7 листопада 2022, 10:41

Вітренко і "крузаки": показова неефективність держави під час війни

Підбиваючи підсумки роботи на посаді голови НАК "Нафтогаз" Юрія Вітренка, можу сказати тільки одне: співчуваю його наступнику Олексію Чернишову. Попередній керівник залишив по собі фінансову діру, дефолт і незаповнені газові сховища на старті опалювального сезону. Пішов по-англійськи: не попрощавшись і не прозвітувавши.

Юрій Юрійович взагалі не дуже-то й любив відповідати на запитання. Ще в ті часи, коли намагався за будь-яку ціну стати профільним міністром та при цьому отримати премію від держави у 4 млн доларів. Щодо цього випадку, то тут на моє перше звернення про броньовані "крузаки" обмежився умовним "то не ваша справа". Але це моя справа – і як громадянина, і як платника податків, і як народного депутата. Тож запитувати я не перестав і, нарешті, отримав від Вітренка розлогу відповідь. У ній чимало цікавинок.

Нагадаю, у квітні 2022 року державний (вже тоді напівбанкрут) "Нафтогаз" закупив сім броньованих Toyota Land Cruiser загальною вартістю близько 950 тисяч євро. Ця угода обурила. Бо витрачаючи кошти на, м'яко кажучи, не найгарячіші потреби, "Нафтогаз" продовжував клянчити гроші з бюджету. Усе це під час повномасштабної війни.

До речі, це не перший публічний випадок "любові" топ-чиновників до безкоштовних державних елітних авто. Так, нещодавно журналісти Bihus.Info дізналися про те, що заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко користуватися позашляховиком Chevrolet Tahoe, який американська компанія General Motors подарувала Україні в гуманітарних цілях. Скандал набув таких обертів, що Тимошенко довелося публічно вибачитися і передати авто на гуманітатні цілі.

Однак повернемося до Вітренка. Відповідь на свій запит я отримав уже після того, як він пішов з посади. Що ж він написав?

Цікаво вже з першого речення. Угоду на купівлю дороговартісних позашляховиків уклала компанія "Нафтогазбезпека" з компанією Naftogaz Trading Europe AG. Обидві є дочками "Нафтогазу". Вважайте, купили в самих себе.



Закупівлю, пише Вітренко, ініціював підрозділ служби безпеки НАК з метою "вжиття додаткових заходів безпеки в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації та введеного воєнного стану". Згідно з відповіддю, броньовані "крузаки" мали відправитися у зону бойових дій для "захисту життя працівників Групи Нафтогаз під час обслуговування об'єктів критичної інфраструктури".





За цією логікою, користуватися броньованими позашляховиками мали звичайні газовики, наприклад, під час виїздів на місця аварій для усунення їх наслідків. Усі наші працівники критичної інфраструктури, безумовно, титани і заслуговують на такий автопарк. Але, серйозно, ви в це вірите? Ще 25 липня я публікував інформацію про те, як Вітренко їздить на цих авто Полтавщиною... За кількасот кілометрів від лінії фронту.

Мою здогадку опосередковано підтвердив сам пан Вітренко. Він запевнив, що просто зараз (тільки зараз!) декілька позашляховиків передають Державній прикордонній службі України та Національній поліції. Цим підрозділам такий транспорт зараз точно потрібніше, тож ідея просто чудова. І байдуже, що нам знадобилося п'ять місяців, щоби розбудити сумління топів "Нафтогазу".



Я особисто триматиму цю передачу на контролі, щоб автомобілі точно дійшли до отримувачів. До речі, скільки саме одиниць передають, нам ще належить з'ясувати.

І останнє. За 950 тисяч євро можна було придбати для наших захисників як мінімум 95 вживаних позашляховиків. Або ж бодай частково заткнути діру в бюджеті "Нафтогазу". Або відремонтувати сотні пошкоджених війною домівок. І ще десятки інших "або". Але ефективність – це не про наші державні корпорації.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна. 2025 рік. Виклики, стратегії та можливості

Війна змінила все: наші пріоритети, наше сприйняття світу та самих себе. Ми більше не можемо дозволити собі жити "як було", але й не маємо права втратити те, за що сьогодні борються та віддають своє життя найкращі...

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...