10 березня 2021, 11:57

Прощавай вугілля: чому ми повинні пришвидшити перехід до відновлювальних джерел енергії

Нескорочуване спалювання вугілля завдає серйозної шкоди. Використання вугілля є найбільш брудним і небезпечним для природи способом виробництва енергії. Видобування й обробка вугілля руйнує природне середовище існування, а його спалювання забруднює повітря токсинами, що завдає шкоди здоров'ю.

Використання вугілля також є найбільшим чинником змін клімату, продукуючи 45% усіх глобальних викидів вуглецю. А оскільки кліматичні зміни уже завдають руйнівних наслідків по всьому світу, критично важливо, щоб ми об'єдналися заради зменшення цієї шкоди для людей і довкілля.



Відхід від забруднювального викопного палива до більш чистих і відновлювальних енергетичних рішень – головна частина цього завдання. Ми цілком свідомі того, що ця зміна не є простою. Від вугілля залежить близько 38% виробництва електроенергії у всьому світі (Міжнародне енергетичне агентство, 2019). Тому відмова від нього є проблемою величезного масштабу, яка вимагає часу, поступовості, готовності до викликів і ретельних міркувань на кожному кроці цього шляху.

Саме тому Велика Британія відіграє свою роль. Напередодні Конференції ООН з питань змін клімату COP26, яку ми прийматимемо у листопаді в Глазго, ми акцентуємо на відмові від вугілля. Уряди, банки, інвестори, промисловість і громадянське суспільство мають об'єднатися задля забезпечення доступу до фінансових ресурсів і допомоги для пришвидшення темпів переходу на відновлювану енергетику та поступового глобального припинення використання вугілля.

Україна вже стикалася з проблемами закриття вугільних шахт у 1990-х роках. Сьогодні як уряд, так і приватний сектор бачать потребу в прискоренні цього процесу. Зрозуміло, що у суспільства виникає занепокоєння та застереження щодо його переваг та того, як ними скористатись.

Але очевидно, що Україна може подолати виклики переходу до відновлювальної енергетики, а Британія може поділитися багатьма уроками з власного досвіду відмови від вугілля.

Передусім, потрібно забезпечити "справедливий перехід". В Україні тисячі родин і громад залежать від вугільної промисловості. Вплив перехідного періоду на них може бути руйнівним, якщо його не проведено належним чином. "Справедливий перехід" враховує потреби шахтарів і їхніх сімей, передбачає нові форми промисловості й інвестування в районах видобутку вугілля та пропонує програми перекваліфікації і зайнятості. Британія пройшла цей складний і чутливий шлях, трансформувавши колишні вугільні регіони Англії та Уельсу.

Іншим нашим уроком є те, що при ретельному плануванні перехід від вугілля до відновлюваних джерел енергії сприяє створенню нових робочих місць і умов для економічного зростання у більш довготривалій перспективі, а також захищає навколишнє середовище. Сонячна та вітрова енергія вже дешевша за енергію вугілля у двох третинах країн світу та, за прогнозами, стане дешевшою майже у всіх країнах до 2030 року. Скоро буде дешевшим встановити нові відновлювані потужності, ніж продовжувати роботу старих вугільних шахт. За даними Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії, збільшення інвестицій у відновлювану енергетику призведе до збільшення кількості робочих місць у цьому секторі до 42 млн до 2050 року, що в чотири рази більше, ніж сьогодні. Важливо, щоб Україна скористалася цими можливостями для розвитку більш стійкої економіки та забезпечила умови й переваги "справедливого переходу" для працівників своєї вугільної галузі.



Масштаби кліматичної кризи вимагають рішучих дій, адже тільки так ми можемо гарантувати майбутнє нашої планети та інших людей. Поклавши край використанню вугілля та пришвидшивши перехід до відновлюваної енергетики, ми можемо значно зменшити викиди, одночасно сприяючи екологічному та більш стійкому відновленню економіки. За підтримки міжнародної спільноти Україна повинна мати впевненість і політичну волю для просування успішного та справедливого відходу від вугілля. Ми не маємо права гаяти час.

***

Read this blog in English

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Як Україні реалізувати свій потенціал повністю: мої заключні думки на посаді посла в Україні

Це останній тиждень моєї чотирирічної каденції Посла Великої Британії. Коли я тільки приїхала, я навіть не могла уявити виклики, які чекають на мене...

Будьте хоробрими. Будьте рішучими. Будьте добрими. Моє звернення до випускників Університету Ексетера

Виступ пані Посла Великої Британії в Україні Дами Мелінди Сіммонс під час випускної церемонії своєї alma mater – Університету Ексетера. Канцлере, проректоре, випускники...

Конференція з питань відновлення України: важливість участі бізнесу та продовження реформ

Я відвідала багато громад, спустошених смертями та руйнуваннями, спричиненими російською агресією проти України. Підрив греблі Каховської ГЕС – лише один із нещодавніх серйозних наслідків російського вторгнення, оскільки російські війська продовжують невибіркові обстріли критично важливих об'єктів української інфраструктури та мирних житлових кварталів...

Рік після повернення

Цього тижня минає рік, як я повернулася до Києва після того, як з початком російського вторгнення евакуювалася спочатку до Львова, а потім – до Варшави...

Голокост: шлях пам'яті та жахливі паралелі

Уже майже рік через російське вторгнення до України неможливо потрапити літаком. Тому я, як і всі інші подорожні, змушена користуватись наземним транспортом, щоб приїхати чи виїхати з країни...

Прощавай вугілля: чому ми повинні пришвидшити перехід до відновлювальних джерел енергії

Нескорочуване спалювання вугілля завдає серйозної шкоди. Використання вугілля є найбільш брудним і небезпечним для природи способом виробництва енергії...