22 жовтня 2013, 09:56

Міністр Лукаш та імітація юстиції

Міністерство юстиції в нашій надмірно забюрократизованій державі традиційно займає забагато місця і залишає обмаль простору для незалежної думки. Але вона, тобто думка все ж існує, нехай потай, не публічно, чи навіть "за столом" у якості закодованих тостів вітчизняні правознавці, що живуть всередині міністроюстиційного організму можуть поділитись компетентним жалем з приводу правління першого у вітчизняній історії "чисто" Донецького міністра юстиції, а разом з тим чарівної жінки – мова про Олену Лукаш.

Ну, ЗА консенсус?

Унікальний консенсус влади, опозиції та суспільства в питанні орієнтації на європейські цінності, дає шанс для змістовної розмови про перспективи цього процесу. Базовою цінністю європейської цивілізації є, зокрема – правова держава. Роль профільного міністерства і його очільників у впровадженні цієї цінності важко переоцінити. Чим же запам'яталася на цій посаді пані Лукаш?

Ну, ЗА "Вдосконалення" виборчого законодавства?

З метою (далі цитата) "додаткового вивчення та обговорення зауважень і рекомендацій Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) та ОБСЄ/БДІПЛ щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів та можливих шляхів їх врахування" Міністерством юстиції України протягом серпня – жовтня 2013 року проведено цикл "круглих столів" із залученням експертів Венеціанської Комісії, Ради Європи, ОБСЄ та ЄС, інших міжнародних структур, народних депутатів України, державних органів, інститутів громадянського суспільства, наукових кіл, засобів масової інформації.

За результатами проведення цих заходів, як вбачається зі змісту стенограм, які розміщені на сайті міністерства ніяких "можливих шляхів" чи конкретних пропозицій щодо гармонізації виборчого законодавства України та приведення його у відповідність до міжнародних стандартів з урахуванням національних особливостей не вироблено, конструктивних рішень не прийнято.

Роль Міністерства юстиції зводиться до організатора процесу безкінечного обговорення теоретичних питань, що призводить лише до втрати часу та гальмування реформування виборчого законодавства.

Ну, ЗА реформу Виконавчої служби?

Щодо реформаторських кроків з питань виконання судових рішень, то поки що вони обмежуються новими кадровими призначеннями в органах Державної виконавчої служби. Ніякої концепції чи стратегічного плану по вдосконаленню діяльності служби, вирішенню об'єктивних проблем, які ускладнюють виконання судових рішень Міністерством юстиції не представлено. Натомість пріоритетом у роботі визначено завоювання довіри громадян до служби шляхом викорінення корупційних проявів у її діяльності та впровадження досвіду європейських країн. Важливим напрямком у роботі ДВС залишається захист соціальних прав громадян, а саме – отримання ними зарплати на підприємствах – банкрутах та захист інтересів дітей шляхом унеможливлення випадків ухилення від сплати аліментів (з інформації прес-служби МЮ України від 23. 09.2013 р.). Але шляхи "унеможливлення" поки-що відомі тільки авторам заяв.

Ну, ЗА нотаріат?

Натомість складається враження, що всю енергію було кинуто на боротьбу з українським нотаріатом. Українська нотаріальна спільнота виглядає ілюстрацією європейської цінності громадянського суспільства, важливим елементом якого є функціонування фахових самоврядних об'єднань, що представляють інтереси певної професії, галузі, сфери діяльності.

За останні роки Україною було проведено колосальну роботу, насамперед на законодавчому рівні, щодо забезпечення умов для вступу українського нотаріату до Міжнародного союзу Латинського нотаріату, а саме створено єдиний орган самоорганізації та регулювання нотаріальної діяльності – Нотаріальну палату України та затверджено Правила професійної етики нотаріусів. Праця вітчизняних нотаріусів знайшла міжнародне визнання та схвалення світової нотаріальної спільноти. Нещодавно, а саме 9 жовтня 2013 року український нотаріат прийнято до лав МСЛН, до якого входять асоціації нотаріусів переважної більшості країн Європи. Міжнародний Союз Нотаріату (UINL) був заснований в 1948 році і на сьогодні об'єднує нотаріальні корпорації 86 країн. Міжнародний Союз Нотаріату є неурядовою організацією, створеною з метою сприяння, координації та розвитку нотаріальної функції та діяльності в цілому світі. Це досить впливова організація: його інтереси представлені при ООН, Юнеско, Гаазькій конференції з міжнародного приватного права, Європейській Комісії та Європейському Парламенті, Раді Європи, Міжнародному інституті з уніфікації приватного права (Юнідруа) та інших міжнародних організаціях.

Можливо на загальному тлі українських правовідносин, нотаріат виглядає занадто по-європейськи. Тому у вересні з'являються зміни, головним розробником яких є Міністерство і які усувають нотаріальну спільноту держави в особі органу професійного самоврядування нотаріусів від вирішення найважливіших питань діяльності нотаріату – допуску до професії та позбавлення права на зайняття нотаріальною діяльністю.Крім того – порушують демократичні принципи і підходи при формуванні Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Мін'юсті, унеможливлюють участь громадськості у діяльності цього органу та містять ознаки корупційності, оскільки усі члени зазначеної Комісії визначатимуться Мін'юстом самостійно, на власний розсуд.Фактично, щоб узаконити особисте рішення Міністра про створення усупереч вимогам статті 10 ЗУ "Про нотаріат", Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату у новому складі згідно наказу МЮ України від 01 серпня 2013 року N762/7 "Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 20 січня 2012 року N50/7", Міністерством юстиції у терміновому порядку і було підготовлено проект цієї постанови Кабінету Міністрів України.

Загальний напрямок змін виглядає як спроба реанімувати державний нотаріат, який живе, до речі, за бюджетні кошти. Коли у всьому цивілізованому світі, зокрема – ЄС спостерігається тенденція до відмови від системи фінансування державою інституту нотаріату, політика міністерства не піддається аналізу. Але це – особиста ініціатива Міністра юстиції.

Реформи та розширення повноважень у сфері державної реєстрації бізнесу, речових прав на нерухоме майно, ініційовані ще до призначення Олени Лукаш, та підтримані Урядом доказали своє право на існування. Слід зауважити, що це не є особистими заслугами команди нового Міністра, а наслідком кропіткої праці фахівців Міністерства юстиції з багаторічним досвідом роботи.

ЗА реєстри не будемо))

Історія про зрив роботи Єдиних та Державних реєстрів (так само як і роль в цьому Міністерства Юстиції) отримала широкий розголос, тож навряд чи треба зупинятися на ній окремо.

Те, що можна почути "за столом" у формі довгих тостів від компетентних мужів змушує замислитись, адже рано чи пізно доведеться протверезіти, при чому цілій країні ((

Спостерігаючи за діяльністю пані Лукаш на чолі міністерства юстиції, стає зрозуміло, що тест на європейськість може бути провалено, зокрема і в царині юстиції. Почесний президент університету "Києво-Могилянська академія" В'ячеслав Брюховецький застерігає, що однією з головним проблем після підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС може стати традиційна імітація реформ в країні, згаданої сфери та міністерства юстиції це стосується чи не найбільше.

Українська розвідка та союзники попереджали про сценарії вторгнення та спрацювали на випередження

Ще влітку та восени 2021 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України попереджало про можливий повномасштабний напад російських збройних сил на Україну взимку 2022 року...

Українці звернулись до Байдена напередодні його розмови з Путіним

ЗВЕРНЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ДО ДЖО БАЙДЕНА НАПЕРЕДОДНІ РОЗМОВИ ПРЕЗИДЕНТІВ США І РОСІЇ 6 грудня 2021 року Шановний пане Президенте, 7 грудня 2021 року відбудеться відеоконференція президентів США і Росії...

Розпалення національної ворожнечі – ДБР перевірить заяву Арахамії

ДБР перевірить заяву Арахамії про "корупцію в ДНК українців" на предмет розпалювання національної ворожнечі та приниження національної честі та гідності...

Україна від Будапешту до Мінську

Безальтернативне роззброєння Нещодавно, 5 грудня українці згадували чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Вітчизняні політики дуже стримано шанують цю дату...

Заява громадянського суспільства стосовно проектів Меморіалу і Музею Голокосту в Києві

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020) та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020)...

Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил!

#Разом_cила – Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил! Усвідомлюючи загрози українській державності та необхідність консолідації усіх патріотів, громадянське суспільство звертається до патріотичних партій та громадських об'єднань дотримуватися принципів, викладених у Меморандумі єдності українських сил...