6 квітня 2023, 12:51

Нова ВРП іде шляхом старої?

Ми вже не раз зазначали, що лакмусовим папірцем для оновленої Вищої ради правосуддя будуть її перші рішення.

І починалося все доволі непогано: новий склад ВРП показав відкритість перед громадськістю, позбавив почесної відставки суддю з російським паспортом і навіть надав дозвіл на утримання під вартою біглого судді-крадія і хама Бабенка.

Але коли справа від формалізації рішень по "збитих льотчиках" дійшла до "еліти" судової системи – оновлений орган почав давати збій.



Приклад 1. Суддя Печерського суду Ільєва.


3-14. Саме такі результати голосування за відсторонення Тетяни Ільєвої, яку підозрюють у незаконному знятті арешту зі 110 тисяч євро та 9 тисяч доларів.

З (три) – за, 14 (чотирнадцять) – проти.

Рішення НЕ прийнято. І "нова" ВРП каже судді, яка володіє фантастичною кількістю майна незрозуміло звідки і яку підозрюють у вчиненні злочину – "нічого страшного, судіть далі". Зауважимо: мова тут не про кримінальне покарання. І навіть не про дисциплінарне стягнення. А всього лише про тимчасове відсторонення від здійснення правосуддя на час слідства.

Порівняйте це з голосуванням попередньої ВРП щодо тимчасового відсторонення, наприклад, Павла Вовка в справі однойменних плівок. Тоді теж було 14 "проти". Єдина різниця – не було жодного "за", бо не було тих трьох членів, яким не все одно.

Але кінцевий резульат, на жаль, той самий. Всій системі дали сигнал: "робіть що хочете, вас тут прикриють".



Приклад 2. Призначення нового складу ВККС.


Тут узагалі виглядає, що оновлена ВРП готується вибрати найгірший можливий склад Вищої кваліфкомісії суддів з 32 фіналістів. Тим самим вона (свідомо чи ні – неважливо) поставить під питання роки зусиль, євроінтеграцію і взагалі розвиток країни.

Вища кваліфкомісія суддів – це "відділ кадрів" судової системи. Саме їй вибирати десь 2500-3000 суддів в найближчі пару років. І це шанс систему або оновити до невпізнаваності, або зацементувати все тут як є на найближчі років 30. Ставки високі максимально. А результат прямо залежить від складу.

Пару тижнів тому Конкурсна комісія ВККС визначила 32 фіналісти конкурсу. Серед них точно є 16 (і навіть більше) достойних потенційних її членів, яких за законом має призначити ВРП.

Якби всі 32 фіналісти були ідеальні – і говорити не було б про що. Але так, на жаль, не є. Навіть із цього дуже достойного списку можна вибрати таких, які скоріше збережуть в судовій системі корупційний консенсус, ніж будуть щось у ній змінювати.

І от у п'ятницю ВРП оприлюднила методологію відбору членів ВККС, де бачимо таке.

1) Відсутні трансляції співбесід.

Замість них – відеозаписи, які ми побачимо лише після того як усі співбесіди закінчаться.

ВРП оце ховає від суспільства для чого? Бо Путін нападе?

Я не знаю що тут треба додатково пояснювати. Якщо ти хочеш зробити все як треба, максимальна прозорість – твій головний союзник. Якщо ти максимально все ховаєш до моменту поки нічого вже не можна буде змінити – значить ховати точно є що.

2) Те саме з індивідуальними оцінками кандидатів членами ВРП.

Точніше не те саме. Їх ми взагалі не побачимо, бо вони "конфіденційні". І чому замість агента змін місце в рейтингу під #1 зайняв "міцний господарник" від судової системи ми дізнаємося приблизно ніколи. Бо відповідальність максимально розмита.

3) "Знання в сфері права".

Це взагалі класична схема "збиття" достойних кандидатів.

Не маєш до чого доколупатися? Запитай що написано в пункті сьомому частини третьої статті 148⁹ Закону України "Про бджільництво".

І такі випадки було б дуже легко виловлювати по ходу співбесід і виправляти... але див. п. 1.



Що в результаті?


В результаті ми маємо шанс провалити не тільки цей етап реформи, над яким кілька років ретельно працювали, а й узагалі можливість будь-яких змін у системі на ціле покоління.

Очевидно, без цих змін про будь-яку євроінтеграцію можна буде просто забути. Бо навіть якщо перемовини про вступ до ЄС відкриють (бо формально Україна більшість рекомендацій таки виконає), без нормальної судової системи нас в ЄС ніхто не візьме.

Тут могло б бути ще багато красивих слів про страшну ціну, яку ми платимо за можливість цих змін. Але думаю, всім усе зрозуміло і без цього.

Я сподіваюся, у ВРП все-таки вистачить совісті і мудрості ці рішення переглянути.

Але якщо виявиться, що ці випадки не поодинокі, а "нова норма", то доведеться констатувати, що ця частина реформи провалилася. І багато речей в судовій системі доведеться переосмислювати. І новий етап робити точно без оцього мертвонародженого "суддівського самоврядування".

Бо з судовою мафією і їхніми схемами країні, яка відстоює право на життя і розвиток такою високою ціною, точно не по дорозі.



fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...

Вища рада правосуддя збирається зірвати очищення судів і міжнародну допомогу

Сьогодні Вища рада правосуддя може збити на злеті очищення судів, і цим поставити під загрозу життєво важливі для країни речі. Нагадаємо, з перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і формуванням третього складу Громадської ради доброчесності з новою силою і новою якістю відновилося кваліфоцінювання суддів – процес, покликаний очистити судову систему від недоброчесних елементів...

Як "оновлена" ВРП рятує вбивць і корупціонерів

"Оновлена" Вища рада правосуддя прийняла вчора два абсолютно відірвані від реальності рішення. Одним ВРП зупинила дисциплінарну справу по судді Тандиру, тому самому який п'яний вбив нацгвардійця Вадима Бондаренка...