13 травня 2025, 18:47
Посадовець СБУ та один з фіналістів в конкурсі на директора БЕБ Ігор Шепетін має ознаки не доброчесності.
Конкурс на директора Бюро економічної безпеки (БЕБ) вийшов на фінальний етап. З 43 кандидатів нині 16 фіналістів, які претендують очолити відомство з охорони економічної безпеки держави.

І звісно до всіх них у нас є питання щодо доброчесності. Команда антикорупційного центру "Межа" провела детальне дослідження кандидатів, яке вказує на те, що перезавантажити БЕБ буде дуже важко з огляду на не доброчесність кандидатів фіналістів. Ось повноцінне розслідування по тим персонажам, дивіться тут.
Я ж розповім вам про того над ким працював особисто я з командою, його ж деякі ЗМІ називають головним претендентом на посаду очільника БЕБ, але не розповідають за його статки на понад мільйон доларів США.

Отже, знайомтесь Ігор Шепетін – починав зі Служби безпеки України, згодом працював у Державній фіскальній службі України в управлінні власної безпеки та контрольно-ревізійному управлінні. Далі виконував обов'язки начальника управління власної безпеки та протидії корупції апарату ДСНС України.
Шепетін фігурував у кримінальному провадженні як один із організаторів схеми уникнення від оподаткування низки компаній, а також відшкодування фіктивного ПДВ.
З початком повномасштабного вторгнення Ігор Шепетін командував 135-м окремим батальйоном 114-ї бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України. В 2023 році він повернувся до роботи в Службі безпеки України, перебуває на посаді оперуповноваженого в особливо важливих справах.

Шепетін має багато публікацій в ЗМІ як військовий в період командування батальйоном ТрО.
Тепер щодо доброчесності Шепетіна, до якої у нас власне найбільше питань.
Майно Шепетіна та його родини.

У власності родини посадовця СБУ Шепетіна знаходиться два будинки в котеджному містечку "Montana Village" в елітному селищі Козин під Києвом, де власне він і мешкає.
В березні 2021 року батьки Ігоря Шепетіна придбали в Козині будинок площею 140 квадратів та земельні ділянки загальною площею 544 квадрати вартістю 690 000 грн або майже 25 000 доларів США, що є в рази заниженою вартістю. Подібний будинок, навіть в умовах повномасштабної війни, вартує щонайменше 126 000 доларів США.
Оскільки батько Шепетіна також був суб'єктом декларування, ми порахували його доходи і витрати і встановили, що невідомим є походження 2.3 млн грн. Адже разом з придбанням елітної нерухомості, батьки Шепетіна ще й позичили його дружині 100 000 доларів США (2.7 млн грн), а також заощадили готівки на суму понад 2 млн грн.
Щодо можливостей його батьків. Батько Шепетіна до середини 2024 року працював начальником відділу управління персоналу Шевченківської РДА. До цього працював в Управлінні міграційної служби. А мама пенсіонерка. Ну тобто це заробітна плата бюджетника та пенсія.
Сам же Ігор Шепетін в період 2018-2022 рр. не декларував право користування ще одним будинком в тому ж Козині. Так, він став сусідом батьків, буквально через декілька будинків. Будинок площею майже 180 квадратів належав його рідній сестри Оксані Варт. Врешті-решт, в 2024 році сестра цей будинок подарувала кандидата, адже сама вона живе в Німеччині. Що натякає нам в чиїх справді інтересах цей будинок був придбаний.
І знову заниження вартості...
Задекларована вартість будинку 650 000 грн (25 000 доларів США) на дату набуття. Однак, станом на початок 2025 року подібний таунхауз продавався за 690 000 доларів США.

І саме поруч з цим будинком ми зафіксували автомобіль MERCEDES-BENZ CLS 400, яким користується сам Ігор Шепетін, але і з ним у нього маса проблем. Ми встановили, що Шепетін та його дружина сплачували штрафи за перевищення швидкості, керуючи зазначеним автомобілем в 2023 році, але користування цим автомобілем кандидат задекларував лише за 2024 рік, лише після нашого звернення до конкурсної комісії з відомостями про незадеклароване авто кандидата.

Власником зазначеного транспортного засобу з 13.09.2020 року є такий собі Кіктєв Сергій Вікторович. Зазначений уродженець міста Бровари, ймовірно, є бізнес партнером дружини Шепетіна. Зокрема, Сергій Кіктєв є власником приміщення в м. Вишгород по сусідству з двома нежитловими приміщеннями дружини Ігоря Шепетіна.
З урахуванням того, що зазначений транспортний засіб є єдиним у власності Сергія Кіктєва видається сумнівним, що він був наданий подружжю Шепетіних саме у користування, а не перебуває у їх фактичному володінні протягом тривалого періоду часу. Виявленні факти можуть свідчити про те, що даний транспортний засіб було придбано за рахунок і в інтересах саме працівника СБУ Шепетіна. Ми знайшли архівне оголошення про продаж саме цього авта в 2020 році вартістю 88 500 доларів США (2.5 млн грн за курсом НБУ на той час).
Та і це ж ще не все.
У вересні 2023 року дружина Ігоря Шепетіна Катерина Янцевич набула у власність три нежитлових приміщення в м. Вишгород площею 75.3, 107.9 та 114.3 квадратів, задекларована вартість яких складала 553 854 грн, 739 204 грн та 780 162 грн відповідно.
Вже в червні 2024 року Катерина Янцевич продала одне з приміщень площею 75.3 квадратів за 4 100 000 грн (102 179 доларів США). Тобто, за рік вартість приміщення збільшилась в 7.4 рази. Середня ринкова вартість за квадрат складає 49 000 грн (1 189 доларів США за курсом НБУ), що говорить про те, що саме продаж було здійснено за ринковими цінами. Однак, видається сумнівним, що дружина могла за рік до продажу купити ці нежитлові приміщення в понад 7 разів дешевше від ринку. Ринкова вартість придбаної нерухомості насправді складає понад 350 000 доларів США або 13 млн грн на момент набуття.
Задекларованих доходів родини кандидатів не вистачало для придбання зазначеного майна за ринковими цінами. В період 2018-2023 рр. Ігорем Шепетіним та його близьким оточенням було набуто майна на загальну суму 1 254 500 доларів США.
Але особливий цинізм цієї історії в тому, що Ігор Шепетін, вже проживаючи в таунхаусі вартістю 690 000 доларів США в Козині, судився з СБУ за службове житло.
Вся вищенаведена інформація говорить лише про одне, родина посадовця СБУ Ігоря Шепетіна, зокрема його дружина, мають невідповідності у ціні задекларованого майна та його реальній вартості, логіка їх зрозуміла, бо їх офіційні фінансові можливості не дозволяли б законно його набути за ринковою вартістю. Такі факти є прямими ознаками необґрунтованих активів та власне незаконного збагачення.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.