3 березня 2023, 08:50

Повертаємо доплати військовим за рахунок обмеження зарплат топ-посадовцям

Економити на українських військовослужбовцях в умовах великої війни не можна, це злочин. Такої аксіоми повинні дотримуватися всі у владі. Уряд, депутати, Офіс Президента та інші структури не мають навіть думати про зменшення оплати за той ризик, з яким щодня стикаються наші захисники.

"Розумна політика" підготувала законопроект, який поверне справедливість у нарахування заробітних плат військовослужбовцям (про це нижче у матеріалі).

А поки хотів би відзначити, що категорично не підтримую ідею зменшити виплати захисникам з 1 лютого 2023 року.

Нагадаю, останніми тижнями широко обговорюються нововведення від Кабінету міністрів України та Міноборони щодо зарплат військовим. Згідно зі старою системою нарахувань, військовий щомісяця отримував від 13 тисяч грн окладу, додатково 30 тисяч грн доплати (тобто по 1 тисячі за день). Цю доплату отримували всі службовці Сил оборони, зокрема поліцейські, співробітники НАБУ, Держспецзв'язку.

Беремо до прикладу – якщо військовий 7 днів на місяць провів на бойовому завданні на "нулі", він отримував 13 тисяч зарплати, близько 24 тисяч доплати (за ті 24 дні, що провів у тилу) і близько 25 тисяч за ті 7 днів, що працював на "нулі". Виходило приблизно 62 тисячі грн за місяць.

Це адекватна сума в нинішніх складних економічних умовах, приблизно у 4,5 разів більша ніж середня зарплата по країні.

Якщо ж військовий увесь місяць провів у зоні бойових дій – то до 13 тисяч зарплати додається надбавка у сумі 100 тисяч грн.

Що ж змінилося? Зараз 30 тисяч доплати отримають лише військові, які виконують бойові завдання згідно з наказами. При цьому мінімальний оклад підняли з 13 тисяч грн до 20100 грн.

При такій математиці військовослужбовець, який пробуде на нулі 7 днів, отримає вже не 62 тисячі грн, а всього 45100 грн. Відчуйте, як то кажуть, різницю.

Подібна практика несправедлива, є велика кількість випадків, коли військовослужбовці не знаходяться постійно на "нулі", але при цьому ризикують власним життя. Наприклад, військовий, який постійно дислокується у Покровську, але щодня на кілька годин їздить до Бахмута, тепер повністю буде залежати від того, як його керівництво підпише бойове розпорядження. Хоча ризику в його щоденній праці тут точно менше не стане.

Що ж пропонуємо ми?

"Розумна політика" вже зареєструвала законопроект N9071. Його головна мета – подолати несправедливість при нарахуванні зарплат військовим.

Наша команда регулярно спілкується з військовослужбовцями на фронті та в тилу. Всі ці люди захищають країну точно не за гроші, але матеріальне забезпечення для них відіграє значну роль. У кожного солдата є родина, яка живе в реальному світі і щомісяця має отримувати гідну оплату від держави. До того ж, багато захисників вимушені за ці кошти купляти собі бронежилети, іншу амуніцію, яку мала б їм надати держава, але так і не змогла. І загалом це дуже демотивуючий крок, який показує неповагу до наших ЗСУ.

Тому наша команда пропонує на період дії воєнного стану військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, поліцейським щомісячно виплачувати додаткову винагороду в розмірі 30 тисяч гривень незалежно від покладених на них завдань чи районів проходження служби.

Для тих, хто бере безпосередню участь у бойових діях або забезпечує здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій росією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 тисяч гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Такі норми не поширюватимуться на курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання.

Звідки ж візьмемо гроші на ці зарплати? Цим законопроектом також пропонується встановити "стелю" заробітної плати для всіх чиновників, а також працівників держкомпаній, у розмірі не більше 10 мінімальних зарплат станом на 1 січня цього року, тобто 67 тисяч грн. Тим паче, що подібні обмеження були запроваджені ще у період коронокризи.

На рівні Парламенту вже на найближчому пленарному засіданні будемо робити все, щоб законопроект був включений у порядок денний та проголосований. Тут точно немає чого тягнути, захист інтересів ЗСУ і правоохоронців є також однією із запорук нашої майбутньої перемоги над ворогом.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна. 2025 рік. Виклики, стратегії та можливості

Війна змінила все: наші пріоритети, наше сприйняття світу та самих себе. Ми більше не можемо дозволити собі жити "як було", але й не маємо права втратити те, за що сьогодні борються та віддають своє життя найкращі...

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...