Суддівську мафію слід позбавити можливості блокувати судову реформу – українські і міжнародні експерти
Минуло три тижні як судову реформу Зеленського заблокували суддівські клани.
Рада суддів мала делегувати своїх членів до Етичної ради, що очистить ВРП, але не зробила цього. Це, а також намагання членів суддівського врядування шантажувати депутатів парламенту, вимагаючи внести зміни до закону і надати їм більше повноважень, яскраво свідчить, що Рада суддів не збирається нікого делегувати ні 21 жовтня, ні будь-який час потому. Вона відверто саботує реформу, і покласти цьому край може винятково президент Зеленський. Про це говорили під час публічної зустрічі "Which way will Ukrainian judicial reform go?" з заступницею директора Eurasia Center при Atlantic Council Меліндою Гарінг та Послом ЄС в Україні Матті Маасікасом.
Наші міжнародні партнери тримають руку на пульсі і чудово розуміють, що Рада суддів свідомо блокує запуск судової реформи, захищаючи суддівські клани. Але чи довго це триватиме? Відповідь проста: саботаж триватиме саме стільки, скільки цього допускатиме автор судової реформи – Володимир Зеленський. Судова мафія однозначно говорить: охочих кандидуватись до Етичної ради серед суддів та суддів у відставці немає, та й не зрозуміло чи взагалі когось призначать, якщо будуть. Зрозуміло, що судова мафія дозволяє собі шантажувати усе українське суспільство, прагнучи зберегти вплив і посади.
Але незрозуміло, чому це досі толерує Президент Зеленський, якому доведеться нести всю повноту політичної відповідальності за зрив реформи. Днями відбулася ще одна беззмістовна зустріч в його Офісі за участі міжнародних партнерів, де вчергове пролунали заяви про недопустимість блокування реформи. Але ситуацію це жодним чином не змінило.
На думку як українських експертів, так і наших міжнародних колег, діяти треба негайно і рішуче. Причому в законодавчій площині.
Якщо Президент дійсно хоче розблокувати судову реформу, він має подати до Ради законопроєкт, яким викине з процесу реформи корумповані суддівські клани, що її блокують – Раду суддів та Вищу раду правосуддя.
Судова реформа заблокована з подачі Ради суддів, яка діє для збереження існуючої корумпованої системи на чолі з нереформованою ВРП. Очевидно, що залишати їх у процесі означатиме остаточно поховати реформу, яку Зеленський обіцяв і українському суспільству, і міжнародним партнерам на найвищому рівні.
Крім того, зараз в Україні працює місія МВФ, мета якої – перший перегляд програми stand-by. І МВФ, і ЄС, і всі міжнародні партнери України мають посприяти тому, щоби процес судової реформи нарешті було розблоковано. Інакше стосунки України з західним світом на фоні порожніх обіцянок вчергове погіршаться. На цьому фоні увага світу прикута саме до того, яких заходів вживатиме український президент.
На зустрічі також обговорили іншу загрозу судовій реформі – з боку нереформованого Конституційного Суду, який з подачі судової мафії може визнати неконституційними закони про очищення ВРП і перезапуск ВККС. Проведення конкурсу на відсутні посади до Конституційного Суду без відкритого конкурсу за участі міжнародних експертів – шлях до поглиблення конституційної кризи, що точно не вирішить проблему. Необхідно невідкладно закріпити у законодавстві відкриту конкурсну процедуру до Конституційного Суду, за якої делеговані міжнародними організаціями експерти з українським громадянством зможуть перевірити кандидатів на доброчесність. Усі інші спроби реформувати Констуційний Суд будуть половинчастими, а отже – поставлять під загрозу не лише продовження розпочатих реформ, зокрема і судової, але і національну безпеку держави.
Чи розуміє це президент та парламентська більшість – дізнаємось найближчими днями.
fb автора
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.