців та підприємств може стати тією силою, яка допоможе нам мінімізувати вплив глобальних економічних проблем на вітчизняну економіку. Вже неодноразово на рівні "Розумної політики" вказував на необхідності кількох речей.

Ідеться про особливі, зрозумілі умови оподаткування та пільгову систему кредитування. Не під 20% річних, а під 1-2% з усіма гарантіями з боку держави.

Також варто використовувати ті гроші, які нам надають західні партнері не тільки для "проїдання", а й вкладати їх в розвиток української промисловості. Ми отримуємо приблизно 5 млрд дол щомісяця – це достатньо велика сума і Уряд має знаходити механізми перенаправлення грошей на розвиток. Команда "Розумної політики" неодноразово ці механізми пропонувала.

Подібний розумний підхід стане опорою для створення нових робочих місць, можливостей для українців отримувати стабільну зарплату, що суттєво зменшить навантаження на бюджет.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...