20 жовтня 2023, 21:00

Український порядок денний у Вашингтоні. Що зараз в пріоритеті?

Кілька днів в Вашингтоні. Багато зустрічей зі старими друзями і ще більше нових контактів: ДержДеп, Департамент оборони, американські аналітичні центри, організації української діаспори, які продовжують допомагати і армії, і в гуманітарних питаннях. І звичайно, зустрічі з американськими політиками.

Фокус на кількох речах:

1. Бюджет і дофінансування українського дефіциту

2. Військова допомога і співробітництво

3. Економіка і страхування інвестицій

Нижче детальніше.

1. Бюджет

Найважливіше зараз питання для України! Адже минулого року на 2/3 український бюджет дофінансовувався західними грошима. І якщо європейці в основному давали позики під низькі відсотки, то США часто допомагали Україні безповоротно грантами. Конкретно в цей час питання виділення для України грошей в бюджеті США критично важливе, адже бюджет досі не ухвалений.

Ситуація ускладнюється двома суто американськими факторами.

По-перше, внутрішньою політичною кризою в американському Конгресі – вже другий тиждень Конгрес не може обрати спікера після того, як попередній був зміщений своєю ж партією. Без обрання спікера всі інші процеси, включно з ухвалення бюджету, не відбудуться.

По-друге, спробою частини республіканців поставити допомогу Україні (та Ізраїлю, бо вони найімовірніше будуть йти пакетом) в залежність від рішення американських проблем, як от зменшення внутрішнього боргу, регулювання міграції і т.д. Тобто це питання, які не мають швидкого рішення і можуть обговорюватися дуже довго.

Тож поки ці "качелі" тривають, маю максимальну кількість контактів з американськими політиками та Державним Департаментом з великою кількістю дискусій і аргументів на користь продовження фінансової підтримки України. Для нас це питання виживання такою ж мірою, як і військова допомога.

2. Військова допомога

Багато цікавих інсайдів. Крім традиційного "нам треба всього, багато і швидше" з нашого боку, в американо-українському оборонному співробітництві відкривається новий цікавий напрям – на збільшення і посилення горизонтальних зв'язків. В цьому напрямі значно більшу роль буде відігравати Міністерство стратегічної промисловості на чолі з Олександром Камишиним. В листопаді в Штатах буде цікава історія з цього приводу.

3. Економіка. Страхування ризиків від політичних та військових ризиків

В питанні відновлення України після перемоги ми активно закликаємо іноземні компанії інвестувати в Україну і створювати у нас робочі місця. Зрештою серйозне вливання прямих іноземних інвестицій на думку Національної інвестиційної ради – єдиний шлях системного довгострокового (sustainable) відновлення країни.

Але для прямих іноземних інвестицій є одне "але". Вірніше їх багато, але всі вони все одно зводяться до єдиного ключового фактора – наявності страхування інвестицій від політичних та військових ризиків. Без такого страхування тотальна більшість західних кампаній навіть не розглядатимуть можливість "припаркувати" свої гроші в країні типу України. Минулого року ми проробили фантастичну роботу по переговорах з двома американськими страховими агенціями щодо запуску страхування від військових ризиків (DFC та MIGA), а цього року агенції вже почали розглядати перші інвестиційні проекти.

Втім, всі ці агенції не покривають страховками оборонне виробництво. Тож враховуючи, що ми робимо велику ставку на ВПК як один з ключових секторів економіки – це проблема. Підняла в ДержДепі питання пом'якшення цієї політики, адже це стосується і розвитку економічної спроможності України в майбутньому, і нашої обороноздатності вже зараз. Якщо іноземні оборонні компанії зможуть застрахувати свої виробництва в Україні – то виробництво їх зброї і БК для нас зможе стати значно швидшим і дешевшем.

Ну і "вишенька на тортику" – обговорення реформ в ДержДепі. Але про це напишу в окремому пості, присвяченому ПЕПам, бо навколо ПЕПів було забагато шантажу і брехні, яку варто прояснити.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Оновлений сайт ''Прихисток'' – що змінилося для користувачів

Чи пам'ятаєте ви перший день широкомасштабного вторгнення русні? Я дуже добре пам'ятаю цей день. Перше питання, яке крутилося тоді в голові: чим я можу допомогти? Я розуміла, що через війну буде велика хвиля ВПО, які будуть рятуватися від обстрілів, але масштаби хвилі біженців цього разу будуть набагато більші, ніж у 2014-му році...

Каток БЕБа проти українського бізнесу

Для чого у 2021 році було створене Бюро економічної безпеки? Цей орган мав позбавити бізнес від зайвої уваги правоохоронців, які по черзі приходили з "масками шоу" на працюючі підприємства...

Три місяці указу Президента – як силовики виконали рішення РНБО по бізнесу

Вчора завершилась дія указу Президента по зменшенню тиску на бізнес. Сьогодні обговорили результати на закритій зустріч з Генеральним прокурором і бізнес-асоціаціями...

Як посилити підтримку України в США і хто наші союзники

Я вже якось розповідала вам, що в США найбільше підтримують Україну інтелектуальна еліта і військові – тобто ті, хто максимально глибоко і практично в контексті і не ведуться на провокації і маніпуляції...

Сервіс для пошуку безкоштовного житла для переселенців "Прихисток" стане зручнішим

Сьогодні в Україні майже 5 млн внутрішніх переселенців, понад 3,5 млн з них стали біженцями після 24 лютого 2022 року. Забезпечення житлом мільйонів людей, які тікали від війни, було одним з ключових викликів для держави на початку широкомасштабного вторгнення, і залишається ключовою проблемою на найближчі роки...

Часи неймовірних сценаріїв або про двох вчорашніх чорних лебедів

Вчора в небо полетіли 2 цікавих чорних лебедя... Безпекових, політичних, а можливо навіть і геополітичних. Це призначення Залужного послом в Британію та вступ Швеції в НАТО...