Чому ''Слуги'' хочуть ускладнити життя ФОПам, але бояться в цьому зізнатися?
Днями я опублікував відеоблог про те, як чинна Верховна Рада хоче знищити спрощену систему оподаткування в Україні – тобто, суттєво ускладнити життя ФОПам.
У відповідь голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев поспішив покидатися особистими звинуваченнями і все заперечити. Нібито він ніколи не пропонував відмовитися айтішникам від оформлення ФОПами або від співпраці з юридичними особами.
Але скріни, як кажуть, не горять.
ФОПів хочуть змусити найматися у штат
Пан Данило в інтерв'ю 19 січня запевнив, що його комітет працює над так званою податковою реформою. Хочуть "обмежити", "скоротити", "звузити" можливість для співпраці ФОПів третьої групи з юридичними особами для надання послуг. Як не назви, ідея одна і та сама – змусити юридичних осіб наймати в штат тих, хто зараз працює з ними як фізособа. А, значить, і платити за них більше податків.
Таким чином хочуть боротися з так званими "зарплатними" ФОПами. Компанія не наймає в штат, а укладає договори з фізичними особами-підприємцями, аби платити менше податків.
Так, від цього втрачає бюджет.
За розрахунками аналітичного центру CASE Україна та Інституту соціально-економічної трансформації, у 2020 році бюджет недоотримав за цією схемою до 10 мільярдів гривень. Але вона чи не найдрібніша серед усіх схем ухилення та уникнення сплати податків в Україні. Через зарплати у конвертах держава втрачає щороку близько 150 млрд гривень.
Так, саме це сприяло IT-буму в Україні.
Завдяки можливості оформлення ФОПами за останні 5 років експорт ІТ-послуг зріс у понад 2 рази. У 2017 році це було 2,5 мільярди доларів, а у 2021 році експорт збільшився до 6,8 мільярда доларів.
Однак така схема оформлення не означає, що айтішники-підприємці не платять податки. П'ять або три відсотки від доходів плюс 22% від мінімальної заробітної плати щомісяця йдуть в держбюджет.
І хочу нагадати, що ФОПи третьої групи – це не лише IT-розробники. Це і ті, хто торгує на ринку, і ті, хто роблять щось руками вдома і продають. Виторг у них невеликий, і їм ці податкові пільги особливо потрібні.
Єдиний податок замість пільг для ФОПів
Тепер же "Слуги народу" хочуть запровадити для всіх єдиний зарплатний податок і прибрати вигідні умови для ФОПів.
Але ідея виглядає популістською.
Тексту такої ідеї ми все ще ніде не побачили. Її просто немає. Але навіть міністр фінансів, призначений тими самими "Слугами" – Сергій Марченко – уже забракував ідеї Гетманцева.
Об'єднання ЄСВ, військового збору та податку на доходи фізосіб зробить в бюджеті діру в близько 100 млрд грн. Та й чіпати ФОПів, на думку міністра, зараз не час, особливо після запровадження обов'язкових касових апаратів з 1 січня.
Закон ще не діє, а айтішники вже давно їдуть до нас
Тепер про обіцянки президента – пан Гетманцев дорікає мені саме за їх критику.
Він вважає, що обіцянки знизити податки для айтішників президент виконав. І посилається на правовий режим для IT-бізнесу Дія.City, який існує на рівні закону від грудня 2021 року. І, зі слів Гетманцева, нібито тому білоруси їдуть до нас.
Але йому варто подивитися у календар. Міністерство цифрової трансформації запускає його лише 8 лютого 2022 року. Тобто депутат від "Слуг" дякує за кількарічний наплив айтішників закону, який тільки зараз почне діяти.
А відколи білоруські айтішники їдуть до України? Почалося це в серпні 2020 року, коли самопроголошений президент Лукашенко почав репресії проти власного народу. І приваблювали ІТ-компанії не реформи Володимира Зеленського, а можливість для оформлювати працівників ФОПами. Ця можливість уже давно діє в Україні – задовго до 2019 року.
Яких ще обіцянок вам не вистачає?
У програмі "Слуг народу" ще багато чого можна прочитати – і що правосуддя має бути для всіх, і що економіка має бути зорієнтована на потреби громадянина.
У громадянина потреби прості – аби його приватну справу держава просто не чіпала. Тому влада має не втручатися, а навпаки – спрощувати умови і полегшувати життя.
Це те, чим має займатися партія влади. Це та сама програма, завдяки якій Володимира Зеленського обрали у 2019 році і яку йому та його команді не завадить іноді перечитувати.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.