20 жовтня 2023, 22:00

Український порядок денний у Вашингтоні. Що зараз в пріоритеті?

Кілька днів в Вашингтоні. Багато зустрічей зі старими друзями і ще більше нових контактів: ДержДеп, Департамент оборони, американські аналітичні центри, організації української діаспори, які продовжують допомагати і армії, і в гуманітарних питаннях. І звичайно, зустрічі з американськими політиками.

Фокус на кількох речах:

1. Бюджет і дофінансування українського дефіциту

2. Військова допомога і співробітництво

3. Економіка і страхування інвестицій

Нижче детальніше.

1. Бюджет

Найважливіше зараз питання для України! Адже минулого року на 2/3 український бюджет дофінансовувався західними грошима. І якщо європейці в основному давали позики під низькі відсотки, то США часто допомагали Україні безповоротно грантами. Конкретно в цей час питання виділення для України грошей в бюджеті США критично важливе, адже бюджет досі не ухвалений.

Ситуація ускладнюється двома суто американськими факторами.

По-перше, внутрішньою політичною кризою в американському Конгресі – вже другий тиждень Конгрес не може обрати спікера після того, як попередній був зміщений своєю ж партією. Без обрання спікера всі інші процеси, включно з ухвалення бюджету, не відбудуться.

По-друге, спробою частини республіканців поставити допомогу Україні (та Ізраїлю, бо вони найімовірніше будуть йти пакетом) в залежність від рішення американських проблем, як от зменшення внутрішнього боргу, регулювання міграції і т.д. Тобто це питання, які не мають швидкого рішення і можуть обговорюватися дуже довго.

Тож поки ці "качелі" тривають, маю максимальну кількість контактів з американськими політиками та Державним Департаментом з великою кількістю дискусій і аргументів на користь продовження фінансової підтримки України. Для нас це питання виживання такою ж мірою, як і військова допомога.

2. Військова допомога

Багато цікавих інсайдів. Крім традиційного "нам треба всього, багато і швидше" з нашого боку, в американо-українському оборонному співробітництві відкривається новий цікавий напрям – на збільшення і посилення горизонтальних зв'язків. В цьому напрямі значно більшу роль буде відігравати Міністерство стратегічної промисловості на чолі з Олександром Камишиним. В листопаді в Штатах буде цікава історія з цього приводу.

3. Економіка. Страхування ризиків від політичних та військових ризиків

В питанні відновлення України після перемоги ми активно закликаємо іноземні компанії інвестувати в Україну і створювати у нас робочі місця. Зрештою серйозне вливання прямих іноземних інвестицій на думку Національної інвестиційної ради – єдиний шлях системного довгострокового (sustainable) відновлення країни.

Але для прямих іноземних інвестицій є одне "але". Вірніше їх багато, але всі вони все одно зводяться до єдиного ключового фактора – наявності страхування інвестицій від політичних та військових ризиків. Без такого страхування тотальна більшість західних кампаній навіть не розглядатимуть можливість "припаркувати" свої гроші в країні типу України. Минулого року ми проробили фантастичну роботу по переговорах з двома американськими страховими агенціями щодо запуску страхування від військових ризиків (DFC та MIGA), а цього року агенції вже почали розглядати перші інвестиційні проекти.

Втім, всі ці агенції не покривають страховками оборонне виробництво. Тож враховуючи, що ми робимо велику ставку на ВПК як один з ключових секторів економіки – це проблема. Підняла в ДержДепі питання пом'якшення цієї політики, адже це стосується і розвитку економічної спроможності України в майбутньому, і нашої обороноздатності вже зараз. Якщо іноземні оборонні компанії зможуть застрахувати свої виробництва в Україні – то виробництво їх зброї і БК для нас зможе стати значно швидшим і дешевшем.

Ну і "вишенька на тортику" – обговорення реформ в ДержДепі. Але про це напишу в окремому пості, присвяченому ПЕПам, бо навколо ПЕПів було забагато шантажу і брехні, яку варто прояснити.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)?

Нещодавно Президент Зеленський заявив, що подумає над дозволом роботи приватних військових компаній (ПВК) в Україні. Чому ця тема активізувалась зараз? Спроби створити законодавчу рамку для ПВК робились ще з 2014 року...

Рада ухвалила реформу ДПП: що зміниться для бізнесу

Тепер і в моєму депутатському портфелі є законопроект, робота над яким тривала понад 3 роки (!). Сьогодні парламент ухвалив у другому читанні реформу державно-приватного партнерства (законопроект N7508), яка відкриває нову сторінку для післявоєнної відбудови...

Держава втрачає чотири мільйони гривень щодня! Кейс Новосілківського спиртзаводу

Придбав спиртзавод на відкритому конкурсі Фонду держмайна, але підприємство 2 роки вимушено простоює, чекаючи на ліцензію від ДПС. Здається абсурд? Однак, на жаль, це суворі українські реалії, які не можна терпіти...

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

Ще кілька місяців тому кав'ярня ветерана Дмитра Целуйка могла зникнути. До повномасштабної війни, а якщо точно, то з 2012 року він є власником кав'ярні "Франсуа", яка 12 років успішно працювала на території Центрального залізничного вокзалу "Київ-Пасажирський"...

Українська зброя vs українська бюрократія: хто переможе?

Американська військова допомога не вічна. Не так давно у нас була можливість відчути наслідки, що буде, коли вона закінчиться. Донедавна 30% зброї Сили оборони України отримували з Євросоюзу, 30% – з США, і ще 40% Україна виробляла самостійно...

Мюнхенський холодний душ: Європа нарешті прокидається

Ви не знаєте нічого про драматизм, якщо ви не були цього року на Мюнхенській безпековій конференції. Або принаймні не спостерігали за нею максимально ретельно...