12 лютого 2013, 18:48

Росія сходить з історичної арени, та чи встає сонце України?

Україну судомить, розколює, вона ніяк не знайде ні свого місця у світі, ні навіть своїх громадян. Частина з них, і то величезна, і далі ментальнго живе у совєтському союзі – точніше доживає у ньому. А частина у якомусь постсовковому позачассі – бо й при совєтах не жила. Ще інші – в уявній країні Степана Бандери та Романа Шухевича. Ще інші – в прагненних іспаніях-португаліях – тобто там, де завжди добре, але нас нема.

Одним словом українці – в процесі творення новітньої, спільної для всього населення на території з назвою Україна ментальності. Не можна сказати, що нас нічого не об'єднує – порівняйте нас з росіянами, і відчуєте, що ми, всі ми, інші. Однак нам все ж бракує внутрішньої єдності. І справа не тільки у підлих політтехнологах, які перед кожними виборами ретельно поглиблюють наші ментальні розбіжності.

Культура, ментальність і врешті-решт – громадянин виховується. Виховується змалечку. І тими смаками, і тими запахами і тими казками, яких зазналося вдома. Тому завжди "мама готувала найкраще".

Щоправда жоден дім не літає у космосі – він залежить від сьогодення.

Однак, якщо ми не сформуємо ментальної єдності, то приречені на розкол з наступним розчленуванням держави.

Не одним нам це загрожує. Найтрагічніша ситуація в Росії – вона перестає бути ментальною спільнотою.

От що пише доктор філософських наук, професор Російського державного гуманітарного університету Ігор Яковенкo у статті "Що робити":

"Зазвичай, люди зі сторони тлумачать прихильників цивілізаційного бачення як таких, що стверджують наявність незмінних і вічних речей, що об'єднані певною родовою характеристикою. Якщо в Росії склалася якась ментальність, то такою їй бути навіки. Немає переконаності у вічності Росії – це химера, бо ніщо не є вічним. Це ілюзія, яку формує у своїх носіїв культура, і це один з проявів маніпулювання людиною з боку культури.

Локальні цивілізації є стійкими у своїх базових характеристиках, однак вони конечні, піддаються трансформаціям, у тому числі дуже глибоким, і існують доти, доки здатні самовідтворюватися у конкурентному середовищі.

Кризи відкривають вікно можливостей, і чим глибша криза тим ширше це вікно.

Масштаб кризи, яку переживає Росія, не є усвідомленим. Його приховує у підсвідомість слабка людська психіка, маскує ідеологія, замальовує сприятлива кон'юнктура цін на енергоносії. Реально Росія сходить з історичної арени.

Альтернатива радикальній трансформації – розпад соціокультурної цілісності ("русский мир", російська цивілізація). Або цей терен підпадає під інші цивілізаційні кола і місцеве населення еволюціонує за чужою логікою, або на цьому терені відбувається новий цивілізаційний синтез і народжується якісно нова цивілізаційна модель.

Російська цивілізація у кризі, бо російська культура більше не може ефективно вписати свого носія у світ. Система культури переживає розпад, зв'язки між елементами ослабли, "тверді" носії традиційних якостей маргіналізовані. Ця істина є табу для усвідомлення і вимовлення.

Після розвалу СРСР Литва й Латвія дали світу феномен "євро-росіян". Варто лише забрати імперський еґрегор і помістити прагматичного росіянина у нормальний соціокультурний простір, як він починає жити у відповідності до інших норм, цінностей і орієнтирів. Поруч з ними живуть люди, що ціннісно зорієнтовані на радянське минуле: старші реалізують стратегію доживання, молодші пробують об'єднатися, щоби протистояти домінуючій реальності.

Потрібна свідома стратегія поділу суспільства на людей учорашніх і сьогоднішніх. Учорашнім створюють комфортне соціально-культурне середовище й умови пристойного доживання. Сьогоднішнім – простір адекватного саморозвитку, що дистанційований від історичної якості, яка себе вичерпала."

Щось подібне маємо і в Україні. Ті, що відходять, мусять нарешті відпустити горло тих, хто хоче жити у новій Україні. А то у нас на виборах пенсіонери, з цілою повагою до них, задають напрямок розвитку країни. Тому молоді часто залишається тільки еміграція, або наркотики – теж свого роду еміграція.

Повністю статтю Ігоря Яковенка можна прочитати тут

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...

Відвага українців дозволила бути відважним світові

Культуролог та політолог, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк в інтерв'ю Миколі Вересню на телеканалі Еспресо розповів про убезпечення ціннісних експонатів, український феномен, наслідковість воєн та різницю культурних парадигм України й Росії Пане Тарасе, ми довго знайомі...

Майбутнє вже входить в нас

17 грудня 2022 року Капітула Незалежного культурологічного часопису "Ї" традиційно провела церемонію вручення Ордену "За інтелектуальну відвагу"...