18 березня 2016, 16:25

Керований конфлікт інтересів замість економічної політики

Ми їхали в гарній машині. Далеко не у кожного європейця є таке авто – вони давно віддають перевагу малолітражкам, які в Україні призирливо називають "попільничками". Саме тому середньостатистичний український джип на вулицях Страсбурга чи Ліона, завжди привертає до себе увагу здивованих мешканців. Але я не про смаки європейців. Я, власне, про те, що відбувається в нашій країні.

- Розумієш, "білої" зарплати у мене немає. У дружини – також. Тому ми й оформили субсидію. Звісно, це трохи незвично – для таких, відносно молодих людей. Адже до пенсії нам ще далеко. Але формально – наш дохід є нижчим від прожиткового мінімуму. Тому розмови про підвищення тарифів й ціни на газ мене навіть дивують, – розповідає чоловік. Вже кілька місяців за газ, яким опалюється у зимовий період мій будинок, ми не платимо. Більше того: платіжка за останній місяць відверто порадувала – там написано, що "переплата" за тепло у квартирі з мого боку складає 560 гривень. Виявляється, щось там перерахували у зв'язку з підвищенням температури, і вуаля, я вже "пішов в плюс".

- То, можливо, вже держава почне тобі доплачувати за користування газом та теплоносієм у батареях? – збентежено питаю свого співрозмовника.

- Можливо, враховуючи те, що "переплата" не обнуляється кожного місяця. Вона сумується. І накопичується на моєму особовому рахунку, – зовсім вже збиває мене з пантелику мій співрозмовник.

Сказати, що такий випадок поодинокий, було б неправдою. В Україні вже більше п'яти з половиною мільйонів сімей скористались політикою субсидіювання. Це – майже третина населення країни. Невільно, з подачі уряду, ці люди стали частиною дивної "схеми" перекидання коштів з держбюджету безпосередньо на рахунки компаній – монополістів, якими, переважно, володіють олігархи. Звісно, це так звані "віртуальні" гроші, але, очевидно, що власники компаній, які надають послуги, навчилися матеріалізовувати такі надходження. І вся ця економічна політика подається населенню під соусом захисту соціально вразливих верств населення. Така собі суміш дикого популізму й захисту інтересів олігархів. В результаті таких дій уряд отримав двосторонню підтримку – як від вже згаданих "акціонерів країни", які стоять в черзі на приватизацію різних там обленерго й облгазів, так й від значної кількості людей, які отримують цю дивну подачку, замасковану під допомогу для бідних.

Насправді, це і є популізм – перерозподіляти спільні кошти замість того, щоб здійснювати реально важливі зміни: запроваджувати збалансовану систему податків, створювати робочі місця, боротись з корупцією. Щоб люди отримували не принизливі "паперові" субсидії, а реальну зарплату, чи прибутки від бізнесу, з яких цілком могли б сплачувати всі свої витрати, включно з комунальними. Чи ми вже остаточно змирилися з тим, що економічний розвиток в країні неможливий і винаходимо якісь дивні форми загравання з частиною населення та захисту інтересів олігархів?

Натомість, кумулятивний і розкладаючий ефект від такої "економічної політики" супроводжується вкрай неприємними речами: підсажене на наркотичну голку "субсидій" населення й пальцем не поворухне для того, щоб заощаджувати ресурси. Витратитись на якісь модні, але дорогі світлодіодні лампочки, або зменшити температуру в будинку з 23-ох до 20-ти градусів. Погодьтеся, економічних стимулів для подібних витрат для цієї категорії людей в нинішній системі координат не так вже й багато. Заощаджувати і витрачатись на різні там теплові лічильники має та частина населення, яка не оформила субсидію. З різних міркувань – часто з етичних.

Подібна політика уряду створила в країні ситуацію так званого керованого конфлікту інтересів між громадянами, які поділилися на тих, хто скористався пропозицією несподіваної "шари", і тими, хто за цю "шару" платить. Тому що, відповідно до всім відомим законів фізики, якщо десь чогось стало більше, то в іншому місці, рівно на стільки ж, зменшилось. Зокрема, в кишенях людей, які продовжують справно сплачувати рахунки. Олігархи б не були б олігархами, якби із своєї кишені сплачували витрати на непродуману соціальну політику уряду. Відповідно до законів жанру, основний тягар покладено саме на тих, хто продовжує тягнути, сплачуючи нові тарифи і за себе, і за того парня. І це при тому, що доладно розповісти принципи ціноутворення так і не зміг жоден з державних діячів.

Зараз відчувається деяка образа Арсенія Яценюка на все, що відбувається навколо нього персонально, й навколо його уряду. В інтерпретації прем'єра, все виглядає так, що він поклав свій особистий рейтинг на вівтар кардинальних змін в країні. Так би мовити, добровільна жертва в ім'я країни. Але, на жаль, те, що відбувається зараз в Україні, не схоже на те, що свого часу робив той же реформатор Бальцерович у Польщі. І це дуже сумно, оскільки період неймовірних випробувань українців розтягується на роки, деморалізує країну і спотворює наші уявлення про справжні економічні реформи.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Після "Будапештського меморандуму": війна, окупація територій, ядерні погрози. Світ має дещо згадати

The English version of the article is available at this link. Далеко не всі люди, які зараз живуть на планеті Земля, пам'ятають, що Україна мала достатні запаси зброї – в тому числі ядерної різних типів, яка виконала б функцію стримування агресії з боку будь-якої країни...

What Nuclear States Can Do with a Non-Nuclear One. A Cautionary Tale from the Disarmed Ukraine, Which Was Not Given Sufficient Security Guarantees, for All Countries of the World

Russia is threatening to carry out a nuclear strike on Ukraine. Russian President Putin tested a carrier missile designed to carry a nuclear charge during an attack on Ukraine...

Удар ''Орєшніком'' по Україні: так що ж Путін хотів цим показати?

Забагато реакцій в інформаційному просторі щодо того, "що хотів показати Путін" ударом балістичною ракетою середньої дальності по Україні...

День Гідності і Свободи. Чому вбивць Майдану не було покарано? Хто покривав злочинців вже після зміни влади? Які висновки ми зробили? (ВІДЕО)

Ті, хто віддавали накази і розстрілювали людей у лютому 2014-го року, прочинили браму в пекло. З цього моменту в історії, коли мирний протест було розстріляно – в центрі європейської столиці, у 21 столітті, коли здавалось, що темні віки залишились у мороці історії, почався наступний етап насильства над українцями...

Trump's conversation with Putin and the Russian's "psychological attack"

On the morning of November 11, 2024, Russia took off with its strategic bombers and several MiG-31 Kh-47M2 "Kinzhal" missile carriers. Given that Russia is using old Soviet bombers, some of which were disabled by accurate strikes by Ukrainian drones, almost all the "Bears" and "Backfires" that Russia is capable of launching in principle were smoking old Soviet engines...

Зернова схема в Одесі: до чого тут посадовець БЕБ Ткачук?

Минулого тижня всі знову переконалися, що БЕБ не є Бюро з економічної безпеки, а в певному сенсі може навіть перетворитися на "Бюро економічної небезпеки України"...