12 червня 2017, 10:41

Боротьба за Омбудсмена – боротьба за контроль над судами

В парламенті не вщухають пристрасті щодо обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Вперше за тривалий час головними претендентами на посаду є чинні політики або ті, хто безпосередньо з ними пов'язаний. Минулого вівторка на посаду планували призначили нардепа від Народного Фронту Людмилу Денисову, але, на щастя, забракло голосів (офіційно – не завершилася перевірка НАЗК), і тому питання не роглядалося.

В цьому процесі поза увагою залишилася одна важлива "деталь". Відповідно до нової редакції Закону "Про судоустрій і статус суддів", прийнятого в межах судової реформи, Уповноважений призначає двох членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка відповідальна за добір суддів на посади і їхнє оцінювання.

Зараз ВККС завершує добір до Верховного Суду, і дуже скоро розпочне аналіз більше 5000 кандидатів на посади в судах першої інстанції. Крім того, пізніше цього року буде оголошений конкурс на посади в судах апеляційних інстанцій, другий набір до Верховного Суду. Комісія також відповідальна за переатестацію всіх без виключення суддів, тобто перевірку їх на відповідність критеріям фаховості, доброчесності і професійної етики.

Таким чином, через ВККС в найближчі роки пройдуть тисячі суддів. І кожен з голосів 16 членів Комісії може стати вирішальним у голосуваннях щодо подолання негативних висновків Громадської ради доброчесності чи вирішення інших важливих питань кар'єри судді.

Призначення політика Уповноваженим з прав людини гарантовано означатиме, що рішення щодо призначення членів ВККС прийматимуться виходячи з політичних інтересів, а не за об'єктивними критеріями.

Спроби призначення "політичного" Омбудсмена варто розглядати не інакше, ніж спосіб впливати не тільки на питання прав людини, а й на судову систему.

І в той час як Президент, депутати і міністри наперебій пояснюють суспільству і міжнародній спільноті як вони усувають політиків від кар'єри судді, а одночасно з тим призначають політика на посаду, безпосередньо пов'язану з добором суддів – це верх цинізму і лицемірства.

Зараз єдиний спосіб виправити ситуацію – розпочати нову процеудуру обрання Омбудсмена за конкурсом, і відповідно до Паризьких принципів ООН і довірити проведення такого конкурсу представникам правозахисних організацій. До цього вже закликав Реанімаційний Пакет Реформ і низка провідних правозахисників.Таку думку висловив і голова профільного комітету Григорій Немиря. Відкритий конкурс – єдиний шлях до незалежного Уповноваженого і як наслідок – дотримання прав людини і незалежного суду.

А без незалежного суду і дотримання прав людини нам ніколи не стати європейською державою. Незалежно від правил перетину кордону.

Fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Віцепрем'єрка з євроінтеграції... проти євроінтеграції?

Віцепрем'єрка з євроінтеграції виступає проти євроінтеграції. По-іншому пояснити те, що відбувається, наразі не виходить. Можливо, ви допоможете...

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...

Вища рада правосуддя збирається зірвати очищення судів і міжнародну допомогу

Сьогодні Вища рада правосуддя може збити на злеті очищення судів, і цим поставити під загрозу життєво важливі для країни речі. Нагадаємо, з перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і формуванням третього складу Громадської ради доброчесності з новою силою і новою якістю відновилося кваліфоцінювання суддів – процес, покликаний очистити судову систему від недоброчесних елементів...