Що відбувається в Чорнобильській зоні?
Сьогодні вночі у нас був аврал. Прокинулись від їдкого запаху диму. Почали закривати вікна. Ввімкнув очисник повітря. Київ було накрито токсичним смогом. Вже вранці посипались дзвінки від знайомих і друзів з питаннями про радіаційний фон й ситуацію в Чорнобильській зоні, де горить ліс. В офіційних повідомленнях йшлося про пожежу на площі в 20 гектарів. Інші джерела називають значно більший масштаб пожежі.
Пожежа в Чорнобильській зоні поширилась на 100 гектарів, в центрі пожежі – радіація перевищує норму. Про це повідомив в. о. голови Державної екологічної інспекції України Єгор Фірсов. Показники приладу, який вимірює радіацію, – 2,3 при нормі 0,14.
Тим часом, за данними порталу Windy.com над Україною спостерігається підвищена концентрація чадного газу у порівнянні з іншими регіонами Європи, повідомляє журнал "Фокус". Натомість, в ДСНС пояснюють цю чадну атаку антициклоном й певними процесами в атмосфері.
Думаю, накопичилося вже чимало питань стосовно функціонування зони відчуження. Наприклад, наскільки небезпечними для населення країни є пожежі в районі Чорнобиля, чому там регулярно горить ліс, чи можна довіряти офіційній інформації, хто відповідає за об'єктивність даних, які публічно оприлюднюють різні служби. Чи варто контролювати стан радіаційного фону портативним дозиметром, яким є стан інфраструктури в Чорнобилі й умови зберігання радіоактивних матеріалів, в тому числі елементів ТВЕЛів, чи існує досі "рудий ліс" і що буде з 30-кілометровою зоною, якщо її функцію перепрофілюють під туристичну атракцію. Адже доводилося чути й про ідеї відкриття казино в зоні відчуження. Все це виглядає дуже екстравагантно, але варто не забувати про основне призначення цієї зони: виконувати бар'єрну функцію для унеможливлення поширення радіоактивних речовин на решту території країни.
В пошуках відповідей на ці питання, я записав інтерв'ю з Андрієм Бургомістренком, який очолював Держкорпорацію "Українське державне об'єднання "Радон" у 2018-2019 роках. Відео знаходиться за наступним посиланням:
www.youtube.com/watch?v=qEgxleJgQE0&t=1491s
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.