18 жовтня 2024, 14:18

Хто такий "Джокер" і що він робить в інформпросторі воюючої країни?

Про "Телеграм" як про платформу, якою не варто користуватись, бодай українським посадовцям і точно не варто пересилати у цьому месенджері якісь важливі документи, сказано вже багато.

На мою думку, ця платформа ідеально підходить для тих, хто уникає ідентифікації. Кажу так тому, що мене самого намагались пограбувати за допомогою Телеграму. Коли попросили з платформи маркетплейсу перейти в Телеграм і скористатись посиланням з фіктивною сторінкою банку, через який мала відбутись транзакція. Точніше, не відбутись – гроші просто зняли б з картки через злодійську програму. Довести факт шахрайства за цією комбінацією дуже важко. Це й не дивно – анонімність в мережі має попит для відповідних спецоперацій. А розмальовані стіни будинків назвами "тєлєг", через які покупців наркоти виводили на закладки, пам'ятаєте?

Зрештою, все це дістало французів, які затримали Павла Дурова. Після чого він пообіцяв надавати ключі до каналів, які цікавлять правоохоронців. Але ж скільки років тривала ця анонімність і непокараність! Та й не відомо, хто отримав ці ключі, коли і як ними користується. Адже існують небезпідставні підозри, що російські спецслужби й раніше мали доступ до Телеграму.

Погрози з телеграм-каналів

Нещодавно відома медіа-експертка і голова ГО "Детектор медіа" Наталія Лігачова заявила, що їй погрожують з кількох телеграм-каналів: з "Трухи", "Батальйону Монако" і каналу "Джокер". До погроз медійникам я ставлюсь серйозно ще з часів вбивства Георгія Гонгадзе. Тож розпитав Наталю про це.



Думаєте, заява про погрозу на всю країну спричинила якусь метушню у правоохоронців й розслідування? Буквально вчора перепитав пані Лігачову. Ні, нічого не було. Правоохоронцям не до того.

Хто стоїть за "Джокером"?

Коли я почув від журналістів "Громадського", що за "Джокером", на їхню думку, стоїть дехто Роман Кравець, я одразу запитав: "А хто це?". З'ясувалося, що це 153 номер у списку "Слуг народу". В парламент не пройшов, але має шанси "вийти на заміну", якщо депутати вибуватимуть. "Політхаб" руху "Чесно", який моніторить політиків, повідомляє, що "У 2024 році ЗМІ повідомили, що Кравець може бути адміністратором провладного телеграм-каналу "Джокер". Зокрема, журналісти видання "Forbes" отримали номер телефону Кравця та перевірили його за допомогою сервісу Getcontact, який дозволяє дізнатися, як цей номер записаний у контактах інших користувачів. У кількох випадках цей номер підписаний як "Рома Кравець Джокер" та подібних назвах.

Сам Роман Кравець свої зв'язки з "Джокером" заперечує. Журналістам "Hromadske" він повідомив, що "він був "Джокером", але канал продав 2 роки тому. Кому – не знає. Продав нібито за 2 мільйони доларів у криптовалюті. Довести це за кілька годин листування не зміг". Публікація від 24 червня 2024 року.

Якщо людина називає суму, то ж, певно, податки з цього продажу сплачено. Я так думаю. Але у мене інше питання: якщо телеграм-канал на 270 тисяч підписників продано "невідомо кому", це можуть бути й росіяни? Під час війни треба бути обачнішим, продаючи не маленький інформаційний ресурс. Я думаю, це питання, яке має взяти на контроль СБУ: до кого ж в руки потрапив телеграм-канал, який Роман Кравець продав "невідомо кому" і чи немає в цьому загрози національній безпеці країни? Тим більше, що ознаки інформаційної спроби зриву мобілізації в країні на цьому телеграм-каналі, судячи з розслідування Hromadske, були зафіксовані: "Мобілізацію в Україні зриває ТЦК. Жирних під*рів ніхто не чіпає. Чіпають роботяг. Нах*й ТЦК людей у буси пакує на вулицях, якщо вони не хочуть воювати? Нах*я?", – такий пост опублікували в Telegram-каналі "Джокер" 25 травня 2024 року.

Що цікаво – сам Роман Кравець, згідно цього ж розслідування веде явно не скромний й не аскетичний спосіб життя і проблем з ТЦК у свої 29 років не має: "За час повномасштабного вторгнення він п'ять разів виїжджав за кордон. Загалом був там понад два місяці. Вперше виїхав з України 22 жовтня 2023 року, а повернувся аж через місяць, 20 листопада. Кордон перетнув на КПВВ "Краківець" на автівці Mercedes-BenzS 550, зареєстрованій на нього. Кравець купив цей автомобіль ще на початку 2022 року в попереднього власника приблизно за 50 тисяч доларів. Де залишив авто і для чого – питання: назад в Україну повернувся вже на іншому Mercedes-Benz S 250 CDI, зареєстрованому на 67-річну львів'янку Катерину Лозинську.

Але справжні мандри за кордон почалися тільки у 2024 році. 18 лютого "Джокер" виїжджає з України на орендованому, вже третьому Mercedes-Benz S-Klasse, а за 4 дні повертається на орендованому Mercedes-Benz V220. І це вже четверта автівка.

22 квітня знову виїзд за кордон на автівці львівської пенсіонерки. Повернення – через тиждень на орендованому Mercedes-Benz S-Klasse.

На ньому ж він виїжджає знову 4 травня, повертається за 18 днів раптово – на Nissan Rogue. У червні "Джокер" знову ненадовго виїжджає і повертається за два дні на Mercedes-Maybach GLS 600. І це – вже шоста машина, яку Роман Кравець використовує тільки для закордонних вояжів".

Журналісти – розслідувачі з Hromadske "докопалися" до початку, на їхню думку, медійної кар'єри Романа Кравця, яку датують 2015 роком, коли він познайомився з Геннадієм Корбаном і вів його медійні кампанії, паралельно знайомлячись з впливовими людьми. Щодо нинішніх зв'язків з ОП розповідають, що Роман Кравець полюбляє вихвалятися своєю дружбою з керівником фракції СН Давидом Арахамією. На запит журналістів щодо цього Давид Арахамія не відповів. Борислав Береза в "Цензорі" ставить уточнююче питання: "Телеграм-канал "Джокер" – рот Роми Кравця чи дупа Єрмака?".

Перепрошую, як кажуть, за натуралізм, але вже як є. Деякі джерела інформують, що цього покровительства більше немає, нібито в ОП вирішили дистанціюватись від токсичного ресурсу. Й, мовляв, "Джокер" лякає бізнес "заднім числом", покладаючись на вже створену на ринку репутацію. І небажання підприємців вступати в конфлікт з "сильними світу сього" з вулиці Банкова і Грушевського. Тобто, діє за схемою, описаною відомими одеситами Ільфом і Петровим, у якій ключовою фігурою були незаконнонароджені діти лейтенанта Шмідта, які їздили по країні і вимагали грошей у місцевих мільйонерів і начальників.

То ж як працює схема?

В інтерв'ю, яке я записав із авторкою розслідування на Hromadske Ярославою Вольвач, вона розповіла:

"Бізнес заявляв, що "Джокер", по-суті, його кошмарить, влаштовуючи якісь медіа-кампанії, а потім звертаючись до цього бізнесу з пропозиціями: "Я не буду вас кошмарити, але заплатіть мені 200 000 доларів. Він створює проблему, а потім каже – давайте дружити, я все вирішу, а ви заплатіть гроші".

Першою не витримала шантажу компанія "Uklon", представники якої винесли деталі медіа-рекету у публічну площину. Й підтвердили, що з Uklon вимагали 200К баків за припинення телеграм-атак, які певний час тривали по 6-7 разів на добу. Інше впливове видання у публікації від 27 березня ц.р. – "Форбс-Україна" поінформувало, що подібних атак зазнавали й інші українські компанії, зокрема, "Цитрус", "Стілус", "Fondy", "Епіцентр". Критичні матеріали і розслідування, звісно, мають бути, якщо є підстави. Питання не в цьому. У даному разі йдеться про "вирішення проблеми" з публікаціями за гроші. Немаленькі гроші. Ви платите – ми знімаємо.

Звісно, медіа-рекет бізнесу – це кепсько. Український бізнес, та ще й в умовах війни, треба підтримувати. Але в усій цій історії ще й важливо дізнатися: хто є справжнім власником й адміністратором "Джокера"? Адже сам Роман Кравець засвітив цю проблему, повідомивши журналістам, що він не знає, кому продав канал за крипту. Все заплутано. В Україні діє закон про медіа. Згідно якого медійні організації повинні мати прозору структуру власності. Звісно, ми одразу з вами почуємо, що це "Телеграм", що він не підпадає під визначення медіа-організації. Але, знаєте, в країні, проти якої ведуть й інформаційну війну, треба виходити з інтересів національної безпеки, а не тих, хто хоче зберегти анонімність, прикриваючись якимось "Джокером". Канал, який має 270 000 підписників цілком можна порівняти з багатьма офіційними (з відомою структурою і прозорою власністю) медіа. І якщо на ньому, наприклад, саботуватимуть мобілізацію, або шантажуватимуть бізнес чи "мочитимуть" громадських активістів, ми, принаймні, маємо знати, хто за цим стоїть. Можливо, в результаті такої перевірки Роман Кравець згадає якісь деталі фінансової операції вартістю в 2 млн. доларів.

Прошу даний матеріал вважати офіційним зверненням до СБУ щодо проведення перевірки на предмет встановлення власника (власників) та адміністраторів телеграм-каналу "Джокер". З когось треба починати, аби навести лад з "анонімщиками" в інформаційному просторі воюючої країни.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Хто такий "Джокер" і що він робить в інформпросторі воюючої країни?

Про "Телеграм" як про платформу, якою не варто користуватись, бодай українським посадовцям і точно не варто пересилати у цьому месенджері якісь важливі документи, сказано вже багато...

Vladimir Putin: the path from KGB officer to war criminal. Part 1

Russian President Vladimir Putin will take a prominent place among the bloody dictators of our time, alongside Vladimir Lenin, Joseph Stalin, Adolf Hitler, Pol Pot, and Saddam Hussein...

The mystification of war. What Putin is putting in your brain

The Kremlin's manipulations about the causes and consequences of Russia's war against Ukraine influence political decisions and voter sentiment in Ukraine's partner countries Russia is waging an active hybrid war against the West...

IAEA Director General Rafael Grossi hugging the invaders of the Zaporizhzhya nuclear power plant: "Stockholm" syndrome or official necessity?

The story of hugs and kisses with Russian war criminals, murderers and occupiers continues. After Azerbaijani President Ilham Aliyev, who received Russian dictator Vladimir Putin in a friendly manner, and Mongolian President Ukhnaagiin Khurelsukh, who solemnly rolled out the carpet for Putin, who is wanted by the International Criminal Court, the baton was picked up by IAEA Director General Rafael Grossi...

Обійми Гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі із загарбниками Запорізької атомної станції: "стокгольмський" синдром чи службова необхідність?

Історія обіймів і поцілунків з російськими воєнними злочинцями, вбивцями і окупантами триває. Після президента Азербайджану Ільхама Алієва, який дружньо приймав російського диктатора Владіміра Путіна, і президента Монголії Ухнаагійна Хурелсуха, який урочисто розстелив килими розшукуваному Міжнародним кримінальним судом Путіну, естафету підхопив Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі...

Черговий масований обстріл України. Якою має бути раціональна і холодноднокровна відплата

26 серпня 2024 року росіяни завдали одного з найбільших ракетно-дронових ударів по Україні та її енергетичній мережі у цьому році. В атаці було задіяно більше сотні ракет різних типів й понад сто ударних БПЛА...