11 червня 2021, 20:43

Росія зачинила для себе Відкрите небо

Отже, 7 червня Росія оголосила про свій вихід із Договору з відкритого неба (ДВН) – як вона стверджує, у відповідь на раніше прийняте рішення США. Причому російське МЗС у заяві від 28 травня назвало дії США щодо виходу із ДВН "деструктивними" і "короткозорими".



Слід зауважити, що учасниками даного договору зараз є 32 країни (вже виключаючи США і Росію), які свого часу домовилися про заходи задля зміцнення взаємної довіри. Зокрема, про здійснення спостережних польотів над територіями одна одної для забезпечення принципів відкритості і транспарентності. Україна підписала цей договір 24 березня 1992 року, а ратифікувала 2 березня 2000 року.

Згідно з договором кожна держава-учасниця зобов'язалася прийняти, а також має право сама виконати певну кількість спостережних польотів, яка визначається окремою квотою для кожної держави. Договір детально регламентує вимоги до літаків спостереження, визначає технічні можливості спеціальної апаратури, містить процедури організації спостережних польотів і обробки зібраної під час цих польотів інформації.

Суть питання полягає у тому, що останніми роками США і Росія активно висували взаємні звинувачення щодо порушень при виконанні положень цього договору. Зокрема, Вашингтон був незадоволений тим, що Москва обмежувала інспекційні польоти американських літаків над Калінінградською областю і деякими районами Південного Кавказу. Крім того, у травні минулого року США заявили, що Росія використовувала інформацію, отриману в рамках ДВН, для уточнення даних систем наведення високоточних ракетних озброєнь на об'єкти критичної інфраструктури США в Європі.

Росія, у свою чергу, обурювалась американськими обмеженнями щодо прольотів її літаків над деякими районами у Тихому океані. Її реакція на рішення США вийти із ДВН була помітно нервовою і навіть помітно болісною.

Росіяни нещодавно значно витратилися на модернізацію своїх літаків, призначених для прольотів над територією Сполучених Штатів та їхніх союзників по НАТО. Окрім цього, в Москві розуміють, що Вашингтон вже має потужне супутникове угруповання із апаратурою спостереження останнього покоління, за допомогою якого американські військові зможуть компенсувати відсутність спостереження з літаків за територією Російської Федерації, яке раніше здійснювалося у рамках ДВН.

Крім того, у проекті військового бюджету США на 2022 рік передбачено виділити на посилення космічної розвідувальної спроможності абсолютно не підйомні для Росії 22,6 мільярдів доларів. Тому, не бажаючи втрачати інформаційно-розвідувальні можливості у рамках ДВН і продовжуючи агресивний зовнішньополітичний курс, Москва впродовж останніх місяців намагалася вбити клин у Трансатлантичне партнерство, спробувавши домогтися від європейських держав-учасників ДВН гарантій щодо непередачі Вашингтону даних, отриманих під час прольотів їх літаків над територією Росії.

Москва також вимагала для себе можливість безперешкодного прольоту над американськими військовими об'єктами, що знаходяться на території країн-членів ДВН. Звичайно ж, такі російські вимоги були відкинуті союзниками США по НАТО.

Є підстави вважати, що у Москві до останнього сподівалися переконати Адміністрацію Байдена повернутися до Договору з відкритого неба, використовуючи усі можливі інструменти, включаючи різноманітний інформаційний та дипломатичний тиск.

Сподіваємось, що не лише міжнародне демократичне співтовариство прискіпливо проаналізує останні зміни у сфері безпеки на європейському континенті і зробить відповідні висновки. Їх має зробити й Україна. Вочевидь, що із виходом росіян із зазначеного договору він втрачає сенс і для України. До речі, буде цікавим побачити позицію ще одного учасника ДВН – Білорусі, яка є військово-політичним союзником Росії.

У будь-якому випадку, вищому військо-політичному керівництву України слід вже найближчим часом провести предметні консультації із США, як нашим стратегічним партнером, і сусідніми країнами-учасниками ДВН з метою вироблення відповідної скоординованої позиції. Адже після зміни політичної позиції має бути оперативно оновлена і військова. Більше того, враховуючи нещодавню суттєву концентрацію російських військ поблизу наших кордонів, часу на зволікання Україна з цього приводу явно немає.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

МОБІЛІЗАЦІЯ та НЕКОМПЕТЕНТНІСТЬ

Недавня публікація в "Українській правді" під назвою "Хто і кого. Що відбувається із законом про мобілізацію" за авторством Романа Романюка та Романа Кравця нагадала мені відомий вислів: "...

Фейкова історія є важливою зброєю у спробі Володимира Путіна знищити Україну (Atlantic Council, 5 грудня 2023 року)

Сумнівно, що Володимир Путін справді вірить більшій частині антиукраїнської пропаганди, що надходить з ехокамери Кремля. Зрештою, мало хто з освічених людей вірить...

АРМІЯ

"... Якщо Ви прагнете побудувати ту країну, куди будуть повертатися її сини і доньки, якщо Ви хочете побудувати країну, звідки будуть виїжджати лише в сезон відпусток, якщо Ви бажаєте побудувати країну, в якій не буде страху за майбутнє, то зробіть усього лише два кроки: 1...

Закон про посилення відповідальності військовослужбовців – теорія і практика, або: ''дорога у пекло вистелена  (також) благими намірами''

Генерал Валерій Залужний не є політиком. Він кадровий військовослужбовець і говорить про серйозну проблему в Збройних Силах України, яку створив не він – "Армія тримається на дисципліні"...

Українці ніколи не пробачать

БУЧА, БОРОДЯНКА, ІРПІНЬ, ГОСТОМЕЛЬ, МАКАРІВ... наші рідні міста. Допоки буде битися УКРАЇНСЬКЕ серце – не забудемо і не пробачимо. З прадавніх часів жорстокість і нелюдськість на війні засуджувалась Людьми...

Час доленосних рішень – не лише для України

"Врешті-решт ми будемо пам'ятати не образи наших ворогів, а мовчання наших друзів" – Мартін Лютер Кінг Рішення Росії визнати державність двох "народних республік" на тимчасово окупованій нею території Донецької і Луганської областей України означає, що Москва пішла на односторонній вихід з Мінських домовленостей...