5 вересня 2022, 14:00

Чи готова нотаріальна спільнота самостійно карати "чорних" нотаріусів?

За два роки роботи парламентської ТСК з питань захисту інвесторів ми бачили багато складних ситуацій бізнесу. Але кейс, в якому власник застукав зловмисників в момент крадіжки його активу, зустріли вперше. Схема "віджиму" банальна: фіктивний продаж активу на 50 млн грн відбувся через зміни в ЄДР з "легкої руки" нотаріуса. Втім він і досі не поніс жодної відповідальності.

Земля за 50 млн

Восени 2021 року на адресу ТСК з питань захисту прав інвесторів звернувся девелопер проекту Urban Kozin, бізнесмен пан Самусев. Його компанія "ZV Development" зводила на Київщині масштабний житловий комплекс вартістю $110 млн.

Будівництво проекту опинилось під загрозою, бо позаочі власника землю, на якій зводився проект, переписали на іншу людину. Йдеться про 8 земельних ділянок на Київщині вартістю понад 50 млн гривень.

Про те, що його грабують, бізнесмен дізнався завдяки сервісу "Маяк" від Мінюсту. Він, нагадаю, дає можливість власнику активу отримувати SMS в разі внесення змін в реєстрі щодо його нерухомості. Після отримання SMS бізнесмен впродовж години розшукав нотаріуса, який вносив зміни до ЄДР. Ним виявився Левашов Олександр Геннадійовичем, нотаріус Київського нотаріального округу.

Бізнесмен встиг приїхати на місце злочину, застати "на гарячому" всіх причетних та викликати на місце Національну поліцію.

Як зазначає у своєму зверненні Самусєв, коли він прибув до офісу Олександра Левашова, в кабінеті знаходився сам нотаріус і співробітниця Мінюсту Анна Грищенко. На той момент – головний спеціаліст центрального відділу з питань нотаріату Управління нотаріату ЦМРУ, наразі ця особа з міністерства звільнена.

Того дня, в її присутності нотаріус Левашов зареєстрував 8 договорів купівлі-продажу земельних ділянок Микити Самусєва на громадянина Олексія Дегтярьова. Ці дії, як пізніше пояснював нотаріус, він зробив на прохання Анни Грищенко, яка звернулась до нього аби посвідчити договори її гарних знайомих, які, як стверджувала Анна, були присутні разом з нею.

Документи, на підставі яких Левашов проводив правочини – довіреність від Самусєва на ім'я Оксани Яциної, яка є його довіреною особою і копії паспорту Оксани Яциної, які виявились підробкою. В паспорті було вклеєне фото іншої людини, що згодом встановило слідство.

При цьому, ані справжній власник ділянок Самусєв, ані міфічний покупець Дегтярьов, і навіть Оксана Яцина під час укладання нотаріусом угод купівлі-продажу присутні не були. Лише сам нотаріус Левашов та Анна Грищенко.

Чи буде реакція ВККН

За фактом цих подій, а саме підробки документів та незаконних реєстраційних дій, Національною поліцією порушене кримінальне провадження. Звернення від інвестора Urban Kozin розглянула Парламентська спецкомісія з питань захисту прав інвесторів, порекомендувавши власнику додатково звернутись до Антирейдерської комісії Мінюсту.

Впродовж наступних місяців після розгляду звернення, незаконні реєстраційні дії із фіктивного продажу 8 ділянок землі та внесення змін до ЄДР були скасовані Мінюстом. Співробітницю управління нотаріату Анну Грищенко з міністерства звільнено. Натомість нотаріус Олександр Левашов так і продовжує працювати в системі нотаріату.

Провівши перевірку фактів, Міністерство юстиції направило подання до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (ВККН), щодо розгляду питання про позбавлення Олександра Левашова свідоцтва на право зайняття нотаріальною діяльністю.

Вища кваліфікаційна комісія нотаріату була утворена при Мінюсті спеціально для очищення системи нотаріату від нечистих на руку колег. Саме вона надає рекомендації як щодо допуску нотаріусів до професії, так і розглядає подання про анулювання свідоцтва на право займатись нотаріальною діяльністю. Найближчим часом відбудеться чергове засідання ВККН.

Нотаріальна спільнота вже не перший рік виступає за більшу самостійність та право бути саморегулівною організацією, в тому числі самостійно боротися з "чорними" нотаріусам. Ця справа, на мою думку, як і майбутнє рішення ВККН щодо нотаріуса Левашова, здатна продемонструвати реальну готовність нотаріальної спільноти боротись із людьми, які псують честь професії.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

13% штрафів за місяць – це вбивство української оборонки. Потрібно скасувати потрійне штрафування за одне порушення

Український ОПК став абсолютним рекордсменом по всіх показниках у 2024 році. Потужності українського оборонно-промислового комплексу зросли у 6 разів з початку повномасштабного вторгнення...

Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи нові можливості для України?

Не вірте, якщо вам скажуть, що німецька політика є передбачуваною. Розпад парламентської коаліції у Німеччині застав зненацька півсвіту. Європа тільки-но "відходила" від результатів виборів у США, як стало відомо, що на порозі нових виборів опинилась і Німеччина...

Про Молдову, вибори і російський слід

Ми, звичайно, радіємо за Майю Санду і вітаємо її з перемогою. Але ці вибори мають стати тривожним дзвіночком для нас, в Україні. Те, що відбулось на виборах в Молдові – це перемога "на межі"...

Вибори у Східній Німеччині: Путін заходить у Європу з правого флангу

Результати виборів у неділю 2 вересня в парламенти двох східнонімецьких земель – Саксонії та Тюрінгії стали шоком для всіх, хто спостерігає за німецькою політикою...

Реформа ДПП на фінішній прямій – що буде у фінальному варіанті закону?

Що крадуть в України російські щоденні атаки на інфраструктуру? В першу чергу, час на відновлення. Збудувати з нуля нову ТЕЦ, дорогу, лікарню або школу – це довго і дорого...

Що стримує розвиток української оборонної індустрії?

За перший квартал 2024 року українські виробники виготовили на чверть більше озброєння і боєприпасів, ніж за аналогічний період минулого року...