Володимир В’ятрович Історик, голова Українського інституту національної пам’яті

Декомунізація у питаннях і відповідях

21 жовтня 2015, 12:48

Український інститут національної пам'яті зібрав запитання, які найчастіше ставлять у зв'язку із ухваленням декомунізаційних законів, і підготував стислі відповіді на них. Відтоді, коли вступили в дію закони про декомунізацію, ми "тримаємо руку на пульсі" їх впровадження. Наші співробітники уважно слідкували за реакцією суспільства у медіа, під час безпосередніх зустрічей у регіонах країни, а також аналізували сотні звернень, які отримують з усієї країни. На основі цих спостережень вибрали ситуації, які найчастіше викликають запитання. Тож якщо для вас є незрозумілі моменти у декомунізаційному процесі – ці відповіді будуть для вас корисні.

1. Навіщо потрібно перейменовувати вулиці?

Цього вимагає Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки". Обидва ці режими знищили в Україні від 14 до 16 мільйонів людей. Цей закон стверджує: будь-які тоталітарні практики неприйнятні для Української держави. Убивати людей не можна ані з класових, ані з расових, ані з будь-яких інших причин.

Україна ніколи не збудує заможного та спокійного майбутнього без подолання спадщини тоталітарного минулого. Бо тоталітаризм і добробут – несумісні. Тож перейменування назв вулиць, пов'язаних із комуністичним режимом, – обов'язкова умова того, щоб у нашій державі відбулися позитивні суспільні перетворення. Подібний шлях декомунізації пройшла більшість посткомуністичних країн Центральної і Східної Європи.

"Залишити усе як є" з комуністичними назвами було б непослідовно: бо з одного боку засуджуємо нелюдські режими, а з другого – уславлюємо його символи чи імена його провідних діячів у назвах населених пунктів, вулиць, парків, досі зберігаємо їм пам'ятні знаки та пам'ятники. Ці символи тоталітарних режимів, а також такі елементи їх пропаганди мають бути усунені з громадського простору. І це тільки незначна частина роботи із подолання тоталітарного минулого. Україна потребує потужної модернізації. А модернізацію неможливо здійснити на тоталітарних цінностях.

2. Чи правда, що декомунізаційні закони забороняють комуністичну та нацистську ідеологію та символи?

Ні, неправда.

Ані ідеологію, ані символи неможливо заборонити, як неможливо заборонити минуле. Воно було таким, яким було.

Закон ЗАСУДЖУЄ тоталітарні режими, які виросли на фундаменті цих ідеологій, як нелюдські, та забороняє ПРОПАГАНДУ їх символів.

Пропаганда ідеології та символів комуністичного та нацистського тоталітарних режимів визнається наругою над пам'яттю мільйонів жертв комунізму і нацизму та забороняється.

3. Чи можна НЕ перейменовувати вулицю, село або місто?

Ні, не можна.

Якщо назва підпадає під дію Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки", вона має бути обов'язково змінена. Закон тут не передбачає жодних винятків. Ані збори громадськості, ані орган місцевого самоврядування не може своїм рішенням таку назву залишити. Це буде порушенням закону. А відтак – відповідальність згідно з чинним законодавством аж до кримінальної (ст. 4361 Кримінального кодексу України).

Натомість місцева громада має цілковиту свободу у виборі будь-якої нової назви замість комуністичної або ж може повернути історичну. Це абсолютне право жителів села або міста. Однак, у новій назві також не може бути пропаганди тоталітарних режимів або їх діячів.

Отже, не може бути предметом обговорення "перейменовувати, чи не перейменовувати" назву, що пов'язана із пропагандою тоталітарного режиму. Предметом громадського обговорення може бути ТІЛЬКИ питання вибору НОВОЇ НАЗВИ.4. Чи можна перейменувати Дніпропетровськ на Дніпропетровськ на честь Дніпра і Святого Петра, Іллічівськ – на Іллічівськ на честь Святого Іллі, а Котовськ – на Котовськ на честь котиків?


Ні. Треба вести чесний діалог щодо минулого. Такі ігри та хитрощі навколо кривавої спадщини тоталітаризму є блюзнірством і наругою над пам'яттю мільйонів його жертв.

Відмова від старої назви передбачає повернення історичної або знайдення нової, а не винайдення нового обґрунтування старої. Нова назва не має бути співзвучна зі старою, що пов'язана із тоталітарним режимом. Приміром, не може залишити не перейменованою вулицю Жовтневу, бо вона, мовляв, тепер буде названа на честь "теплого місяця осені". Ця назва насправді уславлює більшовицький переворот – "Великий Жовтень"/Жовтневу революцію.

Також перейменування мають відбуватися згідно з чинним правописом. Наприклад, місто на честь Cвятого Іллі мало б називатися Іллівськ, а Іллічівськ – похідне від Ілліча – більшовицького вождя Леніна.

5. А якщо місцева влада відмовиться перейменовувати населенні пункти або вулиці, що підпадають під дію закону?

Нічого з цієї затії не вийде: у законі передбачені запобіжники такому саботажу на місцевому рівні (про це докладніше – у питаннях 6 та 7).

Якщо місцеві ради не виконають вимоги закону – вулиці в населених пунктах перейменують облдержадміністрації, а комуністичні назви міст і сіл – змінить Верховна Рада України.

6. Як має відбуватися перейменування вулиць, провулків, проспектів, парків в містах і селах?

Перший крок – проведення громадських обговорень нових назв, що мають замінити тоталітарні.

До 21 листопада 2015 року місцевим радам слід ухвалити рішення щодо перейменування конкретних вулиць, провулків, площ, які потрапляють під дію декомунізаційного законодавства. Якщо ж місцева влада такого перейменування не здійснить до 21 листопада 2015 року – це зобов'язаний зробити своїм рішенням сільський, селищний чи міський голова протягом наступних трьох місяців. Тобто – до 21 лютого 2016 року.

Якщо й до цієї дати й сільські, селищні чи міські голови не впораються із цим завданням – право перейменовувати переходить до облдержадміністрацій. Голова ОДА зробить це своїм розпорядженням.

До літа 2016 року будуть змінені всі назви, пов'язані із тоталітаризмом. Але процедури прописані саме так, щоб дати якомога ширші права громадам самим визначитися, як саме будуть перейменовані їхні населені пункти, їх вулиці і площі.

Центральна влада не нав'язує директивно, на які саме мають бути змінені тоталітарні назви, тільки встановлює обмеження, яких точно не може бути.

Список таких назв разом із біографічними довідками діячів тоталітарного комуністичного режиму розміщений і постійно оновлюється на офіційному сайті Українського інституту національної пам'яті – www.memory.gov.ua.7. Як відбуватиметься зміна назв міст і сіл, які названі на честь подій або людей, пов'язаних із комуністичним тоталітарним режимом?


Від 21 травня до 21 листопада 2015 року мають тривати громадські слухання щодо зміни назви такого населеного пункту. Ці слухання організовує місцева рада, а за їх результатами – ухвалює рішення щодо повернення населеному пунктові історичної, докомуністичної, назви або ж про надання нової.

Свої пропозиції щодо зміни назв населених пунктів місцеві ради до 21 листопада 2015 року подають до Верховної Ради України. Якщо ж котрась місцева рада не подасть таких пропозицій – рішення про перейменування ухвалить Верховна Рада України, на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам'яті.

Нові назви міст і сіл парламент затверджує протягом трьох місяців.

До 21 лютого 2016 року всі комуністичні назви міст та сіл будуть змінені.

Це стосується також окупованих територій на Сході та в Криму.

8. Чи всі назви, що з'явилися у радянські часи, мають бути змінені?

Ні, більшість назв залишаються без змін.

Наприклад, у Слов'янську з 680 вулиць під дію закону підпадають майже 130, тобто близько 19%. У Вінниці з 840 вулиць треба змінити назви близько 140, тобто 16%. У Харкові з 2700 назв вулиць, провулків, проспектів і майданів під дію декомунізаційного законодавства підпадають приблизно 285 назв, тобто трохи більше як 10%.

Перейменуванню підлягають тільки ті назви, що:

- безпосередньо пов'язані із комуністичним тоталітарним режимом;

- містять назви його органів влади й імена діячів;

- уславлюють події і пам'ятні дати, пов'язані із тоталітарним культом.

Наприклад, треба перейменувати такі назви, як: Жовтнева, Жовтневої революції, Червонопрапорна, Леніна, Войкова, Дзержинського і т.п.

Виняток становлять назви, пов'язані із особами, діяльність яких за радянських часів була пов'язана з розвитком української науки та культури, як-от Олесь Гончар, Павло Тичина, Сергій Корольов та інші. Їх не перейменовуватимуть.

Не підпадають під дію декомунізаційного закону й такі назви, як Фабрична, Дизельна, Тепловозна, Шарикопідшипникова, Тракторобудівників і т.ін. Їх зміна або повернення історичних назв може відбуватися у звичайному порядку: місцева влада має можливість перейменувати будь-яку назву в будь-який момент. Але це пов'язане не із декомунізаційним законодавством, а з правами місцевого самоврядування визначати назви будь-яких вулиць на підпорядкованих йому територіях.9. Чи правда, що ветеранам не можна носити їх радянські військові нагороди?


Ні, це брехня та інсинуації!

Носіння нагород не є пропагандою. Про це прямо сказано в частині 3 статті 4 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки".10. Що буде з радянськими символами на могилах солдат?


Нічого. Та ж частина 3 статті 4 цього закону забороняє тривожити могили.

11. Кажуть, що в нашому місті нічого декомунізовувати не будуть, бо керівництво міста домовилося про це в Києві. Чи це правда?

Ні, неправда.

У Харкові, Котовську, Іллічівську й інших містах дійсно поширювалися такі чутки. Проте ніхто не може зупинити дію декомунізаційного закону: ані місцева влада, ані високопосадовці у столиці, на яких пліткарі посилаються.

Жодних винятків не буде. Закон один для всіх. Порушення ж передбаченого ним порядку органами місцевого самоврядування є підставою для звернення у прокуратуру.12. Через перейменування населеного пункту/вулиці моя адреса змінюється. Чи треба буде терміново ставити нову відмітку про місце реєстрації у паспорті?


Хіба що в тому вразі, коли тоталітарна назва у вашому документі вас геть дратує. Згідно з чинним законодавством, після перейменування ніхто не мусить бігти до паспортного столу, щоб зробити відмітку про нову адресу.

Такі зміни можна зробити, коли буде зручно – наприклад, по досягненні віку, коли до паспорта треба вклеїти нове фото, або під час зміни місця проживання. Штамп із новою адресою у паспортному столі обійдеться у 85 копійок – таким є розмір державного мита.13. Чи правда, що у зв'язку із перейменуваннями треба буде змінити документи про власність на нерухомість? Скільки це буде коштувати сил і грошей?


Ні, не правда.

Законодавство України не передбачає кінцевих термінів зміни документів у цьому випадку. Зміна назви вулиці не є зміною місця проживання. Тому всі необхідні зміни в документи можуть бути внесені тоді, коли це буде зручно їх власникові. Наприклад, коли людина захоче змінити місце проживання – переїхати на іншу вулицю або в інше село чи місто.

Документи власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, у яких вказані старі назви, залишаються дійсними. Зміни до них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою квартиру, будинок чи інше майно. У такому випадку в документах, які будуть оформлюватися на нового власника, вже буде вказана нова назва.

Проте на вартості послуг нотаріуса це не позначатиметься: покупець і продавець платитимуть нотаріусові таку ж суму, як і в тих випадках, коли назва вулиці, села або міста не змінюється.

Єдине, кому треба буде внести зміни в статутні документи – це юридичні особи. Проте, відповідно до чинного законодавства, ця процедура для них є безкоштовною. Їм не треба буде сплачувати ані адміністративний збір, ані послуги нотаріуса, оскільки нотаріальне засвідчення підписів на статуті скасовано. Фізична особа-підприємець (ФОП) вноситиме зміни про свою адресу в Єдиному державному реєстрі, але це також безкоштовно.14. Чи треба буде міняти техталони на автомобілі та номерні знаки?


Ні.

Власникам автомобілів нема чого хвилюватися. Перейменування вулиці не є зміною фактичного місця проживання, а тому й не є підставою для обов'язкової перереєстрації транспортного засобу і внесення змін до техпаспорта автомобіля.

Його власник зможе зробити це, коли буде продавати або дарувати авто. На вартості процедури перереєстрації це не позначиться, жодних додаткових платежів не передбачено.

У деяких містах Луганської та Полтавської областей чиновники справді робили заяви, що через зміну назв, пов'язаних із тоталітарним режимом, необхідно буде заміни техталони й номерні знаки. Пояснити це можна хіба що незнанням або нерозумінням цими чиновниками чинного законодавства. Або ж – політичними чи корупційними мотивами. Кожен такий випадок має бути предметом розгляду компетентних органів.15. Мою вулицю перейменували, але в паспорті залишилася стара адреса реєстрації. Чи призначать мені субсидію? Чи зможу я проголосувати на виборах?


Так – і проголосуєте, і субсидію отримаєте.

Про зміни назв вулиць будуть повідомлені всі державні органи, а тому вони мають приймати документи як із новими назвами у адресах, так і зі старими.

Усі реєстри громадян мають бути приведені у відповідність до змін, певний час там паралельно "співіснуватимуть" старі й нові назви. Тому зміна назви в адресі не є підставою для відмови в отриманні субсидії.

Так само стара адреса у паспорті не може бути підставою не видавати виборцеві бюлетень. Дільничні виборчі комісії отримають списки вулиць, які були перейменовані, і зобов'язані видати бюлетені усім виборцям, які є у списках на цій дільниці.

Центральна виборча комісія вже поширила заяву: розбіжності в адресі виборця у списку виборців та паспорті громадянина України в разі, якщо вони стосуються тієї самої вулиці чи того самого будинку та пов'язані з перейменуванням вулиці, не можуть бути перешкодою для голосування на виборах.

Окрім того, ЦВК готує спеціальне роз'яснення щодо цієї ситуації для окружних і дільничних комісій, що виборець, у якого в паспорті в адресі вказана стара назва, не може бути обмежений у праві голосу.

16. Я чув, що перейменування буде коштувати дуже дорого. Чи це правда?

Ні, неправда.

По-перше, під перейменування потрапляють в середньому від 3% до 5% назв вулиць міст, а на Сході – близько 10%, як-от у Харкові.

По-друге, основною статтею витрат при перейменуванні є виготовлення нових табличок, а вони й так є далеко не на кожному будинку. Заміна табличок відбувається регулярно у плановому порядку. Це фінансується місцевими бюджетами постійно як витрати на благоустрій. Зрештою, тимчасові написи можна зробити за допомогою трафарету і фарби.

Так, ЗМІ розповсюджували заяви одного зі столичних чиновників, який стверджував, що одна табличка обійдеться у майже тисячу гривень. Називаючи таку ціну, він, мабуть, мав на увазі, що ці таблички будуть виготовляти з коштовної емалі й оздоблювати камінням Сваровскі. Таблички по тисячі гривень за штуку – це корупція і відмивання коштів. Тому тут слід контролювати місцеве самоврядування та його чиновників.

Щоправда, певних додаткових витрат можуть зазнати ті підприємства й установи, які мають бланки і штампи зі старими назвами. Проте, далеко не всі юридичні особи мають печатки і штампи – вони не є обов'язковими для багатьох категорій юридичних осіб.

Окрім того, більшість юридичних осіб друкують свої бланки на звичайному робочому принтері, і для заміни назви в адресі достатньо щонайбільше кількох хвилин. Якщо ж хтось замовляє бланки у друкарні, варто просто не замовляти надмір бланків, а використовувати ті, що є. За пару місяців запас старих бланків вичерпається, а нові можна додрукувати за лічені години вже після офіційного перейменування населеного пункту чи вулиці, де розташована ця чи інша юридична особа.17. Хто визначає, які саме назви отримають наші вулиці?


Ви – жителі свого села або міста. Але є певні процедури.

Для цього свої пропозиції можна відправити листом на адресу місцевої ради або взяти участь у громадських обговореннях, які відбуватимуться у ваших містах і селах. Також у багатьох місцевих рад на офіційних сайтах уже з'явився розділ "декомунізація", який передбачає різні форми зворотного зв'язку.

У великих населених пунктах, де обсяг роботи більший, місцеві ради можуть створювати спеціальні комісії з декомунізації. До роботи в них мають бути долучені краєзнавці, історики, правники, журналісти, громадські активісти, представники громадських об'єднань та відповідальні працівники виконкомів місцевих рад.18. Радянські назви – це теж наша історія! Навіщо її знову переписувати?


Комуністична влада приховувала ганебні сторінки свого минулого та злочини своїх діячів. Настав час ці приховані сторінки історії відкривати.

Наприклад, Петро Войков ушанований у назвах вулиць у містах Сміла, Житомир, Харків, Полтава, Бердичів, Чернігів, Фастів, Умань, Новоград-Волинський і багатьох інших. Донедавна у Херсоні його ім'я носила кондитерська фабрика.

За радянських часів його вшановували як видатного діяча революційного руху із партійною кличкою "Інтелігент" та радянського дипломата, вбитого у Варшаві "білогвардійцем". Натомість про участь Петра Войкова у вбивстві родини останнього російського царя за комуністичних часів навіть згадувати було заборонено. А саме Войков особисто добивав багнетом царських доньок, яким на той момент виповнилося від 17 до 22 років, керував і власноруч брав участь у розчленуванні тіл убитих. Зокрема, 12-річного царевича Олексія. Відомо, що Войков зняв з пальця вбитої імператриці Олександри коштовний перстень та вкрав його.

Дуже складно пояснити дітям, що таке добре, а що – погано, коли вони ідуть до школи вулицею, що названа ім'ям дітовбивці та крадія.

Це лиш один приклад. Серед назв вулиць є імена таких комуністичних діячів, які винні у смерті не кількох осіб, а тисяч або й мільйонів жертв тоталітарного режиму.

Декомунізація – це відкриття забороненої комуністичним режимом правди, а не "переписування історії".

Щоб бути успішними, реформи мають охопити усі сфери суспільного життя, призвести до зміни і переусвідомлення цінностей усього суспільства.

Додаткову інформацію, зокрема – посилання на закони, інфографіку, карту перейменувань тощо – ви можете скачати за посиланнями: на сайті УІНП. Архів з великою розподільною здатністю http://www.ex.ua/view/91473756

powered by lun.ua
Коментарі — 94
Левко Козич _ 30.05.2016 01:35
IP: 46.203.234.---
Перейменування вулиць, міст, знесення памятників ідолам епохи дибіл комунізму- це правильно.
Але скілька ще разів треба переобирати, розганяти Верховну Раду України, щоб сліпі барани ВРУ накінець прочитали Житловий Кодекс України, чинний на 01.01.2016 року, який починається словами: " В результаті перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції в нашій країні було створено необхідні передумови для розв'язання однієї з найважливіших соціальних проблем – задоволення потреби трудящих у житлі.
Втілюючи в життя ленінські ідеї побудови комуністичного суспільства і здійснюючи курс на підвищення матеріального та культурного рівня життя народу. Радянська держава послідовно реалізує розроблену Комуністичною партією програму житлового будівництва."
А дехто з депутатів, чи то сліпих баранів, вже більше 15 років протирає штани у кріслах ВРУ!!!
І після цього вони постійно теревенять про якусь примарну політичну відповідальність.
_yurkiv_ _ 24.10.2015 21:44
IP: 104.197.208.---
Вова Пут:
Александр 1:
jut:
Что Хатынь в Беларуси сожгли наши шухевичивци – была большая тайна, экскурсоводы еще в 1989 все валили на проклятых немцев.
Для таких как вы дезинформаторов по Хатыни специально держу статью: (на русском яз.) "Правда о том, кто убивал Хатынь: палачи и Подручный". Никакого отношения ОУН-УПА к происходящему не имеет.
В 1986 г... Был суд над участниками Хатыни. Никакой тайны в 1989 году не было.
Саша,если по твоему УПА это освободительная армия.То скажи дорогой,кого она освободила от фашистов и где она с ними воевала,где сражения были фашистов и УПА...
УПА звільнила себе, і народ, який представляла, від будь-яких зобов'язань перед усіма загарбниками своєї землі – кацапами, німаками та мазурами.
Щоби боротися з арміями, треба було мати свою ДЕРЖАВУ та регулярну армію, чого і добивалася ОУН, граючи на протиріччях поміж своїми ворогами.
Тому армія називалася Українська Повстанська, йолопе кацапський:)
Індра _ 24.10.2015 12:26
IP: 93.74.180.---
От мене бентежить, що далеко не всі міста і вулиці таки будуть перейменовані. Наприклад, я диву в Києві між вулицями красного розбійника Кіквідзе (розбійника Васю Кіквідзе знищили українські війська під проводом Симона Петлюри) і красного терориста Кудрі (терорист Ваня Кудря зривав будинки на Хрещатику разом з укранськими громадянами в вересні-жовтні 1941 р., а також зірвав Успенський собор. Цього покидька викрили самі кияни німцям і ті його таки пристрели). Коли вулиці поміняють назви? А коли місто Баришполе отримає свою назву? Адже його перейменувли після Другої світової війни в якийсь Бориспіль. Чи буде Київ мати історичне Баришолівське летовище? Чи залишиться назавджи в красном Бориспільскому аеропорту?
Крім того, коли в Україні буде нарешті скасоване оте москальско-совєтське "по-батькові"??
Вова Пут _ 24.10.2015 07:00
IP: 104.197.157.---
Александр 1:
jut:
И зачем же приводить тень на плетень? Статей о Хатынь – множество. А 201 охранных батальон с кого был сформирован???
Охранного батальона "Нахтигаль" уже не было в 1942 году, а события в Хатыни состоялись в марте 1943 Вообще полицейские батальоны формировались из людей любых национальностей (из белорусов, русских, украинских, осетин, поляков, евреев и других), но причем здесь ОУН-УПА и Шухевич?
Интересно, а у тебя родственники воевали за фашистов или за Советскую Украину?
Александр 1 _ 23.10.2015 23:29
IP: 92.113.68.---
jut:
ТА навіщо ж наводити тінь на плетінь? Статей про Хатинь – безліч. А 201 охранний батальон з кого був сформований???
Охоронного батальйону "Нахтігаль" вже не існувало у 1942 році, а події у Хатині відбулися у березні 1943 р. Взагалі поліцейські батальйони формувались з людей будь-яких національностей (з білорусів, руських, українців, осетин, поляків, євреїв та інших), але при чому тут ОУН-УПА та Шухевич?
Miki2 _ 23.10.2015 23:11
IP: 176.36.3.---
jut:
шо, перемкнули тебе, москальска паскудо)))
Вова Пут _ 23.10.2015 21:53
IP: 104.197.207.---
Александр 1:
Вова Пут:
]"Двадцать второго июня, Ровно в четыре часа 1941 г.Киев бомбили, нам объявили Что началася война."
Война началась на рассвете,Чтоб больше народу убить. Спали родители, спали их дети.
Вова. Война была Второй мировой и началась она 1 сентября 1939 года с участием СССР с 16 сентября 1939 года. А с 30 ноября СССР напал на Финляндию.
Ты про Киев вспомни сынок,а не 39 год,он тебе сто лет обосрался.Ты ещё вспомни про Наполена.Не чуди чудило.
Напомню тебе одну вещ.Фины были от Питера в 30 километрах и как ты знаешь наверное во время ВОВ они были на стороне фашистов (мой двоюродный дед погиб от них в Карелии в 41 году),так вот если бы мы их не отогнали от Питера,то Питер бы легко захватили фашисты с финами заодно.Понял?
Александр 1 _ 23.10.2015 21:39
IP: 92.113.68.---
Вова Пут:
]"Двадцать второго июня, Ровно в четыре часа 1941 г.Киев бомбили, нам объявили Что началася война."
Война началась на рассвете,Чтоб больше народу убить. Спали родители, спали их дети.
Вова. Война была Второй мировой и началась она 1 сентября 1939 года с участием СССР с 16 сентября 1939 года. А с 30 ноября СССР напал на Финляндию.
Вова Пут _ 23.10.2015 21:36
IP: 130.211.115.---
Александр 1:
Видишь Саша,немцы сначала Киев бомбили,если бы ты жил в то время,то тебя бы могли убить фашисты,а ты бандеровцев полюбил,которые потом с фашистами убивали украинцев.
Вова Пут _ 23.10.2015 21:29
IP: 104.197.135.---
Александр 1:
Вова Пут:
.
Вова, в каком году "война началась неожиданно"?
"Двадцать второго июня, Ровно в четыре часа 1941 г.Киев бомбили, нам объявили Что началася война."
Война началась на рассвете,Чтоб больше народу убить. Спали родители, спали их дети.
Александр 1 _ 23.10.2015 21:21
IP: 92.113.68.---
Вова Пут:
.
Вова, в каком году "война началась неожиданно"?
Вова Пут _ 23.10.2015 21:11
IP: 104.197.203.---
Александр 1:
jut:
Что Хатынь в Беларуси сожгли наши шухевичивци – была большая тайна, экскурсоводы еще в 1989 все валили на проклятых немцев.
Для таких как вы дезинформаторов по Хатыни специально держу статью: (на русском яз.) "Правда о том, кто убивал Хатынь: палачи и Подручный". Никакого отношения ОУН-УПА к происходящему не имеет.
В 1986 г... Был суд над участниками Хатыни. Никакой тайны в 1989 году не было.
Саша,если по твоему УПА это освободительная армия.То скажи дорогой,кого она освободила от фашистов и где она с ними воевала,где сражения были фашистов и УПА.
А вот по правдивой версии,они были на стороне фашистов и убивали только украинцев и евреев, как каратели и несчастных поляков.
Александр 1 _ 23.10.2015 21:05
IP: 92.113.68.---
jut:
Що Хатинь в Білорусі спалили наші шухевічівці – була велика таємниця, екскурсоводи ще в 1989 все валили на клятих німців.
Для таких як ви дезінформаторів щодо Хатині спеціально тримаю статтю: (на русском яз.) "Правда о том, кто убивал Хатынь: палачи и подручные". Ніякого відношення ОУН-УПА до цих подій не має.
В 1986 р. був суд над учасниками Хатині. Ніякої тайни у 1989 році не було.
Вова Пут _ 23.10.2015 20:56
IP: 104.197.139.---
Александр 1:
На Украине был партизан Ковпак, Сидор Артемьевич не слышал?И были пособники фашистов бандеровцы не слышал?
Александр 1 _ 23.10.2015 20:49
IP: 92.113.68.---
jut:
більше за усіх від УПА потерпіли галичанські селяни, співвідношення з "окупантами" десь 5:1.
Ї тому вони так шанують вояків УПА
Знаєте як я відкривав собі правду про ОУН-УПА? Спочатку звернув увагу на парадокс: "бандитів та фашистів УПА" шанують на Західної Україні. Їм створюють пам'ятники, надають додаткову матеріальну допомогу з місцевих бюджетів, проводять марші за їх участі... Потім став аналізувати "факти" радянської науки про фашистів УПА, про погроми євреїв у Львові, про посади в СС, про одержання Шухевичем нагороди особисто від Гітлера, про участь в розстрілах у Бабиному Яру, про участь у спалені Хатині. Кожен "факт" виявився радянською брехнею, яка зараз дуже легко спростовується. А коли я почув пісні УПА, то остаточно зрозумів, що це були за люди. Зверніть увагу, немає жодної народної пісні про радянських партизан. А про УПА – сотні.
Вова Пут _ 23.10.2015 19:37
IP: 23.236.49.---
Александр 1:
Вова Пут:
Когда началась ВОВ в СССР,то как всегда у нас бывает,"война началась неожиданно"...
Вова, в каком году "война началась неожиданно"? Ну, насмешил. Ты что-нибудь про тюрму на Лонского (Львов) слышал? Расстрелять всех узников успели, а мобилизовать времени не хватило. Твой детский лепет тянет на сочинение 5-ти класника советсткой школы 60-70 годов пришлого столетия. Вова, ну, прочитай хоть одну книжку, твоим детям легче жить будет, если папа у них хоть чуть-чуть поумнеет.
Саша,твои книжки-малышки тебе на пользу не идут как мы видим.,Книжек много,а истинна одна и её нужно найти.Ты просто вдумывайся, что я тебе передаю и среди своих хохлов ты будешь намного умнее в дальнейшем,когда ваши скачки закончатся,тебя оценят,сынок.
Александр 1 _ 23.10.2015 19:30
IP: 92.113.68.---
Вова Пут:
Когда началась ВОВ в СССР,то как всегда у нас бывает,"война началась неожиданно"...
Вова, в каком году "война началась неожиданно"? Ну, насмешил. Ты что-нибудь про тюрму на Лонского (Львов) слышал? Расстрелять всех узников успели, а мобилизовать времени не хватило. Твой детский лепет тянет на сочинение 5-ти класника советсткой школы 60-70 годов пришлого столетия. Вова, ну, прочитай хоть одну книжку, твоим детям легче жить будет, если папа у них хоть чуть-чуть поумнеет.
Вова Пут _ 23.10.2015 18:57
IP: 104.197.133.---
Александр 1:
Саша дружок ты мой.Ты хоть знаешь откуда эта бандерня взялась.
А взялась она по очень банальной причине и совсем не героической.
Так слушай!!!
Когда началась ВОВ в СССР,то как всегда у нас бывает,"война началась неожиданно".В силу этого комиссариаты не смогли вовремя мобилизовать мужчин западной части Украины в ряды Красной Армии.По приходу немцев,так же "неожиданно",немцы как и по всёй Европе,призвали в свою армию мужчин с захваченных территорий в свою армию и в принудительном характере.Но как оказалось они не пригодились в боях с Красной Армией,а в основном их стали использовать в карательных целях и борьбе с партизанами,наверное тупые были.Вот отсюда и вся Прибалтика и Западная Украина практически стала воевать на стороне Вермахта.А то,что это была их "Освободительная война против коммунистов в рядах Германии" это дружок относится к народный сказаниям, типа сказкам. А ты и поверил,глупышка.
Вова Пут _ 23.10.2015 18:41
IP: 104.197.151.---
Александр 1:
2х бандеровцев убили в Сирии, вот так, дома война типа закончилась, так они поехали дальше, ну вот и нашли свою долю...
Александр 1 _ 23.10.2015 18:41
IP: 92.113.68.---
jut:
Тому – не переконали!
Знаєте, ви, здається, не глупа людина, але чомусь намагаєтесь відстоювати зовсім примітивну точку зору, яка була сформована ще за радянських часів. Я намагаюсь пояснити для себе, чому? Й находжу лише одне пояснення. Скоріше за все ваші предки брали участь у "визволенні" українців Західної Україні від поляків та експлуататорів та "поганих" українців, й вам необхідно їх виправдати за для свого морального спокою (типу, всі "під ляшки" нелюді, тому заслуговують на катування, як для Путіна – звинуватити українців у фашизмі, за для військової агресії). Тобто, ви вибрали помилкову систему координат, тому вам здається, що Сонце крутиться навколо Землі, а не навпаки.
Вова Пут _ 23.10.2015 18:37
IP: 104.197.198.---
Александр 1:
Вова Пут:
Шура так ты и не сказал,по што ты не западник,а любишь... Шухевича?Может кому на зло просто или для прикола?
Вова! Тебе это объяснить невозможно, поскольку, сам ты, находясь внутри фашистского режима, не видишь очевидного, того, что не требует вообще никакого напряжения ума. Это как бы арифметика. А ты, с трудом запомнив, что дважды два четыре, хочешь понять, что такое тригонометрическая функция, не говоря уже о дифференциале. Да что говорить о тебе, Вова. У вас Госдура дает разрешение Путину на войну, не задав президенту ни одного вопроса, и ничем не ограничивая военные действия – ни территорией, ни по времени. А 90% населения от этого в восторге. "Война – это мир!". Читал Оруэлла? "Идут бараны и бьют в барабаны, а кожу для них дают сами бараны". Это Брехт.
Так войну (АТО) пан Турчинов начал, ни у кого не спросясь, . А 70% населения от этого в восторге было,"москаляку на гиляку", читал Оруэлла? У вас так же!!!
Александр 1 _ 23.10.2015 17:37
IP: 92.113.68.---
Вова Пут:
Шура так ты и не сказал,по што ты не западник,а любишь... Шухевича?Может кому на зло просто или для прикола?
Вова! Тебе это объяснить невозможно, поскольку, сам ты, находясь внутри фашистского режима, не видишь очевидного, того, что не требует вообще никакого напряжения ума. Это как бы арифметика. А ты, с трудом запомнив, что дважды два четыре, хочешь понять, что такое тригонометрическая функция, не говоря уже о дифференциале. Да что говорить о тебе, Вова. У вас Госдура дает разрешение Путину на войну, не задав президенту ни одного вопроса, и ничем не ограничивая военные действия – ни территорией, ни по времени. А 90% населения от этого в восторге. "Война – это мир!". Читал Оруэлла? "Идут бараны и бьют в барабаны, а кожу для них дают сами бараны". Это Брехт.
Вова Пут _ 23.10.2015 16:51
IP: 104.197.202.---
Александр 1:
jut:
Ось перекопав Інет і ніде не знайшов твердження, що насправді він цього не казав...
Ви шукали в Інтернеті те, чого Шухевич не казав? Це такі "єврейські манси"? Надайте посилення на джерело, звідки ви цю брехню взяли. Чи вам таке казав сам Шухевич?
Шура так ты и не сказал,по што ты не западник,а любишь бывшего фашиста Шухевича?Может кому на зло просто или для прикола?
Александр 1 _ 23.10.2015 16:31
IP: 92.113.68.---
jut:
Ось перекопав Інет і ніде не знайшов твердження, що насправді він цього не казав...
Ви шукали в Інтернеті те, чого Шухевич не казав? Це такі "єврейські манси"? Надайте посилення на джерело, звідки ви цю брехню взяли. Чи вам таке казав сам Шухевич?
Александр 1 _ 23.10.2015 15:42
IP: 92.113.68.---
jut:
Ні, не для мо...лів! Бо він казав: " Не залякувати, а саме знищувати! Якщо від УКРАЇНЦІВ зостанеться половина – нічого страшного в тому немає!".
Ви багаторазово та будь-де наводите не слова Шухевича (він такого ніколи не казав), а слава українофоба – "дослідника" з МВД Анатолія Чайковського (ставленика іншого українофоба Д. Табачника), автора книги "Чєкісти стояли насмерть", друга ще одного українофоба В. Колесніченко. Це соромно для такої неглупої людини, як ви.
Корупція1275 Aтака Путіна1175 Свобода слова566 Вибори-2014156 Україна та Європа1046
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter