20 червня 2017, 11:59

Закликаємо приймати процесуальні кодекси тільки з підвищенням прозорості добору суддів

Підходить до завершення створення нового Верховного Суду.

Попри те, що цей процес іде, м'яко кажучи, не без труднощів, ще є шанси на те, що нова касаційна інстанція запрацює за новими правилами – у випадку, якщо Вища кваліфікаційна комісія суддів не рекомендуватиме призначити кандидатів із заплямованою репутацією.

Але новий суд не запрацює, поки не будуть прийняті нові процесуальні кодекси, які мають описати механіку діяльності нової інституції. Розгляд цих кодексів Верховна Рада розпочинає прямо зараз.

Водночас, ще позаминулого тижня з'явилася інформація, що на голоси за кодекси намагаються обміняти голоси за ці закони на посади в Верховному Суді. Щоб мінімізувати цей ризик, важливо пройти повну процедуру розгляду процесуальних кодексів, яка дасть можливість розглянути і врахувати поправки депутатів і позиції фракції, а також завершити добір суддів до прийняття цих законів, щоб на ставити процес добору суддів від політичного процесу.

Більше того, тривалий час ігнорується вимога громадянського суспільства щодо забезпечення гарантій прозорості і об'єктивності під час проведення конкурсу на посаду судді. Конкурс до нового Верховного Суду супроводжують скандали і неоднозначності, пояснити або виправити які відповідальні органи відмовляються. Висновки Громадської ради доброчесності здебільшого легко долає Вища кваліфікаційна комісія суддів переважною більшістю голосів.

Виправити цю ситуацію на законодавчому рівні покликаний проект змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" N6363 авторства депутатів майже всіх фракцій парламенту. Вказаний законопроект передбачає оприлюднення інформації про рейтинг кандидатів на посаду судді, їхніх письмових робіт та даних щодо голосування членів Вищої кваліфікаційної комісії, до чого неодноразово закликав Реанімаційний Пакет Реформ та Громадська рада доброчесності.

Для забезпечення об'єктивності добору до Верховного Суду і інших судів у межах судової реформи цей законопроект необхідно доповнити нормами, які передбачають підвищення порогу для подолання висновків Громадської ради доброчесності і оприлюднення поіменних результатів голосування за подолання цих висновків, а також поіменних оцінок на конкурсі.

Формування нового Верховного Суду – це надто важливо, щоб залишати питання як до процесу його створення, так і до результату. Бо змінити ці результати ми найступні 25 років не зможемо.



Якщо підвищити відкритість процесу відмовилася Вища кваліфікаційна комісія суддів, це має зробити Верховна Рада як представницький орган народу.

У зв'язку з цим експерти Реанімаційного Пакету Реформ вимагають від Верховної Ради прийняти, згідно з парламентської процедури:

• про зміни до процесуальних кодексів;

• проект закону про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів" N6363 зі змінами.

З заявою РПР можна ознайомитися тут.

Фб автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ОПЗЖ і БЮТ зносять міжнародні комісії через КСУ: це в інтересах особисто Путіна

Депутати ОПЗЖ і БЮТ подали до Конституційного суду подання про знесення міжнародних комісій з конкусних доборів – суддів і не тільки. Не те щоб були якісь ілюзії стосовно того, на чиєму боці ті самі ОПЗЖ...

Віцепрем'єрка з євроінтеграції... проти євроінтеграції?

Віцепрем'єрка з євроінтеграції виступає проти євроінтеграції. По-іншому пояснити те, що відбувається, наразі не виходить. Можливо, ви допоможете...

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...