11 квітня 2023, 19:06

Повернення 30 тисяч гривень військовим. Грошова сторона питання

Одразу після того, як Парламент підтримав правку "Розумної політики" і повернув нашим захисникам 30 тисяч, почали з'являтися закиди: "А де взяти на це гроші?"

Відповідаю. Детально і зрозуміло.

28 лютого 2022 року Кабінет міністрів України прийняв постанову N168. Нею запроваджено доплати у 100 тисяч грн для всіх, хто воює безпосередньо на лінії зіткнення з ворогом, а 30 тисяч – для решти військовослужбовців, строковиків, поліцейських, працінивників ДСНС і інших структур, які теж беруть участь у захисті держави.

Тоді ніхто з представників влади не казав, що за рік цю доплату знімуть, а більшість тих, хто пішов захищати країну, отримуватимуть зарплату трохи більше за середню по країні.

Нагадаю, що ці виплати військові витрачають на купівлю собі амуніції, бронежилетів, ремонт і заправку автомобілів для фронту. У всіх також є і свої родини, які мають гідно жити в тилу. Це все потребує грошей, і наші військові не мають щодня думати, як прогодувати родину, поки виконують завдання.

Будь-які закиди про те, що військові начебто не підтримують повернення надбавок, – брехня. Регулярно разом із колегами відвідую прифронтові райони, спілкуюся з нашими захисниками. Від жодного не чув позиції про те, що "давайте забирайте в нас кошти". Фронт розтягнутий на сотні кілометрів. Сьогодні ти в тилу, а завтра на лінії фронту під ударами ворога. Статися може будь-що, а бойове розпорядження можуть підписати з затримкою у тиждень, або й зовсім не підписати.

Повернемося до доплат. На прямі запитання представників Парламенту урядовці відповідали однозначно – кошти у бюджеті є. Саме тому рішення Міноборони зняти доплати було неочікуваним для всіх.

Команда "Розумної політики" одразу відреагувала на цю несправедливість. 2 березня був зареєстрований законопроект N9071. Ним передбачалося повернення доплат у 30 тисяч. Одним із додаткових джерел фінансування пропонувалося обмеження зарплат для топ-чиновників 67 тисячами. Це нормальна оплата для них в умовах повномасштабної війни.

Однак законопроект всіляко блокувався керівництвом Парламенту і монобільшістю, досі не був внесений на розгляд. Саме тому ми вирішили піти іншим шляхом.

До іншого законопроекту N8312 була внесена нами правка N48. Вона і передбачає відновлення виплат у 30 тисяч грн військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, строковикам та поліцейським. Правка була підтримана 254 народними депутатами, сам закон в цілому отримав 277 голосів "за".

Так звідки ж беруться ці кошти?

По-перше, як вже казав вище, про нестачу коштів ніхто із урядовців не говорив до лютого 2023 року.

По-друге, у Держбюджет-2023 закладалося фінансування усього сектора безпеки і оборони на весь рік, у тому числі – зарплати захисникам. Бюджет приймався в листопаді 2022-го, а виплати скасували в лютому 2023-го.

По-третє, нещодавніми змінами до бюджету видатки на безпеку і оборону було збільшено ще на 518 млрд грн. За попередніми оцінками, на цей рік виплати військовим дорівнюють близько 150 млрд грн.

По-четверте, ми з командою "Розумної політики" пропонуємо ще одне джерело надходжень – це обмеження зарплат топ-чиновникам. Деякі з них зараз отримують сотні тисяч, а часом і мільйони гривень на місяць. Це неадекватно багато і з економічної, і з соціальної точки зору.

Ще раз повторюю для тих, хто каже із кав'ярень чи офісів за сотні кілометрів від фронту про "обтяжливість" цього рішення для бюджету, – вийдіть і поспілкуйтеся з військовими. Вони, безумовно, воюють за країну, а не за гроші. Але це не означає, що на їхніх зарплатах держава може економити. Якщо зараз хтось і має затягнути пояси, то це точно не оборонці. Бо саме від них залежить, чи буде наша держава. Бо вирішується це на полі бою, а не в урядових кабінетах.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Множинне громадянство. Чергова "красива" ідея від президента, яка насправді ховає в собі багато небезпек

Наприкінці січня глава держави анонсував законопроект про запровадження в Україні множинного громадянства, зокрема, для представників української діаспори та лобістів інтересів України...

Спроба N2, і знову невдала. Новий закон про мобілізацію від влади: чому всім знову набрехали, і що пропонує "Розумна Політика"?

Епопея з ухваленням законопроекту про мобілізацію триває. Після того, як Уряд відкликав ганебний законопроект N10378, який збурив суспільство, всі чекали адекватної редакції, з урахуванням потреб і позиції військових, що міститиме відповіді на найважливіші і найнагальніші питання...

З Ради на фронт. Чи доречні і реальні військові відрядження народних депутатів?

У нинішній дискусії про мобілізацію чи не основним стоїть питання справедливості. І тут не може бути напівміри – вона або є для всіх громадян України, або її немає...

Нові правила мобілізації/демобілізації та соціальні гарантії військових. Реєструємо альтернативний законопроект

Нові правила мобілізації. Відсутність нормальної демобілізації. Блокування рахунків та обмеження прав ухилянтів. Санкції проти українських чоловіків, які живуть закордоном і не планують ставати на облік...

Строки демобілізації, соціальні гарантії та НІ цензурі. Розумна Політика подала важливий законопроект для військових

Демобілізація. Вислуга років. Грошова допомога. Дострокове присвоєння чергового військового звання. Заборона на поширення інформації військовими...

Силам оборони більше, чиновникам – менше. Пропозиції "Розумної політики" до Бюджету на 2024 рік

Днями Верховна Рада розглядатиме проект Бюджету на 2024 рік. Надважливий документ, який має враховувати і відповідати викликам, з якими сьогодні зіштовхується наша держава...