Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

З чого почнеться боротьба за Антикорупційного прокурора – перша зустріч конкурсної комісії (онлайн-трансляція)

21 вересня 2015, 09:27

Сьогодні об 11:00 в ГПУ генпрокурор Віктор Шокін зустрінеться із членами комісії з обрання антикорупційного прокурора. За наявності онлайн-трансляції (вимога Закону) та більшості голосів (кворум – 6 з 11) може відбутися і перше засідання конкурсної комісії, де буде обраний голова та секретар.

Онлайн-трансляцію можна подивитися за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=WrJKhmIPVVg

За законом, проведення та організацію конкурсу віддано на відкуп самій комісії. І тут відкривається широке поле для творчості: від трактування кваліфікаційних вимог до визначення кількості перевірок та тестувань кандидатів на поліграфі.

Це розуміли і в ГПУ, коли Шокін особисто визначив четвірку прокурорів до комісії – одіозних, проте, з кредитом довіри на Банковій; і у парламенті, коли голосували замість прокурора Кеслера та прокурора від журналістики Шалайського за Нищука, який показав свою політичну стабільність та відданість під час проведення аналогічного конкурсу на директора Антикорупційного Бюро.

У результаті маємо комісію з 11 людей, представлену з одного боку – професійною спільнотою, але з іншого – без політичного балансу: наразі у Президента є всі інструменти здійснювати прямий вплив на більшість у конкурсній комісії, яка ухвалюватиме остаточні рішення: сім ("четвірка Шокіна" + "трійка БПП") із одинадцяти членів при голосуванні простою більшістю.

Попри всі спроби європейських та американських партнерів мовою дипломатів пояснити і Президентові, і Шокіну власний шок від прокурорської четвірки, змінити її склад поки що не вдалося. Важливо, що початк роботи комісії не забирає у Шокіна можливості замінити свою одіозну четвірку, наприклад, на тих кандидатів, хто набрав найбліьше голосів у Парламенті, проте, не потрапив до шорт-листу із 7 осіб.

А це означає одне: у чинному політичному розкладі комісії конкурс можна вважати призначенням заздалегідь визначеного на Банковій кандидата (не обов'язково – поганого), якого авторитетні та поважні члени комісії своєю репутацією та прозорими умовами процесу легітимізують в очах суспільства та міжнародників.

Чиє лобі виявиться вирішальним ми дізнаємося уже сьогодні, коли комісія почне працювати над засадами проведення конкурсу та власної роботи.

Політичний дисбаланс, що утворився у комісії, можна частково компенсувати. Для цього варто назвати ці запобіжники і закликати комісію ухвалити їх застосування спільним рішенням.

1. Комісія має самостійно визначитися із порядком проведення конкурсу та способом голосування – відповідно до закону та для збереження умов чесних, а не запропонованих у ГПУ, правил гри.

Оскільки спец. прокуратура формально є окремим та незалежним структурним підрозділом ГПУ, все, що пов'язано з організацією конкурсу, робиться на Різницькій. Там готуються проекти документів, там відбуватимуться відкриті для преси засідання комісії та співбесіди з кандидатами. Вочевидь, запропоновані документи для запуску роботи комісії теж авторства прокурорів, а тому мають підлягати вдумливому аналізу та критичній оцінці всіх членів комісії. Окрім того, вони мають бути вчасно продубльовані англійською, оскільки до складу комісії входить американський прокурор Мері Батлер.

2. На етапі обрання керівника та секретаря, затвердження порядку проведення конкурсу, комісія може закласти фундамент чесного та прозорого конкурсу, який в деталях не визначений у законі. Його основа, це:

- Принцип прийняття рішень по ключових/спірних питаннях: замінити просту більшість (тобто 6 голосів) на голосування "за" дев'ятьма членами комісії.

Простий приклад: якщо фінальне рішення про трійку претендентів приймається простою більшістю голосів, то, в принципі, все вирішить одіозна "четвірка Шокіна" та "трійка БПП". Тому важливо, щоб це рішення не залежало лише від них. Для цього в трійку фінальних кандидатів мають потрапити ті, які наберуть щонайменше – дев'ять, а краще – більшість голосів членів комісії.

- Етапи конкурсу, в тому числі, тестування (General Skills, спец. проф. тести) всіх кандидатів (хто, якою методикою), перевірка декларацій та проходження поліграфу трійкою претендентів, серед яких Генпрокурор обиратиме переможця;

У зв'язку з вимогою до кандидатів про п'ятирічний досвід роботи в прокуратурі, критично необхідним є проведення тестування на поліграфі. Звичайно,його результати мають носити виключно рекомендаційних характер, проте, його проходження вочевидь необхідним.

- Принцип формування трійки кандидатів – за результатами тестування чи рейтингового голосування, чи сукупності цих факторів.

Простий приклад. Якщо тести на знання законодавства затверджуватиме Шокін, можна очікувати, що кандидати із підтримкою з АП здадуть їх феноменально добре. Якщо ж в положенні конкурсу буде прописано, що трійка кандидатів формується на основі рейтингу результатів цих тестів, то, в принципі, і конкурсної комісії не треба – замість конкурсу відбудеться призначення.

- Гарантії публічності засідань конкурсної комісії, рівного та своєчасного доступу до всіх документів, поданих всіма претендентами на участь у конкурсі.

3. Комісія має врівноважити закріплену у законі "Про прокуратуру" вимогу до кандидатів про п'ятирчний досвід роботи в прокуратурі, додатковими критеріями доброчесності:

- бездоганною професійною репутацією, а саме: не участь в корупційних чи незаконних схемах, у переслідуванні активістів під час Майдану; відсутність будь-яких бізнес, родинних чи інших зв'язків з минулою владою чи сьогоднішніми ФПГ.

- результативність на посаді. Тобто, мало просто просидіти п'ять років в прокуратурі, потрібно там щось зробити.

- відповідність рівня життя офіційним доходам, кандидата і родини. Навіть якщо формально закон не порушено, яле кандидат не може внятно пояснити звідки статки – на виліт.

4. Комісія має дійти згоди провести конкурс спочатку лише на посаду керівника Антикорупційної прокуратура, а не всі адміністративні посади в спец прокуратурі (перший заступник та заступник, керівник структурного підрозділу та його заступник).

Цим комісія забезпечить новообраному керівнику спец прокуратури можливість самостійного формування власної команди прокурорів із числа тих, хто пізніше пройде конкурсний відбір.

Відповідно до закону, на кожну з 5 адмін. посад комісія має затвердити по три кандидатури, після чого з них Генпрокурор вибирає керівника спец. прокуратури, і вже новообраний керівник обирає переможців на решту посад, запропонованих комісією.

У разі оголошення конкурсу одразу на всі 5 посад, комісія ризикує затягти процес вибору антикорупційного прокурора на невизначений строк і поставити себе в ситуацію, коли рішення про переможця доведеться приймати не тільки під шаленим політичним, але й публічним тиском.

5. Комісія має закріпити власне право організації чергування з метою присутності на тестуваннях та інших видах перевірки кандидатів.

Усе, що буде робитися руцями співробітників ГПУ, має контролюватися з боку членів конкурсної комісії – від своєчасного оприлюднення оголошення на сайті за 24 години, як того вимагає закон, до перевірки тестових питань.

Перелічене вище має бути чітко і однозначно відображено в Порядку проведення конкурсу.

Фактично, з його положень можна буде спрогнозувати подальший перебіг конкурсу та потенційне коло кандидатів, а після подачі кандидатами документів – виявити фаворитів тієї політичною сили, що має найбільше важелів впливу на членів конкурсної комісії та, власне, генерального прокурора, який робить остаточний вибір з-поміж трьох кандидатів на посаду антикорупційного прокурора.

powered by lun.ua
Коментарі — 23
Orest Asgard _ 25.09.2015 09:35
IP: 80.64.85.---
Довго вагаючись,беззаперечно думаючи тільки про свої статки та гроші, Порошенко врешті вирішив...посадити своїх трьох друзів та зламати всі коррупційні схеми. Він дивився в дзеркало, перед ним було почорніле обличчя від страху, що таке може з ним трапиться.Це ж не комфортно! Нервуючи, він подумав,що старий коррупціонер Шокін, це не та людина,яка може це зробити,а іншої довіренної людини в нього не має. Весь час перед ним мерещилися члени "тіньового уряду" і більш підручні особи його корупційних схем від "укробонпрома" до енергетики, щось дзенькало йому в голові та нагадувало Гонтарєву. Кого ж...?! Він розмірковував, йому було моторошно, бо над ним висів домоклов меч долі та Держдеп США.
Kateryna Levchenko _ 21.09.2015 23:39
IP: 82.193.98.---
Віталій, ви сьогодні вибачалися перед нами за свій блог
Обіцяли публічні вибачення
Де ж вони?
mihaylenco _ 21.09.2015 19:03
IP: 94.178.227.---
Скільки вже всього понастворювали для боротьби з корупцією, що воно вже ніколи не запрацює на результат. Воно буде працювати лише заради одного – для створення нових органів. Все, що зараз відбувається можна назвати одним словом –... Яке походить від чоловічого органу.
Василь Додул _ 21.09.2015 17:22
IP: 104.197.136.---
Зібралися і що? Де результати, вибрати голову комісії і секретаря, то не результат, а затягування, невже важко було хоча-б початок конкурсу оголосити, чи це буде на 10-му засіданні?
Пане Шабунін щось не чути було Ваших думок (заперечень) викладених в блозі на засіданні, чи Ви в лице прокурорам їх боїтеся сказати чи може їх теж на десяток засідань розтягнете?
-Vesna- _ 21.09.2015 16:27
IP: 93.72.141.---
Дмитрий Волянский:
... дожилися, ...Ви не помічаєте що риторика у людей, які хочуть в цій країні зробити щось добре, стосовно всенародно вибранного Президента все більше схожа на риторику передмайданного періоду до Яника. Це просто маразм якийсь до чого вже ми всі дійшли. Боремося фактично проти президента та його команди, виходить вони добра державі не хочуть?!
Хочуть. Але в мінімально необхідному обсязі.
Тобто щоб кредити давали (мали міжнародну легітимацію).
Не більше.

Кожний рівень реформування (введення прозорості оборудок, підзвітності, адреснісь витрат etc) – це добро для держави – та НЕ добро для корупціонерів.

Під тиском зовнішніх кредиторів Порошенко та компанія підуть на якісь поступки та віддадуть якусь частину своєї корупційної зони. Але за кожен кубічний сантиметр її обєму – вони будуть бротися насмерть.

Інтереси держави та інтереси її доярів – обернено-пропорційні. Вище мінімального рівня.
Viktor Sokoluk _ 21.09.2015 14:32
IP: 193.227.119.---
А взагалі, вся історія з прокуратурою перетворилася у дуже сумну комедію. Я даю 300%, що була би тільки воля зверху, нормальні вказівки, а також нормальна співпраця з оперативними підрозділами, то прокуратура з усіма наявними працівниками, а також з тими, яких "люстрували" без жодної вини, гори би перевернула і вивела би на "чисту воду" багатьох. Але такої волі зверху немає і при цій владі не буде. Тому усі ці конкурси, комісії, тести і т.д., це як мертвому припарки... Це просто піар і обман людей. Вже і так понабирали баранів, а буде їх ще більше. Не може бути терапевт нормальним нейрохірургом, так само не може будь який юрист бути нормальним слідчим чи прокурором. Так не буває.
Viktor Sokoluk _ 21.09.2015 14:26
IP: 193.227.119.---
Игорь Малыш: Фігня це все повна. До 10% працівників прокуратури, як і в інших органах, мали можливість щось заробити поза зарплатою (тепер уже менше), до 2% з них могли заробляти значні суми. Усі інші 90% реально жили і живуть на зарплату. Серез них є багато досвідчених професіоналів. Звільнити усіх – це означає розвалити прокуратуру до кінця (вона і так вже ледве дихає).
Игорь Малыш _ 21.09.2015 14:08
IP: 178.219.91.---
По-моему, проработать пять лет в прокуратуре и оставаться честным и не подкупным – это не возможно. Нынешняя прокуратура пять лет кормить бесплатно честных и не подкупных не будет. Просто, посмотрите какие машины стоят возле прокуратур различных уровней и на каких тачках ездят сотрудники этих заведений и все становится ясно. К тому же, президент и ген. прокурор дадут возможность поставить антикоррупционного прокурора, который может потом на них позаводить дела?
Дмитрий Волянский _ 21.09.2015 14:04
IP: 94.158.95.---
... дожилися, ...Ви не помічаєте що риторика у людей, які хочуть в цій країні зробити щось добре, стосовно всенародно вибранного Президента все більше схожа на риторику передмайданного періоду до Яника. Це просто маразм якийсь до чого вже ми всі дійшли. Боремося фактично проти президента та його команди, виходить вони добра державі не хочуть?!
Nick Badaev _ 21.09.2015 13:59
IP: 146.148.43.---
Вадим Хабибуллин:

Вы хоть следить за событиями или просто каментите новости? Дело на Сытника открыли те же Шокиновские ручные псы, которым поперек горла НАБУ. Причем даже посольство Британии подтвердило, что оплачивало поездку приглашенным. А жену он катал за свой счет.
Igor Sidorov _ 21.09.2015 13:36
IP: 77.120.246.---
Шокин своими одиозными членами комиссии однозначно подставил Порошенко.
Shtoyko Andriy _ 21.09.2015 13:26
IP: 104.197.134.---
Маємо приклад насірова – була комісія, а призначили особу, що приховала майно та цим порушила закон. але він і далі працює. я думаю, може це дійсно не роса, а порох разом із шокіним, гройсманом, сєньою та всіма їхніми друзями олігархами та попоблоком сцяють нам в очі. це або нагла брехня, або у когось розвинулась шизофренія – коли реальність відрізняється від уявлення про неї.
Олександр Новіков _ 21.09.2015 13:23
IP: 104.197.85.---
Не дуже гарний звук трансляції
Oleksander Matvienko _ 21.09.2015 12:40
IP: 104.197.155.---
Все виглядає так, що вівцям дозволили вибрати серед зграї вовків того, хто буде наглядати над вовками і не дозволяти їм жерти овець. Вівці намагаються знайти серед вовків вегетаріанця, наївно сподіваючись що такий може бути. Такого серед вовків немає, тим більше зграя ніколи не допустить, щоб наглядачем над нею була вівця. Треба знищувати зграю чи хоча б зменшити її популяцію.
Svitlana Poludnenko _ 21.09.2015 12:33
IP: 37.54.170.---
І один у полі воїн, це вас стосується, шановний Віталіє. Скільки ж вас таких там? Дійсно, з повагою до Вас.
Johnnie Z. Drake _ 21.09.2015 12:06
IP: 37.52.145.---
Kamila Tkachuk:

Так, Вальцман – це зараз головний бастіон Системи. І він мусить бути зруйнований.
Johnnie Z. Drake _ 21.09.2015 12:05
IP: 37.52.145.---
Аналіз на відмінно від Шабуніна.
Владимир Поляков _ 21.09.2015 11:13
IP: 46.33.228.---
Николай Остаповский:
Виталий, будь моя власть, я назначил бы тебя на эту должность без всяких конкурсов. Почему это
Порошенко не видит и не делает, я прсто не знаю и не понимаю. С кем он хочет бороться с корупциею,
с этими старыми пердунами.Удачи тебе и береги себя.
Полностью согласен.
Николай Остаповский _ 21.09.2015 11:12
IP: 78.27.161.---
Виталий, будь моя власть, я назначил бы тебя на эту должность без всяких конкурсов. Почему это
Порошенко не видит и не делает, я прсто не знаю и не понимаю. С кем он хочет бороться с корупциею,
с этими старыми пердунами.Удачи тебе и береги себя.
Николай Остаповский _ 21.09.2015 11:09
IP: 78.27.161.---
Виталий, будь моя власть, я назначил бы тебя на эту должность без всяких конкурсов. Почему это
Порошенко не видит и не делает, я прсто не знаю и не понимаю. С кем он хочет бороться с корупциею,
с этими старыми пердунами.Удачи тебе и береги себя.
Kamila Tkachuk _ 21.09.2015 10:33
IP: 94.153.146.---
Ой Віталію, Віталію, ви великий патріот, але що ви один можете зробити, що може зробити маленька рибка проти хижаків-піраньїв? Я Вами захоплююсь, підтримую у всьому, але і боюсь, бережіть себе, бо у вас бгато ворогів. Хай вас Бог береже, і вам помагає, бо тільки на вас надія, що такі, як ви зміните країну.
Вадим Хабибуллин _ 21.09.2015 10:05
IP: 31.128.90.---
Віталію дуже вітаю Вас у комісії!!! Може хоч Ви станете запорукою справедливого обрання, бо після обрання лондонського))) директора НАБУ і відкриття по ньому кримінального провадження #42015000000001674 – йому та деяким членам Вашої комісії вже немає віри і довіри!!! Дуже прошу!!! Ні!!! Дуже Благаю – тримайтеся цієї наведеної нижче формули!!!, - з повагою Вадим Хабібуллін

ЗАКОН УКРАЇНИ Про прокуратуру Розділ XIII ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ 3-1. На службу до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури!!!не можуть!!! бути прийняті особи, які протягом п'яти років до дня набрання чинності цим Законом працювали (проходили службу), незалежно від тривалості, у спеціально уповноважених підрозділах по боротьбі з корупцією в органах прокуратури, Міністерства внутрішніх справ України, податкової міліції, Служби безпеки України, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України та митних органах. {Розділ XIII доповнено пунктом 3-1 згідно із Законом N198-VIII від 12.02.2015}
-Vesna- _ 21.09.2015 09:45
IP: 93.72.141.---
Шокін особисто визначив четвірку прокурорів до комісії – одіозних, проте, з кредитом довіри на Банковій (с)

... тобто Банкова протидіє неупередженому кваліфікаційному відбору антикорупційного прокурора?
Корупція1282 Україна та Європа1061 тітушки18 Aтака Путіна1181 Вибори-2014158
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter