25 грудня 2014, 17:35

Ігорю Білоусу: нотатки романтичного фіскала

Зараз в Україні проходить чергове реформування податкової служби. Міністерство доходів і зборів, створене незабутнім реформатором Клименко, ліквідовано і на його базі створюється Державна фіскальна служба України. В принципі ідеальний момент для створення нечисленної, але ефективної структури, головним завданням якої є ЗБІР КОШТІВ ДО БЮДЖЕТУ.

На жаль, державні менеджери, що відповідають за цю задачу, її фактично саботують, система не реформується, а вся реформа зводиться лише до зміни вивіски. Зрозуміло, що ми, на жаль не Сінгапур, і наш керівник не Лі Куан Ю, а тому розраховувати на збільшення оплати праці до рівня приватних компаній нам не доводиться, але скоротити величезний штат непотрібних чиновників служби і за цей рахунок хоч якось збільшити принизливо низьку зарплату податківців, наші державні менеджери просто зобов'язані.

Щоб не бути голослівним, давайте розглянемо проблему в цифрах, але перед цим ще раз акцентуємо увагу на тому, що основною і головною задачею податкової служби є ЗБІР КОШТІВ ДО БЮДЖЕТУ, і вся її структура повинна функціонувати таким чином, щоб ефективно вирішувати саме це завдання.

Загальний штат податкової служби на сьогодні становить 47118 штатних одиниць. З них центральний апарат (колишнє Міндох) становить 2185 одиниць, штат спеціалізованих інспекцій по роботі з великими платниками податків 2109 одиниць, штат обласних управлінь 10158 одиниць і, нарешті, штат районних інспекцій становить 32666.

З усіх цих одиниць задачу по наповненню бюджету вирішують тільки 32666 районних співробітників. Слід вказати, що ці співробітники є найбільш низькооплачуваними кадрами в системі податкової служби при, одночасно, найбільшому професійному навантаженні. При цьому, завдяки повзучій реформі служби, що триває ще з президентства Ющенка, склалася парадоксальна ситуація, коли районні інспекції, які повинні вести роботу з платником, в тому числі, будемо реалістами, методом батога і пряника, тобто здійснюючи перевірки підприємств, які ухиляються від сплати податків, не можуть проводити ці перевірки і взагалі позбавлені можливості планувати свою контрольно-перевірочну роботу (КПР). Основна "тяжкість" КПР лежить на обласних управліннях, які, однак, не несуть навантаження по збору коштів до бюджету і, тому, працюють в основному "на себе", в той час, як районні інспекції не мають в руках ефективного батога, у зв'язку з чим завдання по наповненню бюджету регулярно не виконуються.

Зрозумійте правильно, я не хочу сказати, що районні співробітники стовідсотково чесні, а обласні суцільно корумповані. Всі люди, що працюють безкоштовно (зарплата 200 $ для цієї роботи це безкоштовно), абсолютно однакові, проте якщо вже податкова служба і проводить перевірки, так нехай це роблять ті, хто безпосередньо відповідає за виконання плану по збору коштів до бюджету, а не за виконання плану по збору коштів в кишені собі і керівництву.

Центральний апарат, а це 2185 одиниць, яких Білоус збирається збільшити ще на 400, не виконують план, але щоб виправдати існування непотрібних і роздутих управлінь і департаментів, виробляють видимість роботи, продукуючи величезна кількість контролів та завдань, які в підсумку лягають на плечі тих же районних інспекторів, відриваючи їх від їхніх прямих обов'язків по збору коштів до бюджету. Тим ж самим, тільки в менших кількостях, займаються обласні апарати.

Характерний приклад це управління податкового та митного аудиту. В Одесі його чисельність становить 353 інспектора, з яких 85 це обласний апарат. До 2010 р кількість планових перевірок на місяць по області становило близько 200 і цей штат був, напевно, виправданим. Однак, на сьогоднішній день кількість перевірок зменшилась більш, ніж в 10 разів і становить 10-20 перевірок на місяць. Тобто на 1 перевірку на місяць припадають 17,6!!! інспекторів, з яких 16 явно зайвих. Нормальний штат на 20 перевірок на місяць, це 5 осіб в області та по сектору від 1 до 10 інспекторів в районах, залежно від кількості платників. Тобто з 353 інспекторів податкового аудиту по Одеській області 300 явно зайвих.

Інший дуже яскравий приклад це СДПІ по роботі з ВПП (спеціалізовані інспекції по роботі з великими платниками). Знову ж на прикладі Одеси має штат 220 чол. і 150 підприємств на обліку (при цьому, наприклад, у Приморській або Малиновської ДПІ м Одеси при меншому штаті на обліку перебуває по кілька тисяч платників). Підприємства насмикані з Херсона, Миколаєва та Одеси. Їм їздити в Одесу чи Миколаїв не зручно. При цьому, якщо повернути ці 150 СПД назад, в райони за місцем реєстрації, то надходження до бюджету нітрохи не знизяться. Начальник районної інспекції видавить з них точно таку ж суму в бюджет, як і начальник СДПІ, просто українцям не треба буде "годувати" 220 зайвих чиновників в Одесі і 2109 по Україні.

Це тільки кілька яскравих прикладів, які показують реальні резерви по скороченню тисяч абсолютно зайвих співробітників тільки в податковій службі. З 47118 співробітників податкової служби в Україні тільки 32666 реально наповнюють бюджет, тобто 69%. Інші 30 реальний резерв за скороченням. Адже Держава в ідеалі, це те ж підприємство, яке має приносити прибуток.

От уявіть, що у Лукойла було 10 заправок і на кожній працювало по 10 осіб, всього 100 співробітників. Потім 9 заправок продали, а 90 співробітників не звільнили, а залишили на Лукойлі і кожен місяць платять їм зарплату, яка лягає на витрати тільки однієї заправки,що залишилася, впевнено виводячи Лукойл до складу збиткових підприємств. Можливо таке в ефективному підприємстві? Ні, не можливо. Чому ж Держава Україна дозволяє собі утримувати тисячі зайвих чиновників, які не приносять ніякої користі, а їх утримання обходиться Україні приблизно в мільйони гривень щомісяця, при тому, що вони тільки заважають реальним працівникам виконувати свої прямі обов'язки.

Треба не боятися змін, призначати адекватних фахівців середньої ланки, повірте вони є, і рухатися вперед до недорогої, але ефективної системи, з невеликою кількістю добре мотивованих (і тут я маю на увазі гроші і тільки гроші, ніякого патріотизму – любов придумали росіяни, щоб не платити за секс) ефективних професіоналів.

На жаль, поки ми рухаємося у зворотному напрямку.

P.S. Матеріал написано на прохання та за допомогою підприємців та податківців, які підтримували Євромайдан і хочуть чесно жити в нормальній країні.

Українська розвідка та союзники попереджали про сценарії вторгнення та спрацювали на випередження

Ще влітку та восени 2021 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України попереджало про можливий повномасштабний напад російських збройних сил на Україну взимку 2022 року...

Українці звернулись до Байдена напередодні його розмови з Путіним

ЗВЕРНЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОСТІ ДО ДЖО БАЙДЕНА НАПЕРЕДОДНІ РОЗМОВИ ПРЕЗИДЕНТІВ США І РОСІЇ 6 грудня 2021 року Шановний пане Президенте, 7 грудня 2021 року відбудеться відеоконференція президентів США і Росії...

Розпалення національної ворожнечі – ДБР перевірить заяву Арахамії

ДБР перевірить заяву Арахамії про "корупцію в ДНК українців" на предмет розпалювання національної ворожнечі та приниження національної честі та гідності...

Україна від Будапешту до Мінську

Безальтернативне роззброєння Нещодавно, 5 грудня українці згадували чергову річницю підписання Будапештського меморандуму. Вітчизняні політики дуже стримано шанують цю дату...

Заява громадянського суспільства стосовно проектів Меморіалу і Музею Голокосту в Києві

В продовження публічної дискусії навколо проектів Меморіалу і Музею Голокосту на території Бабиного Яру в Києві, звертаємо увагу на Звернення української культурної та наукової спільноти щодо меморіалізації Бабиного Яру (травень 2020) та Звернення українських євреїв до громадянського суспільства України (вересень 2020)...

Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил!

#Разом_cила – Закликаємо патріотів підтримати Меморандум єдності українських сил! Усвідомлюючи загрози українській державності та необхідність консолідації усіх патріотів, громадянське суспільство звертається до патріотичних партій та громадських об'єднань дотримуватися принципів, викладених у Меморандумі єдності українських сил...