Кар'єра і гідна зарплата в армії. "Розумна політика" пропонує спростити набуття офіцерських звань
Чи має право людина, яка вже рік воює проти росіян, отримала бойовий досвід, здійснила подвиги, користується повагою побратимів і командирів, стати офіцером?
Очевидно, що так. Втім сьогодні тисячі дійсно талановитих захисників не можуть обіймати керівні посади та стати офіцерами через прогалини в законодавстві. Про це говорять, перш за все, військові, з якими регулярно разом з командою спілкуємося під час поїздок на передову. Настав час змінити існуючі правила.
Зараз одна з головних умов отримання офіцерських звань – наявність вищої освіти. Логіка тут зрозуміла: офіцери повинні мати відповідну кваліфікацію. Однак сьогодні військовослужбовці здобувають її на полі бою, а не в навчальних аудиторіях. Погодьтеся, в умовах повномасштабної війни ця вимога є чистою формальністю.
Положення про проходження військової служби у ЗСУ, затверджене Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N1153/2008, містить невеликий виняток з цього правила. Якщо існує потреба доукомплектувати ЗСУ в умовах особливого періоду, сержанти і старшини з бойовим досвідом, але без вищої освіти можуть призначатися на посади, які підлягають заміщенню особами молодшого офіцерського складу.
Однак тут є декілька "але". По-перше, військовослужбовці, призначені на офіцерські посади в такий спосіб, продовжують проходити службу за попереднім контрактом осіб сержантського і старшинського складу. Це явна дискримінація щодо статусу командира і обліку військового стажу. По-друге, перебування на посаді в такому випадку є тимчасовим – поки не буде знайдено офіцера з вищою освітою.
Ще однію неузгодженістю є обмеження у ч. 1 ст. 20 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". Так, на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу приймаються випускники військових вишів і військових кафедр лише віком від 20 до 30 років.
Хоча цим же законом передбачено граничний вік перебування на військовій службі під час особливого періоду для рядового, сержантського, старшинського, молодшого та старшого офіцерського складу – до 60 років.
Щоб прибрати законодавчу неузгодженість і дати можливість тисячам талановитих військових з бойовим досвідом займати керівні посади у лавах ЗСУ, разом із командою "Розумної політики" зареєстрували законопроект N8339.
Що ним пропонуємо?
– Дозволити призначати військовослужбовців без вищої освіти на офіцерські посади із присвоєнням первинного офіцерського звання за таких умов: особа проходить службу сержантського або старшинського складу; має бойовий досвід від 6 місяців; не має непогашених дисциплінарних стягнень.
– Перед призначенням на посаду така особа може пройти спеціальну підготовку.
– За умови нагальної бойової необхідності, спеціальну підготовку можна пройти після призначення, але не пізніше 6 місяців з дня припинення воєнного стану.
– Збільшити вік, у межах якого на офіцерські посади приймаються контрактники, що закінчили вищий військовий навчальний заклад чи військову кафедру – від 20 років до граничного віку перебування на військовій службі.
Упевнений, ініціатива допоможе багатьом військовослужбовцям, які проявили себе на полі бою, обійняти керівні посади, ще ефективніше виконувати бойові завдання та отримувати відповідне грошове забезпечення. Молоді, досвідчені, ініціативні і вмотивовані захисники і захисниці – наша найбільша перевага над ворогом. Тож "Розумна політика" буде робити все можливе, аби законопроект був ухвалений якомога швидше.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.