Віктор Уколов Політолог, колишній журналіст, екс-народний депутат ВР 6 скликання, співпрацює з Адміністрацією президента

Хто кому у нас олігарх?

07 серпня 2015, 11:12

Зустріч оліграхів у київському готелі "Хаят" знову проблему загострила старе питання – кого можна називати олігархами і наскільки шкідливим/корисним є це явище для країни?

Дехто вважає початком появи олігархів створення перших ФПГ – фінансово-промислових груп, починаючи з 1996 року. Дехто – використання крупним бізнесом ЗМІ для організації тиску на владу.

Але тоді не зрозуміло як відрізнити олігарха від просто крупного бізнесу. І що робити з тими власниками ЗМІ, які першими запровадили стандарти свободи слова та ніколи не втручалися у редакційну політику?

Антиолігархічна кампанія, яку з весни почала українська влада, тільки зараз дала нам точне і недвозначне уявлення хто ж такі олігархи.

Олігарх – це крупний бізнесмен, який використовує для збагачення державні ресурси (державний бюджет, монополії, фінансові потоки) за рахунок свого впливу на владу.

Тому серед так званих олігархів, які зібралися у Хаяті, насправді класичними "олігархами" були далеко не всі.

Держава має бути зацікавлена у крупному бізнесі, бо він створює десятки тисяч робочих місць. Скажімо, якщо заводи виплавляють сталь, або займаються переробкою с/г продукції і при цьому не витягують гроші з бюджету, то власника називати олігархом некоректно.

Інша справа, коли напівдержавна компанія керується приватним акціонером, що має менше половини акцій й роками не платить дивіденди в бюджет. Або якщо монопольне становище на енергоринку, дозволяє диктувати завищену ціну на продукцію. Такий бізнес можна і треба вважати олігархічним.

Можливо по-народному, але точний рецепт як перетворити олігарха на бізнесмена кілька місяців тому дав Юрій Луценко, закликавши їх "повиймати руки з державних кишень".

Зустріч у Хаяті була безрезультатною. Інакше й бути не могло, бо олігархи переймалися збереженням схем для збагачення з використанням держави, а крупний бізнес цікавить як відновити економічне зростання навіть в умовах війни.

Називати ж олігархами їх усіх – значить уподібнитися до комуністів і ненавидіти багатших тільки тому, що в нас набагато менше грошей.

powered by lun.ua
Зеленський3 Донбас5 Корупція1305 Aтака Путіна1200 Україна та Європа1071
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter