2022 рік буде супроводжуватися цілим рядом тенденцій, які вже були присутні у 2021 році, а значна частина конфліктів можуть значно посилитися.
Найбільш важливим і відчутним фактором, який буде продовжувати впливати у 2022 році залишається пандемія коронавірусу, яка набула характеру загальносвітової. Зважаючи на швидку появу і розповсюдження нових штамів коронавірусу очікувати швидкого припинення пандемії не варто, однак наразі на планеті вакцинований вже приблизно кожен другий житель, що дає додаткові успіхи у боротьбі з хворобою та відверненні летального сценарію. Генеральна асамблея ООН постановила, що усе людство має бути вакциноване до кінця 2022 року.
По-друге, ключова увага в міжнародній політиці в 2022 році буде прикута до Китаю та Азійсько-Тихоокеанського регіону, адже США докладає чимало зусиль аби сконцентрувати увагу на КНР, створити потрібний для цього Вашингтону геополітичний баланс в інших регіонах, і відбивається це, зокрема, і на Україні. США можуть піти на певні домовленості з РФ з метою гарантування стабільності і гарантій неприєднання РФ до орбіти Китаю у протистоянні. Втім, це не означає реалізації апокаліптичних сценаріїв які просто намагаються розповсюджувати окремі журналісти: зміни статус-кво щодо України у міжнародній політиці очікувати не варто, адже для РФ набагато пріоритетнішим залишається запуск Північного потоку-2, яким Москва ризикує у разі повномасштабної війни з Україною.
Для самих громадян 2022 рік навряд чи буде легшим за 2021. Брак енергоносіїв вже потягнув за собою негативні наслідки: Укрхліб просить державу забезпечити соціальну ціну на газ, інакше країну може чекати дефіцит хліба. Через здорожчання газу про загрози дефіциту чи навіть зупинки виробництва вже заявили і підприємства кондитерської галузі. В кінцевому підсумку немає повноцінної відповіді і на те, чи не почнеться підвищення тарифів на газ навіть попри запевнення Уряду – це питання повністю залежить від наявності вільних коштів і бажання влади їх направити на формування соціальної ціни.
При цьому, 2022 рік буде одним із найбільш відчутних у плані виплат боргів по кредитам та зовнішнім запозиченням України, саме тому формування соціальної ціни може бути відкинуте Урядом, адже МВФ дуже критикує державний вплив на ціноутворення і прямо виключає встановлення соціальних цін.
Загалом уже зараз нам усім стає зрозуміло, що рік буде однозначно непростим. Встановити здоровий баланс між розвитком економіки і підтримкою соціальної сфери за бюджетний кошт – одне із стратегічних завдань, які має ставити перед собою влада України наступного року. Бізнес потребує довгостроково зрозумілої і прогнозованої політики від держави, лояльності в умовах пандемії, а прості громадяни – соціального захисту, впевненості у завтрашньому дні.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.