21 січня 2021, 14:07

Scania: Справа інвесторів на особливому контролі ТСК

Судова система "перемогла" корупцію. Тепер саме українські суди очолили рейтинг негативних факторів, що, на думку бізнесу, впливали на інвестклімат у 2020 році, залишивши "корупцію" на другому місці. Хоча саме судова інстанція має бути гарантом недоторканності права власності як для вітчизняних, так і іноземних інвесторів. В Україні це правило діє не завжди.

Наприкінці 2020 року парламентська Спецкомісія з питань захисту прав інвесторів взяла до розгляду звернення шведського інвестора, компанії Scania. Всесвітньо відомий виробник вантажних авто ризикує втратити в Україні 123 млн гривень через рішення Господарського суду Київської області.

Ця подія викликала великий резонанс не лише в Україні, а й поза її межами. А саму компанію рішення українського суду змусило замислитись над скороченням інвестицій в нашу країну.

Претензії без доказів

Шведська компанія Scania, яка входить у групу Volkswagen, представлена в Україні з 1993 року, працює через офіційного дистриб'ютора (дочірню українську компанію ТОВ "Сканія Україна") та мережу дилерів. За останні 12 років роботи Scania сплатила в Україні податків на майже 100 мільйонів євро.

З одним з дилерів, ТОВ "Фірма Журавлина", Scania вирішила розірвати відносини ще у 2012 році. Причиною, як зазначає у своєму зверненні на адресу Спецкомісії ТОВ "Сканія Україна", стали не дотримання українською компанією умов договору про співпрацю.

Дилера "спіймали" на використанні не оригінальних, а також б/у деталей під час ремонту автомобілів Scania. Про розірвання відносин шведська компанія офіційно повідомила ТОВ "Фірма Журавлина. Однак, остаточно припинити їх вдалося лише у судовому порядку в 2017-му.

Минуло два роки, і вже екс-дилер звернувся до суду та зажадав від Scania компенсацій. За нібито "втрачену вигоду" та, начебто, не продані з вини шведської компанії автомобілі та ненадані послуги. Екс-дилер оцінив свої "претензії" у 123 млн грн.

Як зазначає Scania, вимоги про стягнення з великого міжнародного інвестора сотень мільйонів гривень ґрунтувалися не на платіжних документах, а на самостійно вигаданих ТОВ "Фірма Журавлина" розрахунках. Документальні підтвердження були відсутні. Тому у компанії не сприйняли такий позов як загрозу.

Тим більшим було здивування інвестора, коли 21 вересня 2020 року Суддя Господарського суду Київської області Світлана Чонгова задовольнила вимоги ТОВ "Фірма Журавлина" в повному обсязі. Ця сума еквівалентна річним інвестиціям компанії Scania в Україні.

Юристи ТСК з питань захисту прав інвесторів уважно вивчили рішення суду, знайшли там безліч порушень. Починаючи від визнання допустимими доказами документів, які були складені позивачем самостійно, а також відсутності аргументації позиції суду в мотивувальній частині судового рішення.

Складається враження, що суддя Чонгова приймала його "як в останній раз" в прямому і переносному значенні. До речі, воно стало останнім у її кар'єрі – за кілька днів вона офіційно вийшла на пенсію.

Апеляція як тест

Scania є однією з провідних автомобільних компаній на світовому ринку, її продукція представлена у понад 100 країнах світу, а штат налічує понад 52000 співробітників. Будучи шведською міжнародною компанією, для інвестора є стандартом працювати у чіткій відповідності із міжнародними та національними законами.

Тепер в Україні подальша стратегія роботи Scania може залежати від одного-єдиного рішення Господарського суду Київської області. Наразі інвестор оскаржує його в апеляційному порядку.

Вже двічі засідання Північного апеляційного господарського суду щодо розгляду скарги ТОВ "Сканія Україна" на рішення Господарського суду Київської області переносилось. Вперше воно мало відбутись 8 грудня 2020 року, пізніше було перенесене на 19 січня 2021-го, участь в якому брав і представник ТСК з питань захисту прав інвесторів. А згодом – на 9 лютого.

Парламентська спецкомісія направлятиме клопотання про участь у судовому засіданні наших представників і в майбутньому. А також продовжить уважно стежити за перебігом розгляду апеляції Scania. Як і долею скарги на дії судді Світлани Чонгової до Вищої ради правосуддя. Оскільки, на нашу думку, ця справа не лише є показовою і важливою.

В судовій системі України, безперечно, багато порядних людей. Однак, допоки окремі служителі Феміди ухвалюватимуть сумнівні з точки зору закону рішення, репутація буде зіпсована для всіх.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)?

Нещодавно Президент Зеленський заявив, що подумає над дозволом роботи приватних військових компаній (ПВК) в Україні. Чому ця тема активізувалась зараз? Спроби створити законодавчу рамку для ПВК робились ще з 2014 року...

Рада ухвалила реформу ДПП: що зміниться для бізнесу

Тепер і в моєму депутатському портфелі є законопроект, робота над яким тривала понад 3 роки (!). Сьогодні парламент ухвалив у другому читанні реформу державно-приватного партнерства (законопроект N7508), яка відкриває нову сторінку для післявоєнної відбудови...

Держава втрачає чотири мільйони гривень щодня! Кейс Новосілківського спиртзаводу

Придбав спиртзавод на відкритому конкурсі Фонду держмайна, але підприємство 2 роки вимушено простоює, чекаючи на ліцензію від ДПС. Здається абсурд? Однак, на жаль, це суворі українські реалії, які не можна терпіти...

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

Ще кілька місяців тому кав'ярня ветерана Дмитра Целуйка могла зникнути. До повномасштабної війни, а якщо точно, то з 2012 року він є власником кав'ярні "Франсуа", яка 12 років успішно працювала на території Центрального залізничного вокзалу "Київ-Пасажирський"...

Українська зброя vs українська бюрократія: хто переможе?

Американська військова допомога не вічна. Не так давно у нас була можливість відчути наслідки, що буде, коли вона закінчиться. Донедавна 30% зброї Сили оборони України отримували з Євросоюзу, 30% – з США, і ще 40% Україна виробляла самостійно...

Мюнхенський холодний душ: Європа нарешті прокидається

Ви не знаєте нічого про драматизм, якщо ви не були цього року на Мюнхенській безпековій конференції. Або принаймні не спостерігали за нею максимально ретельно...