7 вересня 2021, 16:59

Про що говорять чоловіки (закреслено) силовики

Нещодавно в Офісі Генерального прокурора пройшла антикорупційна координаційна нарада за участі керівників правоохоронних органів, де в якості гостя довелось побувати і мені. Її ініціювала Генпрокурор Ірина Венедиктова.

Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, Директор НАБУ Артем Ситник, керівник Нацполіції Ігор Клименко, Голова СБУ Іван Баканов, в.о. Директора ДБР Олексій Сухачов, Голова НАЗК Олександр Новіков та сама Генеральний прокурор, – участь у нараді взяла верхівка всіх правоохоронних органів.

Про що говорили силовики та з якими антикорупційними меседжами ми входимо в новий політичний сезон?


Офіс Генпрокурора

Слід віддати належне, Ірина Венедіктова вправно продовжує роботу із координації антикорупційних зусиль правоохоронних органів. Тематичні наради в ОГП відбуваються регулярно й на різні теми. Боротьба з корупцією – одна з них, оскільки очікування українського суспільства від боротьби з корупцією досить високі, як зазначила під час вступного слова Генеральний прокурор.

Щодо показників роботи, за її словами, цьогоріч на 21% зросла кількість кримінальних корупційних проваджень, у яких особам повідомлено про підозру. Також на чверть збільшилась кількість скерованих до суду обвинувальних актів цієї категорії.

Генеральний прокурор закликала керівників інших правоохоронних органів сфокусувати зусилля не лише на викритті окремих випадків хабарництва, а виявляти комплексні корупційні схеми, які наносять масштабні збитки державі. Як розкрадання в бюджетній та соціальній сфері, медзакупівлях та стратегічній для держави оборонній галузі.

Кожен другий українець вважає, що корупцію можливо подолати, а життя українців стане кращим. Тому робота правоохоронних органів тут має бути скоординованою і направленою на результат, – такою є позиція Генерального прокурора.

НАБУ

Попри періодичну публічну критику діючого Генерального прокурора Ситником, на нараді в ОГП він дякував Ірині Венедиктовій за конструктив та співпрацю. Зокрема Артем Ситник зазначив, що наразі між НАБУ та Офісом Генпрокурора є координація дій та спільні успіхи, один з найяскравіших – справа голови Харківської облради Артура Товмасяна.

"Навіть за відсутності спеціалізованого антикорупційного прокурора у нас був діалог із керівництвом Генеральної прокуратури, зібрані належним чином матеріали, відповідно, вручено підозру. Справа найближчим часом буде скерована до суду", – сказав голова НАБУ.

Серед інших найбільш резонансних справ Ситник згадав провадження Приватбанку. Зазначивши, що по ньому тривалий час між НАБУ та САП були непорозуміння, поки до справи не долучилась Ірина Венедіктова. "Перші підозри з'явились завдяки позиції Генерального прокурора, і тут я дуже вдячний. Оскільки після того, як з'явилися ви, з'явились і перші результати", – додав голова НАБУ.

Щодо інших сфер, він зазначив, що розгляд резонансних антикорупційних справ суттєво зрушився зі створенням Вищого антикорупційного суду. Наголосивши, що кількість вироків по суддях за останні два роки більша, ніж за усю попередню історію незалежної України.

МВС та Нацполіція

Цікаво, що найбільше навантаження по розслідуванні корупційних злочинів лягає на плечі Нацполіції. Вони викривають 84% усіх корупційних злочинів. Про це під час наради повідомила Ірина Венедіктова.

Новий міністр МВС Денис Монастирський у своєму виступі зазначив, що антикорупційну політику МВС можна поділити на два рівні: тактичний, за який відповідає Національна поліція, та стратегічний.

При цьому стратегічний підхід міністерства співпадає з пріоритетними реформами Президента України. Це створення можливостей надавати громадянам і бізнесу послуги без особистої взаємодії з чиновниками: розвиток онлайн послуг в сервісних центрах МВС, автоматична фіксація порушень ПДР та інші електронні сервіси. Саме тут, як зазначив міністр, є потенціал боротьби з корупцією. Також у МВС наголосили, що велику увагу приділятимуть запобіганню корупційним злочинам і рейдерству у земельній сфері, аби забезпечити належне функціонування ринку землі без корупційних ризиків.

Щодо результатів на тактичному рівні, як зазначив голова Нацполіції Ігор Клименко, за перше півріччя 2021 року слідчими розслідувалось 2908 кримінальних корупційних проваджень. З них понад 1600 вже скеровані до суду з обвинувальними актами. Минулого року зазначений показник становив трохи більше двох тисяч. Складено 7638 адмінпротоколів про правопорушення, пов'язаних з корупцією.

Служба Безпеки України

Очільник СБУ на нараді звітуючи про результати відомства за попередні півтора роки сипав цифрами. Так, він зазначив, що за цей час СБУ відкрито 983 кримінальних провадження і оголошено підозри 1294 суб'єктам корупційних злочинів. Підозру у вчиненні корупційних злочинів отримали 336 службових осіб, а 39 посадовців вже засуджені.

Серед найбільш резонансних корупційних справ Баканов назвав оголошення підозри екс-голові Кіровоградської ОДА, який вимагав 1,3 млн грн хабаря, а також вже відоме резонансне провадження щодо керівництва АРМА, яких підозрюють у заволодінні 400 тис. доларів, що були передані в управління Нацагентству.

За цей же час СБУ нейтралізувала 36 організованих злочинних угруповань, в діяльності яких брали участь посадовці різних рівнів, згадавши і про КМДА. "Окремі представники київської влади іноді люблять говорити про політичний тиск. Але давайте подивимось на факти: тільки з 2020 року нами відкрито 21 кримінальне провадження, пов'язане зі злочинами в органах столичної влади та підпорядкованих їй підприємствах. У кримінальних справах фігурує ледь не половина департаментів КМДА", – додав голова СБУ.

Власне, що конкретно виявлять розслідування СБУ ми, сподіваюсь, побачимо у матеріалах, які будуть передані до суду. А тим часом навіть пересічні кияни щоденно відчувають на собі результати політики КМДА по скаженому темпу освоєнню бюджетних коштів. Наприклад, міст Патона, який ремонтують вже років п'ять, кілька разів замінивши полотно на щойно покладеному і спричинивши шалені незручності "лівобережним" киянам, планують продовжувати ремонтувати аж до 2025 року.

Як пізніше зазначив керівник ДБР, спільно з СБУ вони вже виявили загальних збитків державі у столиці на понад 151 мільйон гривень. При цьому, близько 110 мільйонів – це зловживання "Київавтодору" та посадовців КМДА на будівництві доріг.

НАЗК

Свій виступ керівник НАЗК Олександр Новіков почав з того, що Україна є однією з небагатьох країн світу, яка повністю імплементувала Конвенцію ООН проти корупції (UNCAC).

"У нас розбудовані всі інститути, встановлена відповідальність за недостовірне декларування, за незаконне збагачення, запроваджені процедури стягнення необґрунтованих активів. Повністю розбудована система незалежних антикорупційних органів. Залишилось, щоб ця вся система дала результат", – доповів голова НАЗК.

Він відзначив важливість закону N3450 про створення Єдиного порталу для викривачів корупції мого авторства. І відзвітував, що до кінця року НАЗК завершить створення єдиного порталу для викривачів.

У наступному політичному сезоні для НАЗК стратегічними завданнями залишається розгляд Парламентом державної антикорупційної стратегії.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

13% штрафів за місяць – це вбивство української оборонки. Потрібно скасувати потрійне штрафування за одне порушення

Український ОПК став абсолютним рекордсменом по всіх показниках у 2024 році. Потужності українського оборонно-промислового комплексу зросли у 6 разів з початку повномасштабного вторгнення...

Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи нові можливості для України?

Не вірте, якщо вам скажуть, що німецька політика є передбачуваною. Розпад парламентської коаліції у Німеччині застав зненацька півсвіту. Європа тільки-но "відходила" від результатів виборів у США, як стало відомо, що на порозі нових виборів опинилась і Німеччина...

Про Молдову, вибори і російський слід

Ми, звичайно, радіємо за Майю Санду і вітаємо її з перемогою. Але ці вибори мають стати тривожним дзвіночком для нас, в Україні. Те, що відбулось на виборах в Молдові – це перемога "на межі"...

Вибори у Східній Німеччині: Путін заходить у Європу з правого флангу

Результати виборів у неділю 2 вересня в парламенти двох східнонімецьких земель – Саксонії та Тюрінгії стали шоком для всіх, хто спостерігає за німецькою політикою...

Реформа ДПП на фінішній прямій – що буде у фінальному варіанті закону?

Що крадуть в України російські щоденні атаки на інфраструктуру? В першу чергу, час на відновлення. Збудувати з нуля нову ТЕЦ, дорогу, лікарню або школу – це довго і дорого...

Що стримує розвиток української оборонної індустрії?

За перший квартал 2024 року українські виробники виготовили на чверть більше озброєння і боєприпасів, ніж за аналогічний період минулого року...