Повернення 30 тисяч гривень військовим. Грошова сторона питання
Одразу після того, як Парламент підтримав правку "Розумної політики" і повернув нашим захисникам 30 тисяч, почали з'являтися закиди: "А де взяти на це гроші?"
Відповідаю. Детально і зрозуміло.
28 лютого 2022 року Кабінет міністрів України прийняв постанову N168. Нею запроваджено доплати у 100 тисяч грн для всіх, хто воює безпосередньо на лінії зіткнення з ворогом, а 30 тисяч – для решти військовослужбовців, строковиків, поліцейських, працінивників ДСНС і інших структур, які теж беруть участь у захисті держави.
Тоді ніхто з представників влади не казав, що за рік цю доплату знімуть, а більшість тих, хто пішов захищати країну, отримуватимуть зарплату трохи більше за середню по країні.
Нагадаю, що ці виплати військові витрачають на купівлю собі амуніції, бронежилетів, ремонт і заправку автомобілів для фронту. У всіх також є і свої родини, які мають гідно жити в тилу. Це все потребує грошей, і наші військові не мають щодня думати, як прогодувати родину, поки виконують завдання.
Будь-які закиди про те, що військові начебто не підтримують повернення надбавок, – брехня. Регулярно разом із колегами відвідую прифронтові райони, спілкуюся з нашими захисниками. Від жодного не чув позиції про те, що "давайте забирайте в нас кошти". Фронт розтягнутий на сотні кілометрів. Сьогодні ти в тилу, а завтра на лінії фронту під ударами ворога. Статися може будь-що, а бойове розпорядження можуть підписати з затримкою у тиждень, або й зовсім не підписати.
Повернемося до доплат. На прямі запитання представників Парламенту урядовці відповідали однозначно – кошти у бюджеті є. Саме тому рішення Міноборони зняти доплати було неочікуваним для всіх.
Команда "Розумної політики" одразу відреагувала на цю несправедливість. 2 березня був зареєстрований законопроект N9071. Ним передбачалося повернення доплат у 30 тисяч. Одним із додаткових джерел фінансування пропонувалося обмеження зарплат для топ-чиновників 67 тисячами. Це нормальна оплата для них в умовах повномасштабної війни.
Однак законопроект всіляко блокувався керівництвом Парламенту і монобільшістю, досі не був внесений на розгляд. Саме тому ми вирішили піти іншим шляхом.
До іншого законопроекту N8312 була внесена нами правка N48. Вона і передбачає відновлення виплат у 30 тисяч грн військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, строковикам та поліцейським. Правка була підтримана 254 народними депутатами, сам закон в цілому отримав 277 голосів "за".
Так звідки ж беруться ці кошти?
По-перше, як вже казав вище, про нестачу коштів ніхто із урядовців не говорив до лютого 2023 року.
По-друге, у Держбюджет-2023 закладалося фінансування усього сектора безпеки і оборони на весь рік, у тому числі – зарплати захисникам. Бюджет приймався в листопаді 2022-го, а виплати скасували в лютому 2023-го.
По-третє, нещодавніми змінами до бюджету видатки на безпеку і оборону було збільшено ще на 518 млрд грн. За попередніми оцінками, на цей рік виплати військовим дорівнюють близько 150 млрд грн.
По-четверте, ми з командою "Розумної політики" пропонуємо ще одне джерело надходжень – це обмеження зарплат топ-чиновникам. Деякі з них зараз отримують сотні тисяч, а часом і мільйони гривень на місяць. Це неадекватно багато і з економічної, і з соціальної точки зору.
Ще раз повторюю для тих, хто каже із кав'ярень чи офісів за сотні кілометрів від фронту про "обтяжливість" цього рішення для бюджету, – вийдіть і поспілкуйтеся з військовими. Вони, безумовно, воюють за країну, а не за гроші. Але це не означає, що на їхніх зарплатах держава може економити. Якщо зараз хтось і має затягнути пояси, то це точно не оборонці. Бо саме від них залежить, чи буде наша держава. Бо вирішується це на полі бою, а не в урядових кабінетах.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.