Оксана Забужко Письменниця, Віце-президент Українського ПЕН-центру

Зневажена честь Києва

27 травня 2008, 17:28

Соромно, звісно. Соромно, що мером моєї столиці й далі лишатиметься блазень із явними ознаками психічного нездужання, – і моє апостольське Вічне Місто, моя священна столиця, впродовж віків ким тільки не гвалтована, буде й далі стрімко перетворюватися на брудний, безликий Гонконг, по якому мчать, перекриваючи рух, класичні Свириди Петровичі й Проні Прокоповни на джипах із урядовими номерами, здійснюючи свою давню мрію, за класиком-таки: "А я по Хрещатику шлейфом тільки шелесь! шелесь! Та на всіх тільки пху! пху!"...Тільки ж коні, то пак кияни, не винні. І не варто так уже улюлюкати в бік міфічних гречколюбних бабусь, які буцімто воліли "по 100 гр. щосвята від Черновецького" над "один раз 1000 грн. від Тимошенко" (за моїми спостереженнями, бабусі якраз голосували "за Юлю"!). А річ у тім, що киянам таки дійсно не було з кого вибирати. З цілого довжелезного полотна кандидатів (ах, трясця ж вашій помаранчево-біло-блакитно-рожево-червоно-рябоцибесенькій мамі, як же ж ви всі дістали, пігмеї, своєю щовиборчою істеричною трясучкою капшуків і амбіцій!) – таки жоден не продемонстрував, ні на макове зерня, – ні державницької культури, ні свідомості столичного мера. Ані, зрештою, просто, гідності киянина, якому це Місто – болить.

Бо з Містом же таки катастрофа – впору криком кричати й калатати в дзвони на сполох, як перед татарськими набігами. Сто років тому це ще було одне з найпрекрасніших міст у Європі. Двадцять років тому, вже понівечене й брутально ограбоване сталінським погромом із понад 300 своїх коштовних храмів і майже всіх історичних ансамблів, воно ще лишалося, завдяки унікальному, містичному, тільки з Римом і Єрусалимом порівнянному ландшафту, "містом-садом", де в радість було жити – і яким можна було захоплюватися. Нині це – розпухла сміттярка диких, сліпих, оскаженілих нуворішських грошей і нуворішських-таки смаків. Чотиримільйонне місто з одним (!) вокзалом, без багатоповерхових паркінгів (жодного!) і об'їздних доріг (вантажівки в історичному центрі – незмінний шок кожного європейця!), з людьми, загнаними під землю (!), й давно "непроїздним" потоком "пробок" і "тянучок" на поверхні, без пішохідних зон і взагалі без хідників, бо по хідниках паркуються й їздять автомобілі ("повбивав би!"), з китайсько-латиноамериканською екологією (ще трохи, і сльози тектимуть з очей від забрудненого повітря, як у Боготі!), з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!") і взагалі без жодної культури містобудування, бо "будували"-гвалтували його всю дорогу після Мазепи різних мастей бабушкіни-варяги, котрим на Місто було начхати, і жодного трепету до князівсько-гетьманської слави "східних Афін" у цих людей нема й заводу (був би – не віддали б лаврських святинь у хамське паношення тоталітарній секті, званій Московським Патріархатом!), – ось який він нині, наш Вічний Град – наш Гонконг, наш Тайвань, наші, вибачте на слові, Познякижилбуд...

Місто без господаря. Місто, захоплене варварами. Місто, в якому жити стає все трудніше. Все незатишніше. Все неможливіше.

Але ж ви тут не живете, ви, з отого полотнища? Ви ж, самі варяги-некияни, повиносилися "за межі", в колишню "дачну зону", в надозерні палаци, поогороджувані шлагбаумами й будочками з озброєною охороною, – як же ви смієте, як вам стає нахабства, зажертій совковій нуворишні, лепетати щось про "проблеми киян", коли ви, убогі, їх собі так і уявляєте, ті "проблеми", – у вимірі то 100, то 1000 грн. на душу електорату, – а від розуміння того, що взагалі значить для честі нації столиця, та ще така, як Київ, вас відділяє дистанція, як від Печерська до Місяця?...

Бравого "сандеївця Льоні" і його команди в принципі можна було позбутися. Тільки не було кому цього робити, от у чім штука. ЮВТ, майстер інтриг і геній деструкції, затіявши цю справу з притаманною їй бурею й натиском, усю "конструктивну" частину найбездарнішим чином провалила – просто тому, що не змогла запропонувати киянам нічого ліпшого. Тобто, взагалі нічого, крім власних карих очей у телевізорі. Жодних ідей. Нуль цілих, нуль десятих. Замість прем'єра європейської країни орудувала, як не гірко, дама рівня трамвайно-тролейбусного депо, чиє почуття реальності, схоже, вбила непохитна віра в те, що: 1) все на світі купується й продається; 2) "действительное впечатление можно произвести только сверхнаглостью" (В.І.Ленін); 3) варто їй тільки зняти з ноги черевика й оголосити "Це мій черевик – голосуйте за нього!" – як збуджені юрми притьмом ринуть виконувати вказівку. Юрми, натомість, не ринули. І не дивно: порівняно з Черновецьким вірний ідальго ЮВТ Турчинов у гіпотетичній іпостасі київського мера має хіба ту перевагу, що розмовляє реченнями, де можна розрізнити підмет і присудок. Сподіватись від нього якоїсь культури державницького мислення смішно – свого часу на посту глави СБУ він запам'ятався був виключно тим, що, замість безпеки країни, займався особистою безпекою ЮВТ, тобто збором "компромату" на її опонентів, – і це в тій самій країні, де наш великий північний сусід порядкує як у себе в хаті, і СБУ таки ой як потребувала би притомного керівництва... Так що єдиною видимою чеснотою "прем'єрського кандидата" була його особиста відданість прем'єрші – чого для Києва виявилось малувато. Ну, а про всіх інших "учасників забігу" й говорити нецікаво – навіть красень Кличко був ніякий, мов той Турчинов. Яке ж вам діло до Вічного Міста, "любі мої", що вас аж стільки налетіло сюди й насмітило вашими летючками (а сміття-то в нашій Азіопі не сортують, не переробляють!), – що вам Гекуба?...

Що мене не перестає дивувати, це безмежна "класова тупість" наших політнуворішів: повна відсутність у них будь-яких довготермінових стратегій і бодай би зачатків безкорисливо-теоретичного інтересу до країни, котру, за Шевченком, беруться "правити". При наявності в голові хоч би азів "києвознавства" можна було б усе-таки допетрати, що Київ не дається взяти "на хапка". Коли в 2004 р. це хотіли зробити "донєцкіє" методом "лежать, баяцца!" – Україна одержала Майдан. Коли в 2008 р. це схотіли зробити Тимошенко й Кличко методом "поцілуй мене з розгону", – Київ одержав Черновецького. Що, в перекладі з мови передвиборчих бюлетенів на дискурс київських вулиць, означає: "А пішли ви всі!..."

"Отакоє-от", як казала одна незабутня. А Мера – справжнього, не за посадою тільки, – в Києві як не було, так і нема.

Я от думаю – може, нам Джуліані "на київський стіл" покликати? Примудрився ж чоловік якось перетворити геть "убитий", у 1990-ті, Нью-Йорк, де з підземок смерділо сечею гірше, як у радянських клозетах, а крізь Сентрал-Парк після 17.00 не наважувались іти навіть бомжі, – на місто, цілком відповідне європейським (авжеж пак!) стандартам. Може, він і Києву повернув би колишню славу? Його "градоначальницьким" чеснотам я б повірила – мала нагоду позаторік споглядати його зблизька, на Міжнародному письменницькому фестивалі "World Voices" у Нью-Йорку (уявляєте собі, до прикладу, Черновецького – та на "Молодості"? Чи – хоча б на Скрипчиній "Країні Мрій"? Так отож...). А вже кваліфікованих викладачів києвознавства я б такому "варягові", бігме, й сама не полінувалась би серед київської інтелігенції підшукати – і навіть, як казала Сова в мультфільмі, "бєзвозмєзддо, то єсть дадом". Принаймні він би їх слухав – у цьому я не сумніваюсь. Принаймні такий Джуліані моє Місто – поважав би.

Ось це й є ключове слово, в ньому весь "політтехнологічний секрет", якого не купиш за гроші, – повага. Саме її не виявив до Києва жоден із кандидатів. І тому Київ проголосував за відвертого, неприхованого блазня – за того, кого відверто й неприховано зневажає сам: от уже другий рік глузливо чмихаючи на сам звук його імені.

Це був чесний вибір, панове.

powered by lun.ua
Коментарі — 408
Подолян _ 10.10.2008 13:03
IP: 213.160.139.---
Б-р-а-в-о, пані Оксано і додати більше нічого не потрібно, крім ще раз Б-Р-А-В-О!
svitoch _ 14.09.2008 18:21
IP: 77.123.248.---
Пані Оксано!

Вважаємо, що для українців головною проблемою являється відсутність розуміння наслідків панування "послів" та необхідності власної стратегічної програми спільних дій.
Громадську думку можуть сформувати тільки певна кількість однодумців, патріотів України, які розуміють це, щось готові робити в цьому напрямі і саме головне – щось роблять в цьому напрямі.

Шлях до Майбутнього української нації єдиний – здійснення організованих, системних, програмних спільних дій.
Нагадуємо – є сила – є право, немає сили – немає права.
Формування та впровадження в життя Конституції – право сильного.
Сила в національній єдності навколо Програми спільних дій, основаній на духовності.
Станьмо спочатку суб'єктом влади – сильними.
Є сила – є право, немає сили – немає права! Закон життя.
Закликаємо до спільних дій.

Першим кроком являється обговорення та прийняття спільної Програми дій.
Українська Духовна Республіка – це те середовище, де повинна народитись і реалізуватись Українська Програма розвитку "Спільна дія".
Закликаємо прийняти участь в формуванні оргкомітету по підготовці Програми та проведенні Всеукраїнського Віча повноважних представників громад Української Духовної Республіки.

Громадянин
Української Духовної Республіки Миколо Дмитренко
Slawistka _ 19.07.2008 18:43
IP: 194.146.219.---
Як на мене, це подекуди освітянська візія. Важко говорити про повагу до міста там, де немає елементарного знання історії. Звичайно, шкода. Свідомість, ментальність "дело тонкое", змінюється досить повільно. Потрібно, щоб минув час, а іще відповіді на питання "Хто ми?" і "Чи довго ще?". Класика на топі.
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:55
IP: 77.123.148.---
з Hayatt'ом навпроти Софії (ще раз "повбивав би!")
готель готелем, але архітектурна комісія – чи як у нас орган називається який цим завідує – мала би вимагати, щоби будівля принаймні відповідала стилю історичного центру міста
а не була в такій кричущій дисгармонії з ним
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:51
IP: 77.123.148.---
30.05.2008 17:07___ nepatriot
Президент Віктор Ющенко присвоїв звання народних артистів України фіналістці "Євробачення-2008" Ані Лорак та народному артисту Росії Філіппу Кіркорову
30.05.2008 19:38___ Rostyslav
І щось наша улюблена радниця по мистецтву і літературі при президентові України мовчить, не розжовує нам простим і недолугим, що це воно таке було?...
звання народного артиста давно стало профанацією.
однак, все одно, факт присудження його Кіркорову мене обурив.

Я не знаю, чи укр. інтелігенція якось висловлювалася з цього приводу – я не настільки регулярно стежу за інфо в ЗМІ, щоб однозначно стверджувати, що ні... але... оскільки естрада вже давно в нас до культури не належить, то можливо тому інтелігенція не вважає за потрібне висловитися?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:49
IP: 77.123.148.---
28.05.2008 16:57___ _болгарин
Добре написали, але Церкву не треба було чіпати. Бо це дуже небезпечна гра, з Господом не треба гратися.
а тут не про Бога власне, а про за політизованість церкви...
особливо про використання певною-сусідською державою церкви в політичних цілях
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:47
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 23:02___ yuliya08

Чому Ви відмовились йти в парламент в 2006?Нашi письменники вищi за це? А чому Василь Стус не був вищий за це?
а що Стус балотувався в парламент? ой, а й не знала:- (
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:46
IP: 77.123.148.---
28.05.2008 09:26___ Стен1

кличко – тоже выпускник философского факультета – а кто об этом знает?
а кому він про це сказав?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:45
IP: 77.123.148.---
30.05.2008 17:19___ Rostyslav
Вам би на Юлечку подрочить.
да уж... претензій до інтелігенції – чи не кожен висловлює! така сяка!
а з таким рівнем коментарів постидалися б когось ганити

я не розумію, чому політичні вподобання обов'язково переводити в контекст фізіологічних потягів

Навіть якщо людина щиро вірить і симпатизує ЮВТ
а якщо хтось скаже, що йому подобається картини якогось художника – теж порадите, за перепрошую, "подрочити"?
а якщо хтось скаже, що любить нарциси? чи магнолії? – те саме?

на 7 бєд – адін атвєт!
Lvіv2ОО9 _ 06.06.2008 13:44
IP: 194.44.121.---
Взагалі, дуже важливо, що шановна пані Оксана відчуває потребу висловлюватись щодо загальної проблематики нашого життя.

І її слова важать набагато більше, аніж усі наші коментарі.
Бо зробила і робить вона для України дуже багато.
А ми?

Це потрібно поважати.
Хорошу прозу і ще кращі вірші – ось що візьме Оксана Забужко із собою (копії залишивши нам для осягання) на суд Господній.

Що візьмемо із собою ми – наші коменти, і наші побутові проблеми?

Бо еліта – це не політики і бізнесюки, національна еліта – це продовження національної культури далі – в просторі і часі, через високу творчість.

Еліта існує, і це не ми, це Оксана Забужко.

Пишучи свої коментарі, зважайте на це.
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:43
IP: 77.123.148.---
05.06.2008 21:49___ sybarite
"Коні не винні"? Не смішіть мене! Коні завжди винні.
А відповідь: "А пішли ви всі!..." Призвела до того, що, таки, дійсно пішли. Тільки не "вони", а ми – кияни.
Пішли ви всі треба теж сказати. а не прийти на вибори – це промовчати.
і люди, на відміну від коней, справді винні.
ті хто хотів змін і сам навіть не прийшов на виборі – винен і перед собою і перед іншими
але якщо тим хто не пішов на вибори справді не хотілося нічого міняти – ну то що ж...
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:42
IP: 77.123.148.---
30.05.2008 11:52___ jjj_1

Черновецкий меня подкупил. Однозначно. В моем доме починили трубы, вокруг проложили асфальт, построили шикарную детскую площадку.
Добре Вам!
А в моєму домі подвір'я як було страшне так і залишилося. труби як були погані – так і не міняються
в літку 2007 замість 10 днів профілактики ми три місяці без гарячої води жили. бо профілактика співпала в часі з проривом труби.
три місяці латали! гарячу воду дали аж у жовтні!
і що?
минуло півроку і в квітні знову щось сталося!
недоремонтували чи переремонтували... знову 1,5 чи 2 тижні без гарячої води.

Щось Чернівецький надто вибірковий у своїх благих намірах
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:40
IP: 77.123.148.---
29.05.2008 23:00___ Duzer

Турчинов с Юлей правда разграбили бы столицу намного быстрее Лёни, потому что он немного тормознутый, может это хоть немного и сдержит его амбиции.
"тормознутий", як Ви кажете, він тільки в розмові
може просто говорити не звик?;-)
Можна сказати "людина дії"!
судячи з кількості розданої землі, у справах він досить навіть спритний і меткий
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:40
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 17:42___ Ольгин
Во первых, Черновецкий не идиот, а очень умный, хотя и достаточно своеобразный человек. И по личностным качествам он намного лучше всех своих соперников на кресло.
може він і розумний... але ніяк не кращий
принаймні, моральних якостей я в ньому не бачу
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:37
IP: 77.123.148.---
28.05.2008 15:06___ nepatriot
невже Вас не навчили цивілізованої дискусії.?
ЖОДЕН із коментарів до Вашого блогу, які я уважно прочитав, не містили ні таких висловів..., ні такої АГРЕСІЇЇ...
та невже?;-)
див.:
29.05.2008 12:18___ _Netko_
кияночку-дурочку
27.05.2008 17:41___ кро
Художні соплі
супер-змістовна думка! до речі

27.05.2008 20:25___ TAB
Ну какая же дура эта забужка,завистливая никчема и больше ничего
...
Вот ющ сказал этой дурепе, что читал её книги
...
Тупорылая ты забужка,твой ющ,которого ты облизывала
...
А тупая сука забужка обсырает,тварь,единственного человека,которая хоть попыталась
хіба не агресивно?

27.05.2008 20:14___ Андрей-с-Востока
Забужко, вы просто какой-то фашист городского типа.
а весь оцей "сексуальний дискурс"?!

27.05.2008 21:44___ Фандор
женские климарктические сновидения
27.05.2008 19:49___ nepatriot
Що за оргазмічні "києвоцентричні" соплі?
а що вже казати про побажання з будь-якої нагоди до місця і не дуже – "краще займись сексом"?
і то не завжди в такій пристойній формі! а часто у дуже навіть вульгарній...

- це не образи?
Lvіv2ОО9 _ 06.06.2008 13:32
IP: 194.44.121.---
Кияни *
Там де цвіли каштани,
колись жили кияни,
а нині – поторочі,
з нутром чорнішим ночіПарижани *
Куди не глянь: історія – про спраглі лона,
і про мужів, що зникли за Наполеона.

Москва і москвичі

Де біле – перший сніг і після бані сраки,
за грубі бакси "білокам'яне" знайдуть писаки

............................

"Поетичні Майстерні"

крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:29
IP: 77.123.148.---
28.05.2008 15:06___ nepatriot
О, вилізло, перепрошую "РИЛО" типу інтелігентки. Пані Оксано, якщо Ви бували в Америках, то невже Вас не навчили цивілізованої дискусії.? Там видається дуже багато книг на цю тему, можна знайти багато порад в інтернеті.

І хто б це говорив про "цивілізовану дискусію"????
Рило – це треба думати ввічливе звертання, прийняте в Америці і рекомендоване в їхніх книжках?;-) чи це вам в інтернеті таке порадили?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:21
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 21:17___ догсвеабаркінг
колишнім дисидентам. їх гадаю, почитати було б значно цікавіше.
так читайте! чого ж ви забужчин блог читаєте і так активно коментуєте?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:21
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 20:50___ Unique

Значно дешевше завести собі здорового, не обов'язково розумного, коханка.
І бути щасливою звичайним людським щастям здорової людини, без зайвої істеричної екзальтації...
воно й видно, що більшість тут тільки в цьому своє щастя і бачать.

не обов'язково розумним, головне секс регулярно!
браво!
що ви тоді тут усі на блозі робите?
заведіть собі коханок/коханців та й не псуйте очі!
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:20
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 19:35___ koromuslo
Взагалі від інтелігенції чекають рецептів а не діагнозів
---
А оце у самісіньку ціль!!! Вчіться пані Забужко, та де там, Вам головне яка Ви розумна та палка в українському сексі, а ні щоб до виборів голос подати, ні, та ви шо, я зараз майже совість нації
по-перше, в Забужко не тільки одна книга, навіть якщо ви про інші не чули
чи не слово секс у назві так вам впало в око?;)
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:19
IP: 77.123.148.---
28.05.2008 14:45___ DeadMamay

в польових умовах можна буде по-справжньому, без естетствування зайнятися тим, що ви так довго і детально досліджували. Дивись, з'являться ще якісь думки на цю безперечно потрібну для нашої нації тему.
перепрошую, а ви самі хоч читали ту книжку, з приводу якої так презирливо іронізуєте?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:18
IP: 77.123.148.---
29.05.2008 17:18___ БІЛОЦЕРКІВЕЦЬ

Ви маєте позицію. Але вона з фрейдистским підтекстом. Спочатку маленьке талановите літературне есе, а потім щось із серії жіночих прокльонів на адресу однієї з політичних лідерів України, яку послідовно лаштують на "роль вічної невістки". Це що невігластво, чи елементарна жіноча заздрість?
28.05.2008 09:26___ Стен1

Пусть пани Оксана поверит Фрейду, что мышление в жизни людей играет гораздо меньшую роль, чем это кажется.
Ту що для всіх єдиний авторитет Фройд?
інших пояснень людської діяльності крім Фройдівських ніхто не має і не сприймає?
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:16
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 21:44___ Фандор

женские климарктические сновидения за истину а последней инстанции!
що, быльше аргументыв не знайшлося?;-) крім як вказати жінці на її вік
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:15
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 20:38___ nepatriot

за Фройдом, базуючись на написаному Вами, можна визначити, що
- ви до цих пір не можете забути гарячого італійського хлопа Руді Джуліані
-вам також подабається і "красень Кличко"
-ви хотіли б махнути черевичком, щоб за вами бігли юрми, але якось не виходить.
-У вас типова манія величі і нереалізована, не розтрачена, я б сказав, жіноча енергія, яку Ви старанно й знервовано (суджу тільки з Вашої манери говорити) приховуєте
а хто вам сказав, що все треба за фройдом робити???
та з таким підходом ви опошлите все, що тільки заманеться!
якщо критикуєш владу – значить заздриш їй
якщо цікавишся політикою – знач клімакс
якщо маєш політичні преференції – то насправді це сексуальний потяг

за вашою логікою:
вихователем ідеш в садок – педофіл!
лікарем – знач ти фанат людей мацати,
фотографом – вуайєрист якийсь
крыся_Марыся _ 06.06.2008 13:14
IP: 77.123.148.---
27.05.2008 19:05___ nepatriot
красень Кличко

О, знову за Фройдом, вам подобаються великі чоловіки. Далі наближаємося до розгадки вашої особистості, бо мені здавалося, що Кличко – це насправді "шкаф".
- а мені здається, що це власне, ви такий собі новітній напів-Фройд;-)
бо скрізь і у всьому дошукуєтесь натяк на сексуальні вподобання автора, на сексуальні комплекси і на клімактеричні зміни...
красень Кличко – це іронія. адже, фактично, йому нічого запропонувати, крім своєї статури, хай яка вона там в нього видна та м'язиста – чи "шкафова", як ви кажете...
Зеленський77 Мовне питання191 Корупція1445 Україна та Європа1133 Aтака Путіна1291
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter