10 вересня 2023, 16:57

Містянин, а ти підготувався до зими?!

Це раніше до зими готувалися лише селяне – оте все: картоплю викопати, воду злити де треба, опалення перевірити в кого є, дрова\вугілля\брикети завезти... Купа було осеневих турбот у селянина. У містянина не було проблем: за все потурбуються комунальні служби. Але то було до війни, тепер інакше.

Селянин робить те, що й споконвіку, у містянина халепа: готуємося до обстрілів, відключень світла й усього із цим пов'язаного. А ще й доможливої відсутності води, й – борони боже – каналізації! Ясна річ, вже маємо досвід, вже вся країна завалена отими генераторами та накопичувачами електроенергії... Але ж й ворог готується: накопичує ракети, вивчає куди б оце влучніше вгатити. Більшість так-сяк перезимувавши й сподіваючись, що війна закінчиться за 2-3 тижні, максимум до наступної зими, не сильно й готувалися до повторної зимової облоги. Але ця війна надовго, отже – готуватися треба.

Сьогодні селяни опинилися у привілейованому становищі, ясна річ, якщо вони не у прифронтовій смузі. Стріляти з чого заманеться по сільським хатам й полям – справа економічно невигідна. Якщо поруч із вами немає військового містечка чи якогось військового залізяччя, то хвилюватися особливо не варто. Вірогідність того, що в хату прилетять уламки збитого шахеда чи ракети близькі до нуля. Але кого й така вірогідність лякає – не складно облаштувати спальне місце у льоху.

У містян справ повно. Можна почати з ліхтарика, але він, правду кажучи, не дуже потрібний: той, що вбудований у мобілку дає достатньо світла й дуже економний. Замість ліхтарика краще купити додатковий пауербанк.

Півкраїни готує на електриці, а із нею будуть проблеми. Як, у вас досі немає компактного газового пальника?! Купіть негайно, аби не платити взимку втридорога за всілякий непотріб. Зараз у спеціалізованих магазинах повно якісних пальників. Бажано обрати той, що має гнучкий шланг до балону, а не той, що накручується на балон зверху: це дуже нестабільна конструкція, великий казан на нього не встановиш, а якщо й встановиш, то обов'язково перекинеш. Балонів зараз повно. Бачив в "Епіцентрі" балони за півціни. Не варто дивитися на склад газової суміші. Все одно вам доведеться готувати в теплому приміщення, тому переплачувати за зимову суміш немає сенсу.

Не бійтеся користуватися пальником в приміщенні: якщо він якісний, а користувач освідчений – жодної халепи не трапиться. Головне – аби було стабільне полум'я, а навколо самої горілки бажано організувати "екран", який захистить від протягів, що можуть загасити вогонь й спричинити витік газу в приміщення. Тому я б не радив ставити горілку під вентиляцією й вмикати примусовий витяг повітря. Екран від задування можна зробити самотужки зі шматка товстої фольги чи купити розкладний екранчик у туристичному магазині. Можна, звісно, купити новітню розробку пальника на кшталт MSR Windburner – цьому екрани не потрібні, його й ураганний вітер не загасить, я свій перевіряв у дуже екстремальних умовах. Але це недешева річ, й використовувати його можна лише з казанком, що йде у комплекті. Такі пальники ще й економічніші за класичні. До речі, щодо витрат газу. Класичний розрахунок на одну особу протягом дня в поході – 35 грам. В хаті приготування буде економічнішим. Балони, ясна річ, купуємо найбільші (400-450 грам) – вийде дешевше. Сьогодні їх можна знайти за 5-6 доларів, а надійний пальник – за 20-30.

Якщо під час обстрілів немає настрою готувати гастрономічні шедеври, можна запастися набором субліматів. У туристичних магазинах є великий вибір. За 10 доларів купите блюдо, співставиме з ресторанним не лише за ціною, а й за смаком. Вибір страв величезний. Вітчизняні виробники пропонують їдло дешевше й цілком їстівне. Але з початком війни щось воно подорожчало – чи-то через здорожчання компонентів, чи-то через зрослий попит, чи-то через жадібність виробників... Я особисто надаю перевагу їжі від "Їжачок". Дешево й смачно. Замовляти слід через сайт. Ми з товаришем три тижні харчувалися "Їжачком" в Африці й всі залишилися живі й задоволені. Щоправда, в нас до сублімату додавалася традиційна пляшка південноадрианського червоного. Раджу!

Можна заощадити, виготовивши сублімовану їжу самотужки. М'ясо пропускаємо через м'ясорубку й висушуємо, дрібно нарізаємо овочі, навіть картоплю, й так само сушимо. Все фасуємо по пластикових кульках, все м'ясне ховаємо в холодильник. Сіль за смаком, подробиці – в інтернеті.

Якщо ви принципово не хочете купувати пальник й користуватися газовим балоном, купіть термоса, а краще декілька. Є для чаю-кави, є з широким горлом – для будь-яких страв. В останніх дуже зручно запарювати крупи, заливши кип'ятком з іншого термосу.

Але їжа – то другорядне. Найголовніше, на мою думку, в місті – то забезпечити себе водою й... каналізацією. Минулої зими не втомлювався дивуватися дурості, помноженій на паніку, коли народ рив у дворах ями для сортирів, закликав закупати сміттєві пакети для "збирання" відходів своєї життєдіяльності... На мою думку (фахівці з гігієни нажаль своїми думками у медіапросторі не діляться, бо ж треба лише "перетерпіти два-три тижні"), мєгаполіс з калапсованою каналізаційною системою непридатний для життя. Це – глобальна антисанітарія, інфекційні хвороби через неможливість здійснення елементарних гігієнічних процедур. Тому на такий крайній випадок варто купити мобільного стільчака й рідину до нього – все це зараз є у продажу. Але найкраще за таких обставин готуватися до зимування поза містом або ж за кордоном. Немає грошей на оренду заміського маєтку – домовтеся про аренду лазні. Це дуже економний варіант: приміщення невелике, піч є – не замерзнете. А щодо комфорту – та скільки тої зими!

Дякувати богу, в Києві каналізація працювала минулої зими без обмежень. А от перебої з водою були й можуть бути знов. Не виключені проблеми з доставкою питної води, особливо якщо ви мешкаєте на 20-му поверсі, а ліфт не працює, бо немає електрики. Я б радив мати в господарстві похідний фільтр для очищення води. Вони дуже компактні, відносно недорогі, картриджу вистачить на фільтрацію декількох тон води. Зараз в туристичних магазинах є великий вибір (поки не сталося перебоїв з водою). Отже, не зволікайте.

В разі масової міграції містян можуть виникнути проблеми з бензином (ми це вже проходили), тому для мобільності бажано мати в родині по одному велосипеду на кожного, краще обладнаних багажниками. За день ви зможете проїхати до ста кілометрів, а з переляку й більше. Принаймні здоров'я виїхати до найближчого села вистачить.

Втім, якщо велосипед – не ваш вибір, я більше б розраховував на власні ноги, ніж на власне авто, яке має звичку застрягати в корках й не вміє їздити без пального. 40-50 км за добу з речами вагою 20 кг – цілком досяжна відстань для пішохода. Ясна річ, для такого марш-кидку слід бути підготовленим. Головне – взуття. Вона має бути зручне, з грубою підошвою, не натирати, проте пластирі слід мати обов'язково.

Що берем? Слід розуміти, що ота "тривожна валіза" – то зовсім не валіза. Кожен бачив фото біженців із валізами на коліщатках, які вони тягнули по узбіччях доріг. А тягнули вони їх тому, що оті вгодовані дядьки з Цивільної оборони й решта наших керманичів не спромоглися проінформувати-проконсультувати населення – що воно таке й що там має бути. До речі, а де ці дядьки: досі керують, їх ще не розстріляли й навіть у сміттєвому баку не прокотили? Я, звісно, гуманіст й ліберал, але не проти того, аби пару таких генералів примусили пройтися з такою "тривожною валізою" бодай з Ірпеня до Києва. Звісно, слід залишити їм вибір: не хочеш тягнути валізу – тоді розстріляємо.

Отже, ця валіза в дійсності – то наплічник. Бажано зручний, з широкими лямками, з анатомічною спинкою, з розвантажувальним поясом. А ще бажано мати палиці для ходіння. Об'єм – 40-60 літрів. В середину кидаємо пальник, газовий балон, трохи їжі, найкраще – сухофрукти, енергетичні батончики, чай-кава обов'язково. Зупинились, закип'ятили воду, приготували напій, з'їли батончика чи бутерброда – на цьому живленні пройдете ще 4-6 годин. Якщо маєте намет – будь-який, хоч за 20 доларів з "Метро" – беріть: зможете заночувати будь-де. Найлегший варіант – тент, їм можна бодай накритися від вітру й легкого дощу. Дуже компактний надувний килимок – обов'язково. Його, як і решту непрофесійного спорядження краще купувати на Алі-експрес, поки час є. Дешевший варіант – килимок, що скручується в рулон (але туристичний, а не для зайнять в спортзалі) – його можна причепити до рюкзаку зовні. Спальник: чим компактніший – тим дорожчий. Найкращий – пуховий. При покупці дивимося на показник комфортної температури. Якщо ви не один, краще обирали спальник-ковдру: вдвох тепліше й веселіше. Їм можна накритися десь у підземці чі у підвалі й комфортно поспати під завивання сирен.

Одяг берем багатошаровий. Термобілизна дуже рекомендована. Коли йдемо чи біжимо – можна обмежитися термофутболкою й софтшел-вітрозахисною курткою. Зупинилися – одягаємо фліску, светра чи пуховика.

Кілька пар шкарпеток, змінна білизна, антисептик й можна вологі серветки, хоча це вже розкіш. Бажано мати мініатюрний радіоприймач на батарейках, який слухали тато й дідусь.

На випадок, якщо "визволітелі" вирішать бахнути атомною бомбою, пам'ятаємо, що головне завдання – якомога довше просидіти під землею у приміщенні з мінімальною циркуляцією повітря. За пару днів рівень радіації зменшиться в рази. Купіть комбінезон й маску для малярних робіт, кілька комплектів рукавичок, медичні бахіли, скоч. Все це – одноразового використання.

Й наостанок: чого не слід купувати категорично. Якщо ви не сільський мешканець, ні в якому разі не купуйте генератор, й не спонукайте витрачати на нього гроші членів ОСББ вашого будинку. Це найдурніша справа, на яку можна витрачатись. Але чомусь саме про генератори найбільше із захватом теревеніла наша преса й неосвічені "експерти" минулого року, роздмухуючи паніку.

Й ні в якому разі не панікувати: все буде Україна!

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

У пошуках Гігавата й кількох літер

Третя військова зима. Третій рік енергосистема під масованими обстрілами. Всі енергооб'єкти давно пристріляні, їх відновлення – марна справа, бо знову прилетить...

Чи врятує Україну рів із крокодилами?

Нардеп Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч українців повернулися на окуповані території. Щоправда, пізніше вибачився, заявивши, що це лише припущення, бо підрахувати кількість тих, що виїхали, неможливо...

Снова – на шашлыки?

россия пугала-пугала ядерным ударом и наконец ударила ракетой, способной нести ядерные боеголовки. Американцы об этом знали наверняка, потому и закрыли посольство в Киеве...

План победы в одном предложении

Содержание Плана победы Зеленского можно уместить в одну фразу: дайте оружия, денег и защитите. Победный фарс заштатного актеришки на трибуне Верховной Раде провалился...

Вугледар: це і є ваш план перемоги?

Боєць ЗСУ, колишній нардеп й громадський активіст Ігор Луценко описує в ФБ відхід наших бійців з Вугледару: "72-га виходила тяжко, криваво...

Жажду крови

Я очень хочу знать имена причастных к этой войне и видеть судебные приговоры. Все начальники разведки с 2007 года должны попасть под суд. Почему с 2007-го? Да потому что 10...