Володимир Цибулько

Кобзареве пасхальне воскресіння

15 квітня 2012, 18:09

Пропоную Великодній текст канівського краєзнавця Костянтина Андрієнка, котрий подивився на генеалогію стосунків українців із Святою Землею від князів руських аж до сучасної влади крізь призму Канева:

Кобзареве пасхальне воскресіння

Історик козаччини Дмитро Яворницький про останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського пише, що він "... за обітницею посилав вклади у церкву Гробу Господнього в Єрусалимі – чаші, дискоси, ложки, зірки зі срібла, позолочені ззовні".

Продовжуючи духовні козацькі традиції, у листопаді 2007 року Віктор Ющенко відвідав у Єрусалимі Храм Гробу Господнього та взяв участь у молитві. Патріарх Єрусалимський Теофіл ІІІ вручив Президенту "Орден Лицарів Гробу Господнього" із зображенням герба Єрусалимського королівства.

Перший опис Єрусалима та Храму Гробу Господнього ми знаходимо в літературній пам'ятці початку ХІІ століття "Житіє і ходіння Данила, руської землі ігумена". Автор розповіді – Данило, чернець Києво-Печерського монастиря, згодом послушник одного із чернігівських монастирів. Між 1106 і 1108 роками, під час правління Балдуїна І – короля Єрусалимського (1100-1118), Данило близько півтора року перебував у Палестині з метою відвідування християнських святинь та, ймовірно, налагодження перших дипломатичних відносин з Єрусалимським королівством. Про це може свідчити опис зустрічі киянина з королем напередодні Великодня: "Тоді я... тієї п'ятниці о першій годині дня пішов до князя того Балдуїна та поклонився йому до землі. Він же, як побачив мене, бідного, покликав мене до себе з любов'ю і спитав мене: "Що хочеш, ігумене руський?" Він знав уже мене добре і любив мене дуже: він – чоловік, сповнений благодаті, і скромний вельми, і не гордий анітрохи. Я сказав йому: "Княже мій, пане мій! Прошу тебе заради Бога і князів задля руських, дозволь мені, аби я поставив свою лампаду на Гробі святому від усієї руської землі!"

Данило був одним із перших паломників-українців, який зустрів Благодатний вогонь з печери Гроба Господнього поряд з першим королем-хрестоносцем. "І, як настала сьома година дня суботнього, підійшов Балдуїн-князь до Гробу Господнього з дружиною своєю, з домом своїм – і всі піші. І послав до двору монастиря святого Сави, і покликав ігумена монастиря святого Сави з ченцями його. І підійшов ігумен з братією до Гробу Господнього, і я, нікчемний, теж підійшов з ігуменом тим і з братією."

Правнук Анни Ярославни Богемунд ІІ князь Антиохійський (1111-1030), стає чоловіком Аліси – дочки Балдуїна ІІ короля Єрусалиму у 1118-1131 роках. Батько Балдуїна Гуго І був двоюрідним братом Готфріда і Балдуїна І, який прийняв Данила. Внук Ярослава Мудрого Гуго І, очолив французьку армію під час І Хрестового походу на Єрусалим під проводом Готфріда Бульонського "захисника Гробу господнього".

Тарас Шевченко у повісті "Художник" пише: "...читаю "Историю крестовых походов" Мишо. Мне она нравится лучше всех романов... Я начертил эскиз как Пётр Пустинник ведёт толпу первых крестоносцев через один из германських городов".

Після зайняття хрестоносцями Єрусалиму, загони лицарів під проводом Петра Пустельника взяли владу в місті, підкорили древні храми і святині. В період 1099-1104 років вони віднайшли частину Чорного Каменя – Кааби (кубу) – символа могутності Аллаха. За переказами мусульман, "чорний камінь" – це білий яхонт, що почорнів від гріховності людей. Споруджений над ним храм був зруйнований після біблійного потопу і знову відбудований Ісаком (Ізмаїлом).

22 травня 1861 року у Канівському соборі Україна прощалася з Тарасом Шевченком. Останнє слово у храмі біля труни поета промовив протоієрей Гнат Мацієвич: "...не суждено было нам, чтобы живая лира твоя услаждала слух и сердца наши, чтобы слушать нам живое слово твоё, – слово, которое, доходя до нас и на мёртвой бумаге давало жизнь народную и здешнему краю! Но прах его здесь, – у нас; но дух его обитающий во обители отца Небесного, витает здесь; здесь на одной из самых высоких и крутых гор днепровых упокоится прах его, – и, как на горе Голгофе, виденной всем Иерусалимом и Иудеею, подобно кресту Господа, водрузится крест его, который будет виден из далека! Взирай, Малороссия, на могилу Тараса Шевченка; – взирай и молись!"

У квітні 1972 року в будівлі Канівського Успенського собору було розміщено Музей українського народного декоративного мистецтва. В добу радянського атеїзму, важко було уявити символічність дороги Ісуса на Голгофу, атрибути Храму Гробу Господнього у духовному зв'язку пророка української нації з його останнім шляхом на Чернечу Гору. З лівого краю від центральних воріт храму розташована меморіальна дошка з надписом: "В Успенському Соборі з 20 (8) по 22 (10) травня 1861 року стояла домовина з прахом Тараса Шевченка". У путівнику по музею видання 1989 року можна знайти опис пам'ятки яка нагадує у поєднанні символіку Чорного Каменя – Кааби та Чашу Грааля: "У центрі залу, на місці де стояла домовина з останками Т.Г.Шевченка, встановлено меморіал з чорного лабрадориту... На меморіалі – унікальна декоративна ваза, на якій серед квіткового орнаменту зображено великого Кобзаря." Сьогодні цей камінь стоїть на бетонній доріжці, що веде до центральних воріт церкви. На камені викарбовано: "Звідси почався останній шлях Тараса Шевченка на Чернечу Гору в безсмертя 22 (10) 1861 року". Це місце, де починається всенародна хода на Чернечу Гору – на українську Голгофу Кобзаря, ознаменовану в останньому слові протоієрея Канівського собору Гната Мацієвича біля труни поета.

За два роки до візиту в Єрусалим Віктор Ющенко, як новий Президент нової європейської держави, прибув до Канева 22 травня 2005 року для участі у пішій ході від Успенського Собору до могили Шевченка. Праворуч від центральних воріт храму, на пам'ятній дошці зображено руських князів – Святослава Всеволодовича, Гліба Святославовича, Рюрика Ростиславовича та воєводу Тудора. Під час свого паломництва до Єрусалиму Данило, записав: "дякую благому Богові, що напутив мене, нікчемного, імена князів руських написати у лаврі святого Сави. І нині згадуються імена їхні в октеніях, з жінками та дітьми їхніми. Ось імена їхні: Михайло-Святополк, Василь-Володимир, Давид Святославович, Михайло-Олег, Панкратій Святославович, Гліб Мінський – скільки пам'ятав імен, стільки і вписав, за всіх інших князів руських і бояр біля Гробу Господнього". Давид Святославович, згаданий Данилом, був старшим братом батька Всеволода – будівничого канівської церкви Святого Георгія. Олег Святославович, згаданий Данилом, приходився двоюрідним братом Святославу та дядьком Глібу зображених на пам'ятній дошці канівського храму. Ось текст на дошці: "Канівський (Успенський) Собор закладено 1144 року Всеволодом Ольговичем – батьком визначного полководця Київської Русі, героя "Слова о полку Ігоревім" Святослава Всеволодовича. Об'єднана руська рать під проводом великого князя київського Святослава Всеволодовича виступила з Канева супроти навали половецьких орд. Дошку встановлено на відзнаку 800-річчя "Слова о полку Ігоревім" 1986 рік".

Голова Українського Реріхівського товариства Володимир Козар у статті "Реріх та Україна" приводить документ з Реріхівського архіву Третьяковської галереї. Це лист Михайла Мікешина до Миколи Реріха. Мікешин пише: "Поїдеш у Канів на могилу Тараса Григоровича – поклонись йому низько від мене і скажи, що любив і поважав я його як рідного батька". М.Мікешин разом із Костянтином Реріхом (батьком Миколи), у 1893 році були першими засновниками Петербурзького Товариства Т.Г.Шевченка. У Мікешина залишився ларець Шевченка із землею з України, який поет завжди мав при собі. У 1896 році М.Реріх првіз ту землю і розсипав під "сонячним" Хрестом-Символом на могилі поета.

Київський історик Віктор Кіркевич розповідає про сімейні перекази сім'ї Реріхів щодо походження їхнього прізвища: "В семье любили рассказывать о рыцаре тампильере – первом, кто носил это имя. А нам хорошо знакомо мистическое назначение ордена, оберегающего Чашу Грааля".

У 1891 році на Тарасовій Горі у Каневі харківські студенти створили першу націонаьну політичну організацію "Братерство Тарасівців". Український релігієзнавець Володимир Шаян про цю подію сказав: "... із строго історичного становища правдивої історії, – а правдива історія сягає у сферу Духа, – саме цей момент був справжнім початком Української Національної Революції. Дух цієї присяги дав силу до нового життя цим молодим лицарям Шевченка і саме смерть їх буде повна стоїцизму і краси...

Там, на могилі Шевченка довершилася містерія перекипіння священної крові Грааля."

"Посла по сыны свое и по все князи. И собрашася к нему к Киеву и выступиша к Каневу" – записано у Лаврентіївському літописі. У цей рік – 1185-й, 1 травня відбулося сонячне затемнення, а вночі сильна гроза. Літописець вважав це знаменням для русичів...

У 1923 році, нова більшовицька влада скинула "сонячний" Хрест-Символ з могили Тараса Шевченка. Це відбулося 1 травня. Навесні того ж року, ленінградське релігійно-філософське товариство Федотова – Меєра проголосило, що основний шлях християнської релігії це "смыкание християнства с социальной религией" в очікуванні часів "когда 1 Мая встретится с Пасхальным Воскресеньем"...

22 травня 2005 року, через 820 років після виступу руських війск з Канева, у рік коли Христове Воскресіння припало на 1 травня, три сили, які мали об'єднати Україну, звернулися до українського народу. Мітинг відбувся саме біля канівського Успенського собору. Президент України Віктор Ющенко зазначив: "Помаранчева революція, цінності з якими ми йшли на київський Майдан, істинно належать цим трьом політичним силам, істинно належать... Це той світогляд з яким ми йшли, який виборювали. Я не уявляю, як можна зараз цей світогляд поділити на політичні комірки і розділитися трьом політичним силам". Підтримала лідера майдану і Прем'єр-міністр України Юля Тимошенко: "В такі дні, як роковини Шевченкового перепоховання, незручно думати про якусь суєту, інтриги які заважають працювати команді. І тому я, наприклад, всією душею підтримую наше єднання, нашу командну роботу, нашу політичну діяльність разом на багато, багато років вперед, і власне кажучи, і я, і політична сила яку я очолюю, ми будемо чесно служити цій справі". Свою позицію висловив голова Верховної Ради України Володимир Литвин: "Коли не буде консолідації – програє Україна. Я хотів-би нагадати, що сьогодні ми маємо третій унікальний шанс витворити державу – Україна. Якщо ми втратимо цей шанс, нас проклянуть на віки. Від-так, ми просто зобов'язані, приречені бути разом".

У центрі міста на Майдані Свободи, під колишньою Грецькою горою, відбувся грандіозний фестиваль "Кобзар forever". На Грецькій горі, а нині Московці, навесні 1787 року канівці, також, "фестивалем" з феєрверками зустрічали "дніпровську флотилію" делегації Катерини ІІ, Потьомкіна та іноземних гостей, які підписали вирок Українській Гетьманській Державі, останнім кошовим якої був отаман Запорізької Січі Петро Калнишевський. Саме на цьому місці, більш як через 220 років, нащадки козаків "оживили" в своїх піснях Шевченкове слово, відроджуючи дух свободи, братерства і державності.

Література:

Брачёв В. Оккультисты советской эпохи. Русские масоны ХХ века. М., 2007.

Козар Володимир. Реріх і Україна (історична довідка). // Матеріали круглого столу Реріх і Шевченко, Київ, 2004 рік.

Киркевич Виктор. Киевское содружество Рерихов. Киев, 2005.

Кулиняк Данило. Од Калниша вісті. // "Шлях Перемоги", N24, 21.06.2000.

Тарахан-Береза З.П. Святиня: науково-історичний літопис Тарасової Гори. Київ, 1998.

Шаян Володимир. Містерія могили Тараса Шевченка. // "Визвольний Шлях", Лондон, ч.3, 1964.

Шевченко Тарас. Твори у п'яти томах. Київ, 1985, т.4.

Яворницький Дмитро. Історія запорізьких козаків. Львів, 1990, т1.

Канівський музей народного декоративного мистецтва. Путівник. – Дніпропетровськ, 1989.

Костянтин Андрієнко, Канів

powered by lun.ua
Коментарі — 29
steev _ 18.04.2012 14:00
IP: 80.239.243.---
Це ж скільки треба було випити цьому бовдуру у страстну п"ятницю, щоб видати "на гора ", у Великдень, таку антиукраїнську єресь. Схоже, що кремлівські ляльководи геть розщедрилися для Вови Цибулька...
tambov1 _ 18.04.2012 00:01
IP: 95.69.196.---
Володимир Цибулько:
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
клаву заїло? чи мозгі?
Son _ 17.04.2012 09:18
IP: 77.123.77.---
Пан вже не історик-поет, а просто Цибулько. Пересічний чоловік. Дядько торгуючий віниками на ринку.
VITALII_1970 _ 17.04.2012 06:04
IP: 82.193.98.---
Ага, є резонанс! Підшмалюй їх таких сяких. Хай читають, хай викручуються, шиплять. Любі.
kuroneko _ 16.04.2012 19:16
IP: 109.227.125.---
>Московські куратори Свободи

А доказательства? То как действует Свобода – выгодно украинцам и Украине, потому я и наблюдаю критику их действий со стороны москвы и ее наймитов. Причем критика их удивительнім образом концентрируется перед выборами. Боитесь украинцев? Правильно боитесь.

>готуються до 9 травня

О, спасибо, это лучшее подтверждение моих слов. 9 мая прошлого года было целиком срежиссировано кураторами из масквы, но Свобода не поддалась на провокации и повела себя как пристало нормальным украинцам, а не хахалм без прошлого.
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
Володимир Цибулько _ 16.04.2012 17:17
IP: 92.113.200.---
kuroneko:
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Московські куратори Свободи просто готуються до 9 травня і просили не збивати планів
kuroneko _ 16.04.2012 13:04
IP: 109.227.125.---
Цыбулько, почему про ВО Свобода гадостей не написал? Кураторы московские не похвалят! Премию урежут наверняка, ггг
Fedor K _ 16.04.2012 04:16
IP: 213.154.208.---
Лариса Оріана:
Mykola_Tolerantnyj:

___ Дивна була чустріч...

Після цього екран, по якому транслювали виступ Януковича, раптово погас. Представникам преси повідомили про кінець промови і попросили вийти із зали...
То, что встречу с интеллигенцией засекретили от прессы не удивительно. Философ Конфузий имеет полное право встречаться с "лучшими геноцидами страны" и тет-а-тет. Ведь "отрасль, которая должна идти впереди, как дым от паровоза" это не журналистика.
Mykola_Tolerantnyj _ 15.04.2012 22:30
IP: 80.239.242.---
Лариса Оріана:
Ще раз дуже дякую, пані Ларисо! Щасливих Вам святкувань!
Лариса Оріана _ 15.04.2012 22:07
IP: 46.119.117.---
Лариса Оріана:

Вибачте – Зустріч))))
Лариса Оріана _ 15.04.2012 22:06
IP: 46.119.117.---
Mykola_Tolerantnyj:

___ Дивна була чустріч...

Після цього екран, по якому транслювали виступ Януковича, раптово погас. Представникам преси повідомили про кінець промови і попросили вийти із зали.

http://gazeta.ua/articles/politics/_zustrich-yanukovicha-z-inteligencieyu-lvova-zahovali-vid-presi/431391

На зустрічі, зокрема, присутні Герой України Юрій Шухевич, народний артист України Федір Стригун, генеральний директор Львівського національного театру опери і балету ім. С. Крушельницької Тадей Едер та радник президента Ганна Герман.

http://tyzhden.ua/News/47354
Mykola_Tolerantnyj _ 15.04.2012 21:53
IP: 80.239.242.---
Лариса Оріана:
Mykola_Tolerantnyj:
]Пне Графо, якщо не секрет, то про що Ви? Здається,цікавий і,разом з тим,дивний коментарій. А пан Возняк з видатним поетом Цибулею разом десь там на представництві були?
___ Певно про зустріч інтелігенції Львівщини з януковичем.
Дуже дякую,пані Ларисо, за відповідь. Пан Графо настільки запишався собою,або не захотів говорити про черговість своїх фізіологічних потреб, що повпливали... До речі, чи не знаєте про присутність на зустрічі інтелігента Возняка. Або, ще краще, посилання в інтернеті на цю зустріч.
kukumaku takisuki _ 15.04.2012 21:04
IP: 94.179.251.---
a_sudi_kto:
Дмитрий Иванович и Шевченко и народ козацкий любил и не чурался и чужих Репина и Гиляровского...
Чому "чужих"? І Рєпін і Гіляровський українського походження.

Рєпін Ілля Юхимович. Народився у Чугуєві в Україні, походить з родини військового поселенця. Одним із його предків був український козак Ріпа. http://bit.ly/HX7uI1

Володимир Гіляровський. Нащадок запорозьких козаків. Ілля Рєпін увічнив Гіляровського в образі козака в червоній свиті та білій папасі на передньому плані знаменитої картини "Запорожці пишуть листа турецькому султанові". http://bit.ly/HKeKgh

То хто тут чужий?:)))
Лариса Оріана _ 15.04.2012 20:57
IP: 46.119.117.---
Mykola_Tolerantnyj:
]Пне Графо, якщо не секрет, то про що Ви? Здається,цікавий і,разом з тим,дивний коментарій. А пан Возняк з видатним поетом Цибулею разом десь там на представництві були?
___ Певно про зустріч інтелігенції Львівщини з януковичем.
Дмитро Купач _ 15.04.2012 20:56
IP: 95.135.109.---
a_sudi_kto:

Хоча, звичайно, "асновной пасил" поділяю
Дмитро Купач _ 15.04.2012 20:55
IP: 95.135.109.---
a_sudi_kto:
Хоть и технократ я, но убежден: о Яворницком и его работе в совершенно непростых условиях того времени необходимо рассказывать больше Украине, чем о паразитах и ненажерях колесниченках, лукьяновых, чечетовых, семиноженках, киваловых, януковичах, азаровых. Дмитрий Иванович и Шевченко и народ козацкий любил и не чурался и чужих Репина и Гиляровского...
Рєпін і Гіляровський – "чужі"?
Раджу похмелитися.
І почитати українську вікі по Рєпіну (хоча б) та (обовязково) "Мои скитания " Гиляя
a_sudi_kto _ 15.04.2012 20:31
IP: 93.127.97.---
Хоть и технократ я, но убежден: о Яворницком и его работе в совершенно непростых условиях того времени необходимо рассказывать больше Украине, чем о паразитах и ненажерях колесниченках, лукьяновых, чечетовых, семиноженках, киваловых, януковичах, азаровых. Дмитрий Иванович и Шевченко и народ козацкий любил и не чурался и чужих Репина и Гиляровского...
Traveller _ 15.04.2012 20:29
IP: 95.133.109.---
listkar:
володя- не психуй
Володя еще какой псиxyй.
Благодаря таким псиxyям режим Януковича и держится.
listkar _ 15.04.2012 20:07
IP: 95.134.132.---
володя- не психуй
Aтака Путіна1191 Корупція1297 Україна та Європа1068 тітушки19 Уряд реформ392
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter