Нові горизонти для двостороньої торгівлі
Минулого року Експортно-кредитна агенція Великої Британії (UK Export Finance – UKEF) відзначила своє 100-річчя. Як одна із найстаріших агенцій світу UK Export Finance надає підтримку британським компаніям і їхнім партнерам з усього світу у встановленні нових економічних зв'язків і реалізації амбітних проектів.
Я дуже рада повідомити, що нещодавно UKEF вирішила відновити свою роботу на українському ринку. Це створить нові можливості для партнерства між економіками наших країн та стане потужним стимулом для росту двосторонньої торгівлі, попри загальний економічний спад, викликаний епідемією COVID-19.
Уже три роки поспіль UKEF визнана найкращою експортно-кредитною агенцією у світі, що надає підтримку проектам, які отримують користь від британських інновацій. Агенція виконує свою місію, головним чином надаючи такі види послуг:
- страхування від ризику невиплати заборгованості за експортними контрактами;
- гарантії банкам для підтримки фінансування оборотних коштів. Цей продукт дає змогу британським малим і середнім підприємствам упевнено вигравати та виконувати великі закордонні контракти. Минулого року 77% компаній, які отримали підтримку від UKEF, становили саме малі та середні підприємства;
- гарантії банкам на ринках боргового капіталу на середньо- та довгострокові позики для закордонних покупців британських товарів та послуг;
- кредитування безпосередньо закордонних покупців, які купують товари та послуги в експортерів з Великої Британії за привабливими ставками;
- страхування політичних ризиків для інвестицій, здійснених за кордоном.
UKEF підтримує експорт усіх видів товарів і послуг з Великої Британії та може допомогти підприємствам будь-яких розмірів успішно виконати експортний контракт. Проект може претендувати на підтримку UKEF за умови, що частка британських товарів чи послуг у ньому становить щонайменше 20% – це найнижча подібна вимога серед усіх інших західних експортно-кредитних агенцій.
UKEF готова покривати ризик для проектів в Україні на загальну суму до 2 млрд фунтів стерлінгів (~2,6 млрд доларів США). Спочатку допомога буде доступна для суверенних проектів (таких, де державне агентство України або державне підприємство є стороною угоди). Важливо також зазначити, що UKEF може надавати підтримку як британському експортеру, так і українському покупцеві одночасно в рамках того самого контракту. Отримавши досвід та у випадку успіхів на ринку України, UKEF з часом розширить своє покриття і на приватний сектор.
Фактичний обсяг підтримки, наданої UKEF, відбиватиме ліквідність та апетит до ризику власне фінансового сектору в Україні: UKEF доповнює, а не конкурує з приватними постачальниками фінансових і страхових послуг. У багатьох випадках UKEF співпрацюватиме з комерційними банками та страховими компаніями, щоб знайти доступне рішення від приватного сектору.
При відборі проектів Британська експортно-кредитна агенція враховує не тільки фінансові показники, а й цілу низку інших факторів, наприклад, вплив на навколишнє середовище, соціальну справедливість і права людини, помірність боргового навантаження та корупційні ризики. В минулому в Україні агенція вже надавала послуги страхування виплат за експортними контрактами та гарантії банкам щодо фінансування оборотних коштів британського підрядника. Наприклад, компанія Flamgard Calidair з Уельсу отримала гарантії за оборотними коштами для виконання контракту постачання протипожежних приладів на проект "Саркофаг" у Чорнобилі.
У 2019 р. UKEF підтримала ряд трансформаційних проектів по всьому світу. Наприклад, Агентство забезпечило фінансування 110 мільйонів фунтів для нового пологового будинку в Гані, що допоможе знизити рівень смертності серед дітей, та 40 мільйонів фунтів стерлінгів на фінансування відбудови 83 км доріг стратегічного значення у Габоні. У Грузії минулого року UKEF надала кредит Міністерству сільського господарства на суму 5.7 мільйонів фунтів стерлінгів на придбання комбайнів і тракторів у британського виробника CNH за низькою ставкою.
Одним із найбільших проектів агенції за останні роки стало надання гарантій на кредит у розмірі 700 млн доларів США на проект Duqm НПЗ в Омані у 2018 році. Участь UKEF дозволила розробникам отримати доступ до довгострокового фінансування за вигіднішими ставками. Максимальний період гарантії для позики становить 10 років, але нещодавно його було подовжено до 18 років для проектів у сфері відновлюваної енергетики.
Акцент на підтримці саме проектів з виробництва чистої енергії зроблено в рамках підготовки до проведення Конференції ООН з питань зміни клімату (COP26) у Глазго та реалізовано через ініціативу "Leading with Finance". Ця програма покликана знаходити закордонні проекти у сфері відновлюваних джерел енергії, яким будуть корисні британські технології та досвід. Наприклад, нею вже скористалися прибережні вітряні електростанції Xidao у Тайвані та сільські клініки охорони здоров'я в Замбії, що тепер використовують сонячну енергію.
У той час, як Велика Британія та Україна завершують переговори щодо нової Угоди про політичне, торговельне та стратегічне партнерство, відновлення роботи UK Export Finance в Україні є ще одним потужним сигналом довіри та підтримки з боку Великої Британії. Це також і результат успіху України в реформуванні управління державними фінансами, що раніше дало змогу МВФ продовжити свою співпрацю з Україною.
Упевнена, що передові британські технології разом з фінансовою підтримкою від UKEF допоможуть втілити найамбітніші інноваційні проекти в Україні, покращуючи життя людей. Україна сама повинна вирішити, як вона хоче розвиватися, і яких цілей вона хотіла б досягти завдяки цій програмі. Однак, на мій погляд, є багато пріоритетів, визначених Президентом та Урядом, які можуть першими отримати користь від такої співпраці: капітальний ремонт транспортної інфраструктури, відновлення районів Донбасу, які найбільше постраждали від війни, модернізація Збройних сил України та перехід до екологічно чистих джерел енергії.
Поки весь світ оговтується від безпрецедентних економічних викликів епідемії коронавірусу, Велика Британія вкотре заявляє про свою відданість принципам вільної торгівлі та ідеї розвитку транскордонних економічних зв'язків. Для отримання додаткової інформації про UKEF та її послуги ви можете переглянути веб-сайт агенції або зв'язатися з департаментом міжнародної торгівлі Посольства (Commercial.Kyiv@fco.gov.uk).
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.