Боротьба за Омбудсмена – боротьба за контроль над судами
В парламенті не вщухають пристрасті щодо обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Вперше за тривалий час головними претендентами на посаду є чинні політики або ті, хто безпосередньо з ними пов'язаний. Минулого вівторка на посаду планували призначили нардепа від Народного Фронту Людмилу Денисову, але, на щастя, забракло голосів (офіційно – не завершилася перевірка НАЗК), і тому питання не роглядалося.
В цьому процесі поза увагою залишилася одна важлива "деталь". Відповідно до нової редакції Закону "Про судоустрій і статус суддів", прийнятого в межах судової реформи, Уповноважений призначає двох членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка відповідальна за добір суддів на посади і їхнє оцінювання.
Зараз ВККС завершує добір до Верховного Суду, і дуже скоро розпочне аналіз більше 5000 кандидатів на посади в судах першої інстанції. Крім того, пізніше цього року буде оголошений конкурс на посади в судах апеляційних інстанцій, другий набір до Верховного Суду. Комісія також відповідальна за переатестацію всіх без виключення суддів, тобто перевірку їх на відповідність критеріям фаховості, доброчесності і професійної етики.
Таким чином, через ВККС в найближчі роки пройдуть тисячі суддів. І кожен з голосів 16 членів Комісії може стати вирішальним у голосуваннях щодо подолання негативних висновків Громадської ради доброчесності чи вирішення інших важливих питань кар'єри судді.
Призначення політика Уповноваженим з прав людини гарантовано означатиме, що рішення щодо призначення членів ВККС прийматимуться виходячи з політичних інтересів, а не за об'єктивними критеріями.
Спроби призначення "політичного" Омбудсмена варто розглядати не інакше, ніж спосіб впливати не тільки на питання прав людини, а й на судову систему.
І в той час як Президент, депутати і міністри наперебій пояснюють суспільству і міжнародній спільноті як вони усувають політиків від кар'єри судді, а одночасно з тим призначають політика на посаду, безпосередньо пов'язану з добором суддів – це верх цинізму і лицемірства.
Зараз єдиний спосіб виправити ситуацію – розпочати нову процеудуру обрання Омбудсмена за конкурсом, і відповідно до Паризьких принципів ООН і довірити проведення такого конкурсу представникам правозахисних організацій. До цього вже закликав Реанімаційний Пакет Реформ і низка провідних правозахисників.Таку думку висловив і голова профільного комітету Григорій Немиря. Відкритий конкурс – єдиний шлях до незалежного Уповноваженого і як наслідок – дотримання прав людини і незалежного суду.
А без незалежного суду і дотримання прав людини нам ніколи не стати європейською державою. Незалежно від правил перетину кордону.
Fb автора
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.