30 березня 2021, 23:47

Концепція юридичної освіти має бути затверджена

31 березня 2021 року Комітет ВРУ з освіти, науки та інновацій має схвалити проєкт Концепції розвитку юридичної освіти, з врахуванням Комітетських слухань, що відбулись наприкінці 2020 року.

Для забезпечення справедливого правосуддя необхідно якісна правнича освіта.



Про необхідність зміни підходів до підготовки правників свідчить багато факторів (деталі – тут). Це не лише некваліфіковані судді, що роками виносять неправомірні рішення, а й тисячі випускників з дипломами правників, які працевлаштовуються не за профілем.

На даний час в Україні сотні інститутів, університетів, академій, коледжів, які готують юристів.

Здобувачів вищої освіти станом на 1 січня 2021 року налічується приблизно 100 тисяч. Це найбільше серед усіх спеціальностей, за якими здійснюється підготовка студентів.

Виникає низка запитань.

Перше - чи потрібна державі така кількість юристів.

Друге – яка якість підготовки цих юристів.

Третє - чи знайдуть вони роботу за спеціальністю після отримання диплома.

Четверте – яка ефективність та обґрунтованість витрачання державних коштів на підготовку аж такої кількості майбутніх "правників", які, як показує дослідження, не мають необхідних знань і компетенцій.

І, ключове – як зробити так, щоби судова система надалі отримала якісний кадровий склад. Адже всі, хто навчається у правничих школах, повинні отримати високий рівень підготовки, для того щоби потім стати частиною якісної й ефективної судової системи.

Рівень знань деяких студентів – занизький. Результати вступних іспитів у магістратуру, які проводяться з 2016 року, засвідчують, що значна частина випускників бакалаврату з права не може подолати порогові бали, хоч вони встановлюються на невисокому рівні.





Наразі проєкт Концепції перебуває на розгляді парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій. А влітку 2019 року створено робочу групу з питань розвитку юридичної освіти в складі комісії з правової реформи при Президентові України.

Концепція передбачає низку позитивних речей:

1. Оптимізацію системи закладів правничої освіти. Йдеться про відмову від підготовки юристів на рівнях фахової передвищої освіти та молодшого бакалавра.

2. Запровадження наскрізної магістратури, без проміжного освітнього рівня бакалавра. Як наслідок цих змін, ми отримаємо універсальну і гармонізовану структуру підготовки правників.

3. Державний кваліфікаційний іспит по завершенню навчання. Зараз він поступово впроваджується. Багато закладів освіти проти, бо це означає – брати відповідальність за якість навчання своїх студентів. Наприклад, якщо випускник не складе іспит, то не отримає диплом, а це вже свідчить про претензії до вишу, який так і не зміг забезпечити якісну підготовку майбутнього юриста.

4. Підвищення якості викладання у закладах загальної середньої освіти, фахової передвищої освіти предметів правового спрямування та прав людини, запровадження справедливого механізму формування та розподілу державного замовлення на підготовку правників, посилення ролі правничих спільнот та юристів-практиків в освітньому процесі, забезпечення конкурентного розміру заробітних плат науково-педагогічних працівників та їхній професійний розвиток.

Загалом, в Концепції – багато інших корисних речей, які мають сприяти підвищенню якості майбутніх правників – суддів, прокурорів і адвокатів. Тому концепцію необхідно нарешті затвердити та ефективно впроваджувати запропоновані зміни.

Але в Концепції багато противників, адже вона передбачає суттєве підвищення вимог до закладів правничої освіти. Минулого засідання комітету, до прикладу, так і не вдалося схвалити проєкт Концепції, бо деякі лобістські групи, які захищають свої інтереси, зокрема заклади системи МВС та представники спеціальності "Міжнародне право", виступали категорично проти не лише конкретного тексту, а взагалі будь-яких реформ у цьому напрямку.

В результаті, за нашою інформацією, членам комітету дзвонив особисто міністр МВС Аваков і переконував за Концепцію не голосувати.

Цікаво чи завтра народним обранціям не забракне політичної волі виконати власні політичні обіцянки замість волі "тимчасового міністра", який уже 7 років перебуває на посаді.

Детально про Концепцію можна прочитати тут.

fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...

Вища рада правосуддя збирається зірвати очищення судів і міжнародну допомогу

Сьогодні Вища рада правосуддя може збити на злеті очищення судів, і цим поставити під загрозу життєво важливі для країни речі. Нагадаємо, з перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і формуванням третього складу Громадської ради доброчесності з новою силою і новою якістю відновилося кваліфоцінювання суддів – процес, покликаний очистити судову систему від недоброчесних елементів...

Як "оновлена" ВРП рятує вбивць і корупціонерів

"Оновлена" Вища рада правосуддя прийняла вчора два абсолютно відірвані від реальності рішення. Одним ВРП зупинила дисциплінарну справу по судді Тандиру, тому самому який п'яний вбив нацгвардійця Вадима Бондаренка...