14 липня 2016, 17:42

Юрій Мацієвський: Чому масові вбивства поляків на Волині некоректно називати геноцидом

Перепощую фундаментальну статтю політолога Юрія Мацієвського опубліковану на zaxid.net, бо такий аналіз не може загубитися в нетрях Інтернету і пустопорожніх дискусіях з цієї проблеми.

Отож "Волинська трагедія" чи "Волинська різанина"? – запитує Юрій Мацієвський. І дає відповідь:

"Чому масові вбивства поляків на Волині некоректно називати геноцидом

Повністю стаття з посиланнями на інтернет ресурси тут

Заклик верхньої палати польського парламенту (Сенату) визнати дії "українських націоналістів" у східних воєводствах ІІ Речі Посполитої (РП) геноцидом польського населення є фактично і політично помилковим. Прийняття цього формулювання більшістю Сенату (60 проти 23, один утримався) є свідченням переваги популістського дискурсу над відповідальним та раціональним.

Про небезпеки політизації цього питання вже достатньо писали і говорили польські та українські вчені. Останні коментарі можна побачити тут, тут, і тут.

Відразу зауважу, що я не маю на меті виправдовувати дії УПА. Масові вбивства поляків у Східній Галичині та Волині були, і це визнають українські політики та історики. Так само як об'єктивні польські історики й інтелектуали визнають, що фізичне насилля з боку українців було реакцією на структурне та фізичне насилля з боку поляків. Однак здомінований популістами польський Сейм воліє цього не помічати. Тим часом потрібно знайти коректне академічне і політичне формулювання, яке б дозволило примирити, а не роз'єднувати народи. "Волинська трагедія" чи "Волинська різанина", вочевидь, є частиною політизованих дискурсів в Україні та Польщі. Політизоване використання поняття "геноцид" (Ludobójstwo) у постанові польського Сенату є помилковим з точки зору класичних і сучасних досліджень геноциду.

Сутність геноциду

Постанова Сенату Польщі від 8 липня 2016 р., у якій події 40-х років на Волині названо актом "геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Речі Посполитої", бере до уваги лише зовнішню відповідність ознак геноциду (масові вбивства) тому, що відбувалося на Волині 1943 року, але не добачає суті того, що польський правник Рафаель Лемкін

окреслив поняттям "геноцид". Крім того, це формулювання переоцінює можливості "українських націоналістів" (ОУН і УПА), але жодним чином не згадує тих громадян ІІ Речі Посполитої, які загинули від дій Армії Крайової (АК).

Дослідники геноциду (Barbara Harff and Ted Gurr) визначають геноцид як "просування і здійснення політик державою чи її агентами, які призводять до смертей значної частини групи...". В іншому дослідженні вчені прямо вказують на вирішальну роль держави в організації геноциду та інших форм групових репресій.

Подібну точку зору обстоює Рудольф Руммель (R. J. Rummel), який наголошує, що геноцид потрібно розуміти як спрямовані урядом вбивства людей через їхню належність до тієї чи іншої групи (Genocide should ordinarily be understood as the government murder of people because of their indelible group membership).

Визнані дослідники геноциду (Mark Levene, Ірвінґ Горовіц чи Адріан Ґаллагер) звертають увагу на обмеження юридичного визначення геноциду, прийнятого у статті ІІ Конвенції Генеральної Асамблеї ООН у 1948 р. "Про запобігання злочину геноциду та покарання за нього", яке наголошує на проявах і виконавцях, але не бере до уваги структури і організаторів. Зокрема А. Ґаллагер стверджує, що геноцид має місце тоді, "коли джерело колективної влади (як правило, держава) свідомо використовує свій владний потенціал для знищення групи в цілому чи її значної частини, залежно від відносного розміру групи".

Питання про те, чи може недієздатна держава чи недержавна організація здійснити геноцид, залишається відкритим. Так, визнання геноцидом масових убивств тутсі у Руанді 1994 р. викликало міжнародну критику, яка виходила з того, що масові вбивства тутсі урядовими і воєнізованими формуваннями гуту були реактивними, а не проактивними діями.

Найближче до волинських подій 1943 р., здається, лежить конфлікт 1992-1995 рр. у Боснії і Герцоговині та окремі його епізоди, як-от масові вбивства сербами мусульман у Сребреніці 1995 р. Хоча міжнародний кримінальний суд визнав ці події актами геноциду щодо колишньої Югославії, Європейський суд з прав людини звернув увагу, що етнічні чистки, здійснені сербськими силами у БіГ, не становлять геноциду. Ніхто, однак, не заперечував, що дії сербів підпадають під визначення етнічних чисток.

Переважна більшість визнаних випадків геноциду були політично вмотивованими діями держави. Хоч і дії УПА мали на меті "деполонізацію" Волині з метою створення етнічно однорідної території, вони не можуть прирівнюватися до систематичного й організованого винищення вірменів у Туреччині, Голокосту євреїв під час ІІ Світової війни, голодомору українців в СРСР чи масового знищення комбоджійців режимом "червоних кхмерів". Іншими словами, геноцид, або "цілеспрямовані дії з метою знищення повністю або частково окремих груп населення чи цілих народів за національними, етнічними, расовими або релігійними мотивами", може організувати лише держава. Ось чому звинувачення Сенатом Польщі "українських націоналістів" у геноциді населення ІІ Речі Посполитої є некоректним. Ідеологічно розділена ОУН, яка діяла у підпіллі, та її військові формування не могли заступити собою держави.

У пошуках нейтрального формулювання

Далі про пошук нейтрального формулювання тут

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Про мобілізацію та альтернативну службу

Здається, тепер уже всім стало зрозумілим, що російська агресія щодо України – це надовго, якщо не назавжди. Тобто нас чекає всім відома доля Ізраїлю...

"Morituri te salutant!"

Суспільні, політичні, інтелектуальні, мистецькі процеси останнім часом неймовірно прискорилися. Відносно відсторонене споглядання цих процесів (наскільки це можливо) знову і знову повертає мене до начебто знаної досвідченій інтелектуальній спільноті теми народження/розвитку/розквіту/занепаду/смерті величезних історичних культурно-цивілізаційних формацій...

Промова на Межу року

Щороку у Палаці Потоцьких у Львові відбувається особлива церемонія вручення Орденів "За інтелектуальну відвагу" – саме за інтелектуальну... Ця Церемонія відбувається вже чверть століття – тобто вже є давньою традицією про яку можна дізнатися тут...

Як Олег Іванович та Іван Володимирович Церкві землю не давали. Провінційна історія

Нарешті сталося! Всенародно обрана громадою Жовківська міська рада на чолі з самим паном головою, що ним є Олег Вольський, нарешті показали своє єство – у не такій вже й великій справі, але в ній, як у краплині води, відобразилося все наше сьогодення...

Відвага українців дозволила бути відважним світові

Культуролог та політолог, генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв Тарас Возняк в інтерв'ю Миколі Вересню на телеканалі Еспресо розповів про убезпечення ціннісних експонатів, український феномен, наслідковість воєн та різницю культурних парадигм України й Росії Пане Тарасе, ми довго знайомі...

Майбутнє вже входить в нас

17 грудня 2022 року Капітула Незалежного культурологічного часопису "Ї" традиційно провела церемонію вручення Ордену "За інтелектуальну відвагу"...