Як вирішити конституційну кризу? 9 варіантів рішень і їх аналіз.
Днями Конституційний Суд України ухвалив своє скандальне рішення щодо неконституційності системи електронного декларування. Цим у жорсткий та незаконний спосіб КС зруйнував велику частину антикорупційної інфраструктури України. Це рішення не тільки утруднило боротьбу з корупцією, а й поставило під сумнів безвізовий режим і європейський вектор розвитку України. Стало очевидно, що подальша робота нинішнього складу Суду ставить загрожує не тільки іншим реформам, але й національній безпеці України.
Ця криза потребує оперативного вирішення щонайменше трьох питань:
1. Відновлення антикорупційної інфраструктури, зруйнованої рішенням КСУ;
2. Забезпечення доброчесного складу КСУ;
3. Захисту інших реформ і важливих законів від негативного впливу чинного складу КСУ.
Ситуація дуже складна, і простого, швидкого, але сталого рішення не існує. Відповідальність за вирішення нинішньої кризи повністю лежить на представниках влади.
Ми в Фундації DEJURE проаналізували 9 основні шляхів віршення кризи, які обговрюются, їхні плюси, мінуси і зігрози.
Ми бачимо зміну вимог щодо кворуму КС найменш ризикованим способом зупинити подальший негативний вплив цього складу КСУ.
Водночас, за будь-якого сценарію необхідним є запровадження справжньої конкурсної процедури добору суддів для того, аби нові судді КСУ відповідали конституційним вимогам і наявна кризова ситуація не повторилася.
Також ефективне рішення щодо доброчесності суддів КСУ є неможливим без впровадження комплексної судової реформи, зокрема вирішення питання доброчесності членів Вищої ради правосуддя та Окружного адміністративного суду м. Києва.
Повний аналіз 9 пропозицій знаходиться тут.
fb автора
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.