Мінус 3 млрд гривень і повальне куріння дітей – нова ініціатива від "Слуг народу"
Цього тижня Верховна Рада має розглянути законопроєкт N4278 про підняття ліміту на посилки з-за кордону зі 100 євро до 150. Здавалося б чудова ініціатива, для народу, яку мають підтримати всі фракції, але в закон, як завжди ведеться "запхали" норми, які не мають нічого спільного з посилками, а насправді знижують податки на так звані "електронні сигарети". Мабуть, якби у нас законопроект про дитяче морозиво чи дошкільне харчування ухвалювали – ми б і там знайшли пропозиції по тютюну чи алкоголю на користь компаній виробників.
Нагадаю, що не пройшло й 2 місяців, після того, як держава нарешті збільшила акцизи на тютюнові вироби, а депутати вже намагаються відкатати всі зміни назад. Всього дві маленькі правки в законопроекті "про посилки" – N55 та N64 – дозволять знизити акцизи на продаж IQOS, glo та інших так званих "електронних сигарет" на цілих 30%!
Тільки за цей рік, завдяки таким змінами, тютюнові корпорації зможуть отримати величезні надприбутки, а Україна втратить понад 3 мільярди гривень з держбюджету.
Автор цих "чудових" правок – сам голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. Він навіть публічно не відхрещується від того, що зміни до законопроєкту дійсно грають на користь конкретних тютюнових компаній ("Філіп Морріс", які виготовляють IQOS та "Бритіш Американ Тобакко", що виготовляють glo). І хоч одна з правок була "зручно" подана від бюджетного комітету, аби не підставляти голову найбільшої парламентської фракції, його вже не вперше помічено за відвертим лобіюванням інтересів тютюнових корпорацій.
Для вашого розуміння, що таке 3 млрд гривень в масштабах України, наведу кілька прикладів. По-перше, це більше бюджету УСІЄЇ державної програми вакцинації від коронавірусу (він складає 2.9 млрд). Це більше, ніж річні бюджети цілих міст і навіть областей! Наприклад: бюджет Чернігова 2.9 млрд гривень, бюджет цілої Кіровоградської області складає 2.5 млрд гривень, а бюджет Хмельницької міської територіальної громади складає 2.9 млрд гривень.
Однак це тільки початок. Якщо такий низький акциз на сигарети для нагрівання залишиться й надалі, то за підрахунками Vox Ukraine та Київської школи економіки, наша держава втратить десятки мільярдів гривень у найближчі роки. Гроші, які мали піти на оплату пенсій, соціальну допомогу, розвиток міст – просто залишаться в кишенях величезних тютюнових корпорацій завдяки депутатам-лобістам.
Проте найстрашніше інше. До 2022 року IQOS та glo продаватимуть дітям до 18 років, оскільки Держспоживчслужба тривалий час навіть не хотіла назвати їх тютюновими виробами. На пачках цих сигарет нагрівання немає застережень про хвороби, вони вільно рекламуються та продаються в кожному ларьку. Саме тому ви зараз спокійно побачите в школі 5- чи 6-класника, який курить "айкос", бо це можна! Бо законодавство дозволяє!
Саме діти та молодь до 30 років є основним споживачем таких сигарет. Якщо у попередні роки, за даними соцопитувань, паління ставало менш поширеним, то завдяки зростанню популярності сигарет для нагрівання, за останній рік кількість курців серед молоді за даними КМІСу зросла в 4 рази! А кожен 5 український підліток віком 13-15 років курить електронні сигарети та інші тютюнові вироби.
Нас тут запевняють, мовляв, тютюнові корпорації гарантують, що все одно сплатять до державного бюджету "обіцяну" розрахункову суму в 11 млрд. Але проблема в тому, що сплатити їх вони зможуть лише, якщо діти куритимуть більше. І за підрахунками Київської школи економіки, якщо акцизи не будуть знижувати, в 2021-2022 держава отримала б 17 мільярдів гривень до бюджету. В сухому залишку Україна все одно "в мінусі".
Щодня (!) від куріння помирає 233 українця, або ж 85 тисяч людей щороку. Ця цифра дорівнює населенню Мукачева! Проблема з підлітковим палінням взагалі ніяк не вирішується, а ми ще й поглиблюємо цю кризу. Адже IQOS та glo містять 20 хімічних шкідливих та потенційно шкідливих речовин, а це навіть більше ніж у звичайній сигареті.
І це ще не все. Подібними правками Україна напряму суперечить рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та Угоді про асоціацію з Євросоюзом, які передбачають щорічне зростання ставок акцизу на тютюнові вироби. Ми, по суті, підставляємо свій імідж на міжнародній арені, показуючи, що заробити грошей нашим депутатам цікавіше, ніж зберегти здоров'я своїх громадян. Про який європейський поступ тоді взагалі може йти мова?
Кисневі концентратори для лікарень під час пандемії вимушені купляти волонтери, нормально обладнаних лікарень з достатньою кількістю ліжок для хворих на коронавірус просто немає, а підприємці, які ледь пережили локдаун, не отримали майже жодної підтримки.
Однак замість адекватної політики, яка навіть за державним законом, має ставити охорону здоров'я над інтересами тютюнової промисловості, депутати "чомусь" захотіли подарувати мільярди гривень тютюновим корпораціям, які вбивають наших дітей.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.