9 лютого 2023, 22:22

80% підприємств Харківщини призупинили роботу. Як змінити цю ситуацію?

Наше відрядження в Харків почалося з прильотів по місту. В цій реальності вже майже рік постійно живе і місцеве населення, і бізнес. 80% підприємств регіону призупинили діяльність. Це страшні цифри для 2,5-мільйонного промислового центру, яким була Харківщина до війни.

Сьогодні кожен харківський підприємець, який продовжує роботу – це справжній патріот і ще трохи супергерой. Тож держава має приділяти більше уваги та підтримки бізнесу в регіоні. На цьому я наголосила під час зустрічі з бізнесом Харківщини.

Ми також зібрали проблеми, які турбують місцевих підприємців найбільше:

Найбільш кричуща проблема, яку підняли харківські підприємці – це урядові програми підтримки бізнесу. На Харківщині вони фактично не працюють! Справа в тому, що більшість з них надаються через інструмент пільгових кредитів. Як, наприклад, одна з найпопулярніших серед бізнесу програма кредитування 5-7-9.

Попри те, що уряд з жовтня розширив програму на підприємства, які зазнали руйнувань, в таких регіонах як Харківщина вона не доступна. Харків та область наразі віднесені до переліку громад, де ведуться бойові дії. Через це приватні банки просто відмовляють у кредитуванні.

Андрій Пишний, Ростислав Шурма, Юлія Свириденко, Денис Кудін, Олександр Грибан, – зверніть, будь-ласка, увагу.

Це означає, що для прифронтових регіонів треба запускати інші програми, які будуть враховувати цю специфіку. Будемо шукати рішення з урядом.

Розмінування промислових об'єктів та територій. Кількість фахівців розмінування недостатня, зважаючи на масштаби забруднених мінами нашої землі. Для прифронтової Харківщини, яка до того ж межує з рф, це велика проблема. Особливо страждають від цього аграрні підприємства. Тому на державному рівні маємо шукати можливості ввозити більше розмінувального обладнання для розмінування, як, наприклад, британські Armtrac 400. Цей супер сучасний розмінувальний "комбайн" дозволяє очищувати гектар землі за півгодини. Поки що така машина у нас в єдиному екземплярі і була закуплена в рамках ініціативи United24.

Блокування податкових накладних. Половина з присутніх на зустрічі власників бізнесу стикались з такою проблемою за останній рік. І попри те, що всім їм вдалось вирішити проблему, на практиці розблокування займає від 2 до 5 місяців. В цей час підприємство втрачає гроші і партнерів. Данило Гетманцев, з цим треба щось робити, при чому терміново. Система перевірок податкових накладних працює коряво і добиває підприємства, які і так сьогодні ледь виживають.

Фіксація збитків бізнесу. Методика Мінекономіки поки знаходиться у стадії проекту, однак, вона передбачає залучення оцінювачів. На практиці для бізнесу це означатиме додаткові витрати від 100 до 500 тисяч гривень. На іншій шальці терезів – наразі незрозуміла для бізнесу перспектива отримання відшкодування цих самих збитків.

Ці, а також інші озвучені під час круглого столу питання підприємств, плануємо піднімати на вищий політичний рівень і разом з урядом та парламентом шукати рішення цих проблем.

Переконана, що відновлення країни без відновлення економіки буде мати обмежений і недовговічний ефект. Адже якщо після повернення додому українці не знайдуть тут роботу – вони будуть змушені виїхати знову. Вже не як біженці, а як заробітчани.

Щоб уникнути цієї проблеми, держава має оголосити відновлення економіки пріоритетом у відновленні всієї країни! Тож і левову частку ресурсу на відновлення – направити на програми підтримки бізнесу, як це зробили післявоєнні Німеччина та Японія.

Вибори у Східній Німеччині: Путін заходить у Європу з правого флангу

Результати виборів у неділю 2 вересня в парламенти двох східнонімецьких земель – Саксонії та Тюрінгії стали шоком для всіх, хто спостерігає за німецькою політикою...

Реформа ДПП на фінішній прямій – що буде у фінальному варіанті закону?

Що крадуть в України російські щоденні атаки на інфраструктуру? В першу чергу, час на відновлення. Збудувати з нуля нову ТЕЦ, дорогу, лікарню або школу – це довго і дорого...

Що стримує розвиток української оборонної індустрії?

За перший квартал 2024 року українські виробники виготовили на чверть більше озброєння і боєприпасів, ніж за аналогічний період минулого року...

Оновлений сайт ''Прихисток'' – що змінилося для користувачів

Чи пам'ятаєте ви перший день широкомасштабного вторгнення русні? Я дуже добре пам'ятаю цей день. Перше питання, яке крутилося тоді в голові: чим я можу допомогти? Я розуміла, що через війну буде велика хвиля ВПО, які будуть рятуватися від обстрілів, але масштаби хвилі біженців цього разу будуть набагато більші, ніж у 2014-му році...

Каток БЕБа проти українського бізнесу

Для чого у 2021 році було створене Бюро економічної безпеки? Цей орган мав позбавити бізнес від зайвої уваги правоохоронців, які по черзі приходили з "масками шоу" на працюючі підприємства...

Три місяці указу Президента – як силовики виконали рішення РНБО по бізнесу

Вчора завершилась дія указу Президента по зменшенню тиску на бізнес. Сьогодні обговорили результати на закритій зустріч з Генеральним прокурором і бізнес-асоціаціями...