Партійне рабство: чим загрожує законопроект 3693?
Найближчим часом ми знову зможемо спостерігати спробу узурпації влади. І, як не дивно, її ініціюють зовсім не Янукович і не його соратники. Намагаються сконцентрувати владу в одних руках наші рідні, обрані на хвилі революційного запалу, партії поки що чинної коаліції.
Цього тижня у комітетах розглядатиметься законопроект "Про статус депутатів місцевих рад" (щодо відкликання депутатів місцевих рад) (реєстр. N3693). На середу його розгляд заплановано у комітеті Сергія Власенка (головному для проходження законопроекту), пише на своїй сторінці Вікторія Пташник. Цей проект зараз намагаються протягнути "по-тихому". Нема широкої публічної дискусії, жодних обговорень, лише крик обуреної громадськості про неприпустимість підтримки цього законопроекту.
Чому так? А все дуже просто. Цей проект закону, у разі прийняття, фактично централізує владу у руках вищого партійного керівництва і буквально започатковує епоху партійного рабства. Тобто, замість однієї забороненої комуністичної партії ми можемо отримати багато схожих, як мінімум, за методами роботи, структур.
Проектом передбачено, що керівний орган партії розглядає рішення зборів (конференції) відповідної місцевої партійної організації щодо пропозиції про відкликання депутата місцевої ради та приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції. Таке рішення є остаточним і не може бути оскаржене в суді. Таким чином, процедура відкликання депутата кардинально відмінна від його обрання на посаду, тобто – без участі виборців. До речі, підставами для відкликання депутата може бути його відмова від вступу до фракції або голосування всупереч рішенню фракції.
Це пряма загроза і децентралізації, і місцевому самоврядуванню взагалі. Депутат, в такому разі, максимально віддаляється від громади, інтереси якої він має представляти, і повністю потрапляє під владу своєї партії. А партії в Україні – це зовсім не те, що, наприклад, у Європі. Це не об'єднання за інтересами, це закриті клуби лідерського типу. І законопроект 3693 зробить ці наші так політичні акціонерні товариства ще більш закритими, і зменшить вплив акціонерів на користь лідерів чи керівних органів. Зважаючи на те, що лінія поведінки деяких партії може змінюватися по 10 разів на рік, то місцеві обранці будуть повністю відірвані від своїх громад і абсолютно підконтрольні Києву.
Тож, щоб не втратити місце в органі самоврядування обранцю доведеться просувати або інтереси партії, або бізнесу, пов'язаного з цією партією. Особливо прикра "подстава" буде для тих місцевих обранців, які по-справжньому працюють з виборцями на місцях, бо за рахунок його авторитету партія може потрапити до місцевої ради, а потім замінити на (з) ручного.
Майже еротично описав можливі наслідки цього законопроекту експерт Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук. "Депутати намагаються прирівняти право виборців на відкликання депутата (сумнівне щодо доцільності, але логічне) на право партійної організації відкликати депутата поза волею виборців. Якщо це перекласти на просту мову, то це може виглядати так: "Ваш товариш познайомив вас з свою знайомою, вам вона сподобалась, любов-кохання-шлюб-діти. Ви щасливі. Раптом дізнаєтесь, ви вже розлучені за рішенням того, хто вас познайомив!"
Звучить абсурдно, проте саме це й передбачає законопроект 3693.
Список ініціаторів проекту: Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Олег Ляшко, Олег Березюк. Тільки Максима Бурбака докупи не вистачає. Ну, відсутність Народного фронту серед ініціаторів з головою компенсувалася при голосуванні цього закону в першому читанні. З 80 депутатів фракції НФ 60 цей проект підтримали. Інші учасники коаліції також не підкачали – БПП віддало за проект 76 голосів, "Самопоміч" – 21, РПЛ – 17, "Батьківщина" – 14. До коаліції приєдналося і Відродження – 12 голосами. Загалом з позафракційними та Волею народу проект було прийнято за основу 227 голосами. Жодного голосу за цей проект, як не дивно, не дав Опозиційний блок. Невже залишки Партії регіонів у нас єдині, хто не підтримує нову узурпацію влади?
Що цікаво: у пояснювальній записці до законопроекту йдеться про потребу суспільства у "важелях по боротьбі з корупцією в депутатському корпусі". Чи є в цьому логіка?
Зараз триває громадська кампанія проти законопроекту 3693, і тільки на тиск громадянського суспільства проти партійної диктатури можна розраховувати. Ми ще можемо не допустити, аби партії влада зробила цей крок назад від децентралізації, демократії і взагалі від здорового глузду. В рамках цієї кампанії виступили експерти Реанімаційного пакету реформ, "Єврооптимісти" Вікторія Пташник, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Мустафа Найєм. Президент і прем'єр поки не висловилися з приводу вказаних законопроектів. Наразі лише спікер парламенту Володимир Гройсман чітко виступив проти проекту N3693 і пообіцяв не голосувати за нього.
Що ж, сподіватимемося, що нинішні провладні партії утримаються від спокуси повернути Україну до часів партійної диктатури.