17 травня 2023, 09:38

5 запитань і 5 відповідей про Верховний Суд

1. "Як же ж так сталося?"

Чесно – щиро дивує кількість людей, яких дивує, що в Верховному Суді беруть хабарі.

На майже 80% "новий" ВС складається зі старих суддів. За рішеннями Громадської ради доброчесності приблизно чверть суддів, призначених до ВС, не відповідають критеріям доброчесності. А інформація, яка може свідчити про таку невідповідність, була ще стосовно десь половини.

Деталі про це тут, почитайте.

2. "Що ж ми робили не так?"

Склад Вищої кваліфкомісії суддів, яка вибирала ВС.

А ще ширше – "суддівське самоврядування", яке ми запровадили надто рано, до того як очистили систему. Цей принцип дуже добре працює в розвинених демократіях, де треба зберегти статус-кво. Але це найгірший рецепт, якщо потрібні зміни.

Бо головне, що така модель робить – дає системі самій себе відтворювати: судді, які брали хабарі, вибрали склад ВККС, яка вибрала суддів, які беруть хабарі.

Саме тому набагато кращі результати в нас, коли ми долучаємо до вибору суддів елементи з-поза системи, наприклад іноземних експертів.

Так це було, наприклад, з Антикорсудом, який і по сьогодні є найкращим прикладом суддівських доборів за всю історію незалженої України. Тому саме незалежних міжнародних експертів, а не українських суддів і політиків, має бути більшість e комісії з відбору суддів КСУ, як це рекомендують Венеційська комісія і ЄС. І як підтримують 53% українських громадян.

3. "Так що, не працюють високі зарплати?"

Високі (а точніше, ринкові) зарплати і гідні умови праці – це необхідна, але не достатня умова доброчесності суддівського корпусу.

Ще мають бути наявні:

- адекватна система відбору, яка пропускає на посади лише доброчесних (ВККС);

- дієва система дисциплінарної відповідальності, яка корегує небажану поведінку (ВРП);

- невідвортність покарання за корупційні злочини (НАБУ+САП+ВАКС).

А перед тим уісм має бути якісна система правничої освіти, яка виховує майбутніх юристів в дусі академічної свободи і доброчесності, а не блатняка, казарми і хабарів, як це все ще багато де буває.

4. "То може позбавити цих суддів недоторканості, пожиттєвого призначення і високих зарплат?".

Боже борони.

Це все важливі гарантії незалежності суддів. Просто до них треба додати важливі гарантії доброчесності, див. попередній пункт.

Частково ці речі вже є (НАБУ, САП, ВАКС, оновлена ВРП), частково вже будуємо (ВККС), дещо ще належить зробити (реформа правничої освіти).

5. "То що, судова реформа поламалася? Треба все робити заново?"

Все залежить від нас.

Саме з провалу попередньої ітерації виросла спроба, яка зараз триває.

Наприклад, замість сатрої ВККС, яку з ганьбою розпустив парламент за провал конкурсу до ВС, ми зараз вибираємо нову, і прямо цими днями триває фінал цього процесу.

А ця нова ВККС, нагадаю, вибаратиме нам 2500 суддів на покоління вперед.

І найцікавше, що на те якою вона буде ми можемо вплинути прямо зараз, нашою цікавістю до процесу.

Якщо зможемо втримати увагу на темі ще кілька днів – матимемо шанс на справедливе судочинство вже за пару років. До речі, всі умови для цього є. Закон вимагає від членів Вищої ради правосуддя, які формують список, максимальної прозорості процесу відбору.

Як думаєте, зможемо?

fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...

Вища рада правосуддя збирається зірвати очищення судів і міжнародну допомогу

Сьогодні Вища рада правосуддя може збити на злеті очищення судів, і цим поставити під загрозу життєво важливі для країни речі. Нагадаємо, з перезавантаженням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України і формуванням третього складу Громадської ради доброчесності з новою силою і новою якістю відновилося кваліфоцінювання суддів – процес, покликаний очистити судову систему від недоброчесних елементів...

Як "оновлена" ВРП рятує вбивць і корупціонерів

"Оновлена" Вища рада правосуддя прийняла вчора два абсолютно відірвані від реальності рішення. Одним ВРП зупинила дисциплінарну справу по судді Тандиру, тому самому який п'яний вбив нацгвардійця Вадима Бондаренка...

Як "оновлена" ВРП лягає під антимайдан і підважує Україну

Не встигла Єврокомісія випустити звіт, де оцінила оновлення Вищої ради правосуддя як успіх, як "оновлена" ВРП вирішила відверто наплювати в очі суспільству – як усередині країни, так і за її межами...

Росіянина Львова поновили в ВС. Це програш, якому дала статися українська влада

Росіянина Богдана Львова щойно поновили на посаді судді Верховного Суду. Вітаємо в новій реальності, де будь-який громадянин РФ, про якого нам РФ (з якою в нас немає дипломатичних зв'язків) офіційно не підтвердила, що він їхній громадянин, може поновитися на посаді через український адмінсуд...