27 серпня 2013, 00:29

Тарас Стецьків: Осінь стане вирішальною

Завершується літо. Вже прийшли дощі. А тому варто знову задуматися над долею країни – тим більше, що в політиці, навпаки, ставатиме все гарячіше. А тому пропоную статтю Тараса Стецьківа, яка може продовжити дискусію щодо долі країни. Отож:

"Багато обставин вказують на те, що осінь 2013 року виявиться вирішальною. Для країни, для режиму, для опозиції.

Вільнюс з усією очевидністю є тим Рубіконом, який Україна має перейти у листопаді. Росія у своїй позиції тиску не зупиниться. Відповіддю України на це може бути тільки максимальна консолідація усіх суспільних сил, які справді думають про майбутнє країни. Угода з Європою для України – це інструмент модернізації, фактор безпеки, фактор збереження національної ідентичності.

Якою тут може бути роль опозиції?

Перше. Головне завдання, яке не було нею виконано досі – перехоплення стратегічної ініціативи. Навіть не у Януковича, а у суспільному процесі. Не реагувати на дії влади, а самим нав'язувати власний порядок денний.

Ще на початку року я писав, що 2013 рік є не роком оголошення імпічменту Януковичу, а роком цивілізаційного вибору для України. Виходячи з цього, слід було будувати свою політичну тактику. Зараз до Вільнюса залишилося мало часу, проте ситуацію ще можна виправити. Іншими словами, до Вільнюса у опозиції має бути одна тактика а після – очевидно, буде інша. Спочатку ми вирішуємо кардинальне питання входження до Європи, а потім – усуваємо головні перешкоди на цьому шляху.

Моє переконання полягає в тому, що для перехоплення ініціативи опозиція повинна запропонувати суспільству масштабну мету, сильне бачення майбутнього, позитивну ідею модернізації (візії, перезавантаження) країни. Без цього мобілізувати громадян ні зараз, ні в 2015 році не вдасться. Тільки "проти" люди не піднімуться, вони хочуть знати "за" що їм підніматися.

Можу погодитися з критиками, які кажуть, що сама по собі програма змін не мобілізовує. І з тим, що до здобуття влади часто доводиться пропонувати одні гасла, а після – реалізовувати зовсім інші.

Мобілізуючий потенціал має МІФ про наявність плану побудови нової країни. Це означає, що опозиція має виробити реалістичний комплексний документ, який засвідчить, що вона буде робити з країною на другий день після приходу до влади.

Хто має видати на-гора такий план? Група товаришів, де забезпечено розумний баланс між інтелектуалами-теоретиками, політиками-практиками і представниками бізнесу. Знаю точно, що таке бачення майбутнього має бути оперте на історичні особливості і наш національний менталітет. Не може бути сліпої кальки з будь-якої моделі.

Друге. Опозиція до кінця цього року просто зобов'язана визначитись з єдиним кандидатом на посаду президента. Без цього кроку ризик пограти вибори збільшується в рази.

Я не буду навіть дискутувати тезу про "демократичне" змагання кандидатів від опозиції в першому турі. Зупинюсь на найбільш важливих аргументах.

1. Якщо з вересня почнуть формуватись щонайменше три штаби кандидатів, це одразу закладе механізм конкуренції, який тільки наростатиме в міру наближення старту виборчої кампанії.

2. Необхідність визначатися між декількома кандидатами в умовах авторитарного режиму буде заплутувати громадян, злити їх і в кінцевому підсумку багатьох де мотивує і деморалізує.

3. Наявність багатьох опозиційних кандидатів у першому турі може призвести до того, що розрив між Януковичем і тим, хто вийде в другий тур, буде 10 і більше відсотків. А це – додатковий чинник деморалізації.

4. Оскільки штаби кандидатів не утримаються від взаємної критики, найбільш радикальна частина прихильників кандидатів, які не вийдуть до другого туру, не прийдуть на вирішальне голосування. Це знизить явку, відповідно – і результат.

Значно продуктивніше і результативніше домовитись зараз, на березі, і публічно назвати склад майбутньої урядової команди (принаймні, на ключові посади). Такий крок опозиції продемонструє її здатність до конструктивної дії і стане потужним мобілізуючим чинником.

Трете і останнє. Про роль і місце "руху За Третю Українську Республіку". Ми справді стоїмо на тому, що створення об'єднаних мобілізаційних структур з представників "реєстрових" опозиційних партій і позапарламентських політичних і громадських об'єднань є запорукою нашого успіху.

Ми вважаємо, що в основі таких інтегральних структур має лежати горизонтальний принцип і засади самоорганізації. Такі мережі мають бути створені в максимальній кількості населених пунктів України. Створені у містах і селах там, де подібних утворень нема, а там, де локальні структури є, їх треба залучати до мережі.

Ми вважаємо, що з самого початку такі мережі мають творитися за чіткими правилами.

Місія цих горизонтальних мереж – знищення політики в її сьогоднішньому вигляді (як надприбуткового бізнесу) і відродження здатності людей до самоорганізаціцїі. І участь у майбутній модернізації країні на якісно інших засадах.

Основою справжньої політики завжди є вибір і реалізація певної стратегії суспільного розвитку. Політика в майбутньому має перетворитися у звичайну сервісну функцію. Громадяни як співвласники країни, наймають політиків і держслужбовців, щоб ті виконували передбачені законом функції і не більше.

Відповідно, стилістика та обличчя таких динамічних горизонтальних мереж буде суттєво відрізнятися того, що існує в політиці зараз. Наприклад, антипопулізмом, чесністю і спільною дією на загальне благо. Але це вже тема іншої розмови."

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Це український солдат зробив Америку великою, а Росію – малою

У передріздвяний період прийнято говорити про щось добре. Для нас, в Україні, нашим найкращим є Україна у її якнайширших сенсах. Тому я приготував промову про Україну, але на перший погляд присутнім може здатися, що цьогорічна промова про США...

Вручення ''Ордена Незалежного культурологічного Журналу ''Ї'' ''За інтелектуальну відвагу'''' та прийняття ''Межа року''

Рівно чверть століття тому, у 1999 році, у Львові під Різдво вперше відбулося унікальне не лише для України, але й для всього центрально-східного регіону Европи дійство – своєрідне підведення суспільних та політичних підсумків року, що минув, і вшанування тих, кого цього року середовище Громадської організації "Незалежний культурологічний журнал "Ї"" вважали знаковими для України і регіону публічними діячами, діячами, які особливо заслужилися в царині інтелектуального осмислення часу і мали відвагу це своє бачення відкрито задекларувати та обстоювати...

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...