9 лютого 2023, 22:22

80% підприємств Харківщини призупинили роботу. Як змінити цю ситуацію?

Наше відрядження в Харків почалося з прильотів по місту. В цій реальності вже майже рік постійно живе і місцеве населення, і бізнес. 80% підприємств регіону призупинили діяльність. Це страшні цифри для 2,5-мільйонного промислового центру, яким була Харківщина до війни.

Сьогодні кожен харківський підприємець, який продовжує роботу – це справжній патріот і ще трохи супергерой. Тож держава має приділяти більше уваги та підтримки бізнесу в регіоні. На цьому я наголосила під час зустрічі з бізнесом Харківщини.

Ми також зібрали проблеми, які турбують місцевих підприємців найбільше:

Найбільш кричуща проблема, яку підняли харківські підприємці – це урядові програми підтримки бізнесу. На Харківщині вони фактично не працюють! Справа в тому, що більшість з них надаються через інструмент пільгових кредитів. Як, наприклад, одна з найпопулярніших серед бізнесу програма кредитування 5-7-9.

Попри те, що уряд з жовтня розширив програму на підприємства, які зазнали руйнувань, в таких регіонах як Харківщина вона не доступна. Харків та область наразі віднесені до переліку громад, де ведуться бойові дії. Через це приватні банки просто відмовляють у кредитуванні.

Андрій Пишний, Ростислав Шурма, Юлія Свириденко, Денис Кудін, Олександр Грибан, – зверніть, будь-ласка, увагу.

Це означає, що для прифронтових регіонів треба запускати інші програми, які будуть враховувати цю специфіку. Будемо шукати рішення з урядом.

Розмінування промислових об'єктів та територій. Кількість фахівців розмінування недостатня, зважаючи на масштаби забруднених мінами нашої землі. Для прифронтової Харківщини, яка до того ж межує з рф, це велика проблема. Особливо страждають від цього аграрні підприємства. Тому на державному рівні маємо шукати можливості ввозити більше розмінувального обладнання для розмінування, як, наприклад, британські Armtrac 400. Цей супер сучасний розмінувальний "комбайн" дозволяє очищувати гектар землі за півгодини. Поки що така машина у нас в єдиному екземплярі і була закуплена в рамках ініціативи United24.

Блокування податкових накладних. Половина з присутніх на зустрічі власників бізнесу стикались з такою проблемою за останній рік. І попри те, що всім їм вдалось вирішити проблему, на практиці розблокування займає від 2 до 5 місяців. В цей час підприємство втрачає гроші і партнерів. Данило Гетманцев, з цим треба щось робити, при чому терміново. Система перевірок податкових накладних працює коряво і добиває підприємства, які і так сьогодні ледь виживають.

Фіксація збитків бізнесу. Методика Мінекономіки поки знаходиться у стадії проекту, однак, вона передбачає залучення оцінювачів. На практиці для бізнесу це означатиме додаткові витрати від 100 до 500 тисяч гривень. На іншій шальці терезів – наразі незрозуміла для бізнесу перспектива отримання відшкодування цих самих збитків.

Ці, а також інші озвучені під час круглого столу питання підприємств, плануємо піднімати на вищий політичний рівень і разом з урядом та парламентом шукати рішення цих проблем.

Переконана, що відновлення країни без відновлення економіки буде мати обмежений і недовговічний ефект. Адже якщо після повернення додому українці не знайдуть тут роботу – вони будуть змушені виїхати знову. Вже не як біженці, а як заробітчани.

Щоб уникнути цієї проблеми, держава має оголосити відновлення економіки пріоритетом у відновленні всієї країни! Тож і левову частку ресурсу на відновлення – направити на програми підтримки бізнесу, як це зробили післявоєнні Німеччина та Японія.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)?

Нещодавно Президент Зеленський заявив, що подумає над дозволом роботи приватних військових компаній (ПВК) в Україні. Чому ця тема активізувалась зараз? Спроби створити законодавчу рамку для ПВК робились ще з 2014 року...

Рада ухвалила реформу ДПП: що зміниться для бізнесу

Тепер і в моєму депутатському портфелі є законопроект, робота над яким тривала понад 3 роки (!). Сьогодні парламент ухвалив у другому читанні реформу державно-приватного партнерства (законопроект N7508), яка відкриває нову сторінку для післявоєнної відбудови...

Держава втрачає чотири мільйони гривень щодня! Кейс Новосілківського спиртзаводу

Придбав спиртзавод на відкритому конкурсі Фонду держмайна, але підприємство 2 роки вимушено простоює, чекаючи на ліцензію від ДПС. Здається абсурд? Однак, на жаль, це суворі українські реалії, які не можна терпіти...

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

Ще кілька місяців тому кав'ярня ветерана Дмитра Целуйка могла зникнути. До повномасштабної війни, а якщо точно, то з 2012 року він є власником кав'ярні "Франсуа", яка 12 років успішно працювала на території Центрального залізничного вокзалу "Київ-Пасажирський"...

Українська зброя vs українська бюрократія: хто переможе?

Американська військова допомога не вічна. Не так давно у нас була можливість відчути наслідки, що буде, коли вона закінчиться. Донедавна 30% зброї Сили оборони України отримували з Євросоюзу, 30% – з США, і ще 40% Україна виробляла самостійно...

Мюнхенський холодний душ: Європа нарешті прокидається

Ви не знаєте нічого про драматизм, якщо ви не були цього року на Мюнхенській безпековій конференції. Або принаймні не спостерігали за нею максимально ретельно...