Нові закупівлі в системі МО й спроби реставрувати старі ''схеми''. Хто переможе?
Про Антикорупційну раду в Міністерстві Оборони я почав писати ще на стадії її створення:
Я вважаю, що публічний, відкритий процес, реакція і контроль медіа впливає на ситуацію. Члени ради визнають, що цей чинник є одним із головних для вибудовування правильних ланцюжків постачання ЗСУ, в тому числі, продуктами харчування. Що мінімізуватиме (в ідеалі – знищить) корупцію у закупівлях. Адже мільярди гривень, які йдуть на потреби української армії, а не в чиїсь кишені – це саме те, що потрібно робити на внутрішньому фронті. Ви ж чули виступ президента США Джозефа Байдена, який сказав про силу ЗСУ, але згадав, на жаль, й про нашу корупцію... Яка є фактором, що може зашкодити вступу України до НАТО. Ми ж усі розуміємо, що найкращою гарантією безпеки для України є саме членство в Північно-Атлантичному альянсі? Думаю, що всі, хто за Україну, це розуміють. Та й Антикорраду сформували методом голосування небайдужих співгромадян, здебільшого, з числа волонтерів, відомих і своєю позицією і допомогою збройним силам у тяжкі часи. Зокрема, мова й про Дану Ярову, яка є частиною масштабного волонтерського руху з 2014 року. Хто б що не казав, значення особистості в історії ніким не скасовано навіть за умов вибудовування найправильніших, найчесніших інституцій та організацій у світі.
Тривожні сигнали стосовно роботи Антикорупційної ради я почав отримувати вже незабаром після початку її роботи. Деякі з них оприлюднили в ефірі "Радіо NV" члени цього громадського органу Дана Ярова та Олег Свірко:
Суть була в тому, запровадження системи закупівель, які стосуються харчування армії через систему "Prozorro", вже дало відчутний економічний ефект у вигляді заощаджених мільярдів (що співставно з сумами, які збирають найбільші волонтерські фонди країни). Це були перші за час "повномасштабки" відкриті торги. Тільки на затверджених 16 лотах зекономили 3 млрд. 900 млн грн. І це ще не остаточна цифра, оскільки торги по трьох областях ще не відбулись. Очікується, що сума економії перевалить за 4 мільярди гривень і сягне орієнтовно 4 мільярдів 200 мільйонів гривень. Дана Ярова, з якою я поспілкувався, говорить про те, що ці гроші повністю перекривають потреби ЗСУ в закупівлі зимового одягу для військових. Ви ж розумієте, що починати процедури закупівель і пошуку компаній-постачальників потрібно вже зараз, якщо ми хочемо отримати форму напередодні зимового сезону, а не після його закінчення?
Водночас відбуваються спроби, на мою думку, торпедувати позитивні зміни у закупівлях для нашої армії. Компанії, які програли торги, почали подавати позови до суду в надії скасувати їхні результати. За інформацією членів Антикорради, компанія "Трейд Граніт Інвест" подала найбільшу кількість таких позовів. При цьому згадана компанія у процесі торгів заявила, за інформацією Дани Ярової, найвищі фактичні ціни в усіх лотах і не зменшувала їх під час торгів, які відбуваються у вигляді аукціону на зменшення ціни. Можливо, представники цієї компанії були впевнені, що закупівлі через "Прозорро" скасують судовими рішеннями. З приємного у цій справі: Дана Ярова відзначає роботу юристів Міністерства оборони, які "буквально не сплять". Готуються до кожного засідання і захищають відкриті процедури у системі закупівель дуже фахово й присутні на всіх судових засіданнях, які проходять й в суботу та неділю.
Інформаційна кампанія
Водночас в деяких онлайн-ресурсах, які попереджають про те, що "редакція не перевіряє інформацію, яку оприлюднює", на думку членів Антикорради, розгорнуто кампанію цькування як самої громадської організації, так і її членів. Зокрема, тієї ж Дани Ярової. Припускаю, що ті, кого називають "тендерною мафією", підключили до справи навіть таких персонажів, як Шарій з Рабиновичем та десятки анонімних телеграм каналів, про що пише Тетяна Ніколаєнко у виданні "Цензор". Так, самій Дані ще не приписали вбивства Кеннеді, але вже звинуватили у співпраці з нібито компанією Сергія Пашинського "Атомсервіс". Про цю компанію написала Тетяна Ніколаєнко в "Цензор.нет, і те, чи вона "пов'язана" з Сергієм Пашинським.
Сама ж Дана Ярова мені повідомила, що аудит міністерства оборони не виявив серед бенефіціарів Сергія Пашинського, а зазначена компанія запропонувала на торгах найнижчі ціни. Водночас, "один з учасників, який дав на торгах найвищу ціну і жодною копійкою не поступився, почав засипати позовами адміністративний суд м. Києва по різним контрагентам, чим фактично блокується робота колегіального органу міністерства", – зазначала Дана Ярова.
Також медіа повідомляють про те, що "мова йде про компанію "Трейд Граніт Інвест", яку ЗМІ пов'язують із підприємцем Андрієм Адамовським" (УНІАН, 19.06.23 року)
Джерела з тендерного комітету поінформували, що система you-control засвідчила зв'язки між компанією "Трейд Граніт Інвест" із "ФПГ група родини Адамовських". Чи це цей той самий Адамовський? Не виключено.
Поінформовані джерела інформують, що до групи компаній, яка подає позови до суду, може бути причетна ще одна впливова й відома в Україні людина, яка зараз перебуває за кордоном. Ця інформація потребує додаткового розслідування.
Взагалі, те що відбувається зараз навколо Антикорупційної ради і торгів для ЗСУ – це своєрідний маркер, який дасть відповідь на питання – куди піде система забезпечення армії – назад до корупційних схем, чи вперед, до прозорості та підконтрольності суспільству.
Розголос і увага суспільства робить добру справу. Міноборони захищає результати торгів у судах. І на цей момент, судячи з усього, судова гілка влади розбирає кожну справу, як сказала членкиня Антикорупційної ради, "до молекул" і виносить адекватні рішення. Можливо, це наш шанс змінити всю систему. Громадянське суспільство просто зобов'язане виграти цей бій.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.