12 січня 2023, 22:06

Небезпечні загравання президента

Позбавлення українського громадянства чотирьох токсичних персон, яке днями ухвалив Зеленський, – ніщо інше, як загравання з виборцем. Народ таке любить і однозначно схвалює. Але правники й свідомі люди іншої думки.

По-перше, суспільство не побачило підстав для такого рішення. Так, за законом підстава може бути одна – свідоме набуття громадянства третьої країни. Але це треба довести. Щоправда, закон тут кульгає. Не маю жодних сентиментів до нині вже не українців, чиї прізвища фігурують у президентському указі. Але чи доведено в суді, що вони набули другого громадянства? Чи президент керується роздруківками ксерокопій з інтернету? Чи проводилися дослідчі перевірки цієї інформації, чи відкриті кримінальні провадження, чи засуджено людину? Біс його знає. Позбавили – то й позбавили... Ви будете здивовані, але президент може позбавити громадянства особу лише за наявності підстав. Що це таке, хто окрім президента чи його радників має оцінювати достовірність цих підстав, підміняючи суд? Закон мовчить. Процедура встановлення фактів – в суді чи у будь-який інший спосіб відсутня. Вам не здається, що маємо сумнівний спосіб боротьби з "поганими хлопцями".

Маємо тривожний прецедент, коли людина поза судом, просто рішенням однієї персони – президента, отримує сувору кару: позбавлення статусу громадянина. На місці тих чотирьох, які нині на слуху, міг опинится той, хто просто незручний президентові: чому б і ні? Звинувачували ж колись Порошенка в тому, що він скасував указ про надання громадянства Саакашвілі, хоч тоді суспільство отримало пояснення: Міхо не заповнив ті документи власноруч, а закон цього не дозволяє категорично.

Нам не пояснюють логіку, за якою покарано саме цю четвірку. Так, загальновідомо, що у списку – великі поціновувачі руського миру. Але чим "гірші", скажімо, Сівкович або Сацюк?... Може ці українські громадяни перебувають у президентській черзі, а може "повирішували питання"? Назагал маємо грандіозне поле для корупції та внутрішньовидової боротьби: запустили сканкопію роспаспорту в інтернет – й конкурент позбавляється українського громадянства, йому вже не до бізнесу в Україні...

Але може виникнути протилежна ситуація, коли комусь вигідно позбутися громадянства – саме у примусовий спосіб. Аби "анулювати" всі борги й зобов'язання в Україні. Особливо, якщо підставою є набуття громадянства Ізраїлю, росії... Ці своїх не видають.

Для переконливості процитую конституцію росії:

"Статья 61 1. Гражданин Российской Федерации не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству. 2. Российская Федерация гарантирует своим гражданам защиту и покровительство за ее пределами." Зазвичий цей принцип практикує більшість держав.

То що виходить: наш президент власноруч передав поганих хлопців під захист поганої расії?... Й раптом ми захочемо покарати колишнього українського громадянина за раніше скоєний злочин – матимемо багато клопоту з екстрадицією і нульові шанси на успіх. За міжнародною практикою громадянин іншої країни має бути покараним судом власної держави. Український суд не має стосунку до іноземного громадянина. Давайте будемо відвертими: фактично у такий спосіб Зеленський власноруч руйнує принцип невідворотності покарання у своїй країні.

Інша справа, коли людина за власним бажанням позбавляється громадянства – отоді її перевірять по повній, аби не залишала за собою боргів та не закритих справ, розлучаючись з нелюбою батьківщиною. Може кредит в банку не виплачений, може з партнером по бізнесу точиться судова суперечка, а може на людині купа неоплачених штрафів за порушення ПДД й податки він три роки не платив. Нє-нє, звільнення від громадянства має поєднуватися з відшкодуванням боргів. Але примусове позбавлення фактично всі ці претензії анулює. Особливо, коли людина не арештована й перебуває за межами України.

Таке вальяжне ставлення до закону й до своїх громадян, якими б вони не були (а ви доведіть, що вони погані) вкрай небезпечне. Передусім з огляду на права людини. Тут безліч можливостей для зловживань. Й це фактично реклама нехтування законом та процедурою у виконанні першої особи. Ця зневага до Закону вперше відчутно вразила, коли влада розпочала непримиренну боротьбу з "олігархами". Саме визначення цього поняття – розмите, рішення приймає бозна хто – СНБО. Це не більше ніж дорадчий орган, покликаний випрацьовувати стратегії, готувати аналітику для Офісу Президента. Пан Данілов, який не вилазить з телеекранів, по суті у тому самому статусі, що й Арєстович – він є радник й не більше того. Але той самий Данілов, згадаймо – наклав санкції на Тараса Козака-власника низки проросійських телеканалів, який також фігурує в Указі президента про позбавлення громадянства. Але ж за законом, підстава для санкцій єдина – терористична діяльність. Так, в пресі згадувалось, що СБУ викрило схему постачання фірмами Козака вугілля з ОРЛДО. Минув майже рік. Досі вироку по справі немає. Влада, не довівши, що Козак підтримував терористів навздогін позбавляє того громадянства, юридично відпускаючи під крило росії. Бінго!

А нині триває суд за позовом судді Львова, який оскаржує своє зміщення з посади голови Касаційного господарського суду. СБУ заявило, що триває перевірка щодо отримання Львовим росгромадянства. Це, власне, й стало підставою для відсторонення з посади. Щоправда, перевірка ще не завершилась, але суддю вже відсторонили. Підстави? Напевно – нелюбов до корумпованої суддівської гілки влади. Може президентові, чия фракція має більшість в парламенті, краще зайнятися суддівською реформою, а не "покращувати" суди через бездоказові відсторонення їхніх очільників?... А поки що у судді Львова з'явився гідний спосіб посудитися.

Наголошую: я не є захисником козаків-деркачів-медведчуків. Всі зрадники мають бути покарані. Але за законом. Інакше на нас чекає правове свавілля. У цій атмосфері неодмінно з'являться невинні жертви. Чому покарання за кишеньковий злочин призначається в суді, там є змагальність сторін, водночас терористом призначає одноосібно радник Данілов, а громадянство забирають без суду й слідства?

Шкода, що в українському суспільстві безпрецедентне рішення президента не викликало слушних запитань: на яких підставах, які наслідки, де обгрунтування?... Тому влада діє відповідно, без пояснень: піпл схаває й радітиме черговій перемозі над колаборантами й олігархами.

Автор дякує правнику Валентині Теличенко за співпрацю у підготовці тексту.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

План победы в одном предложении

Содержание Плана победы Зеленского можно уместить в одну фразу: дайте оружия, денег и защитите. Победный фарс заштатного актеришки на трибуне Верховной Раде провалился...

Вугледар: це і є ваш план перемоги?

Боєць ЗСУ, колишній нардеп й громадський активіст Ігор Луценко описує в ФБ відхід наших бійців з Вугледару: "72-га виходила тяжко, криваво...

Жажду крови

Я очень хочу знать имена причастных к этой войне и видеть судебные приговоры. Все начальники разведки с 2007 года должны попасть под суд. Почему с 2007-го? Да потому что 10...

Заперейменувати Україну вщент!

В парламенті сталися непримеренні баталії навколо трибуни: йшлося про перейменування понад трьохсот чергових населених пунктів. Про це гомоніла вся країна...

Ментовський бізнес під час війни: відкат – 30%

Три тижні тому я звернув увагу на чергову дичину від Нацполу: там вирішили закупити партію пересувних вимірювачів швидкості TruCam й дублювати ними роботу існуючих автоматичних камер, встановлених на трасах, відволікаючи для цього екіпажі патрульної поліції...

Фестиваль "Букет": відчайдушна битва на культурному фронті

Відгримав, відлунав, відаплодував сьомий, а значить вже традиційний Фестиваль високого мистецтва під відкритим небом "Букет". Він незмінно відбувається на території "Софії Київської"...