13 грудня 2024, 09:52

Віцепрем'єрка з євроінтеграції... проти євроінтеграції?

Віцепрем'єрка з євроінтеграції виступає проти євроінтеграції.

По-іншому пояснити те, що відбувається, наразі не виходить. Можливо, ви допоможете.

Днями в Раді, під час години запитань до Уряду, віцепрем'єрка та міністерка юстиції Ольга Стефанішина заявила, що Україна відмовлятиметься від незалежних іноземних експертів у конкурсних комісіях з добору суддів. І що відповіні положення вона закладе в Дорожню карту по главах 23-24 acquis (законодавства ЄС щодо верховенства права), які от-от мають відкрити в процесі перемовин.

Причому з контексту звучало так, ніби це взагалі центральна ідея нашої європейської інтеграції в відповідному розділі. Питання було зовсім не про комісії, а загалом про темп вступу до ЄС. А відповідь чомусь – про них.

А тепер, власне, чому те, що сказала віцепрем'єрка, євроінтеграції суперечить.

По-перше, ключова роль міжнародних експертів у комісіях з добору суддів і суддівських органів – це найкращий рецепт, який працює в судовій реформі. Це буквально "золотий стандарт" доборів і оцінювання зараз.

Свого часу це здійснило революцію під час добору до Вищого антикорсуду, куди не пройшов практично жоден явно сумнівний кандидат. Бо міжнародникам не так легко розповісти історії про племінників-мільйонерів і батьків-бізнес-гуру, як українським суддям і політикам. На сьогодні лише в судовій системі таких комісій з міжнародниками – шість. В антикорупціних і інших органах – ще більше. Бо це працює.

По-друге, і в наших зобов'язаннях перед ЄС, і перед іншими донорами – подальше створення судів саме за ключової ролі міжнародників. Найближчий приклад – створення Вищого суду з публічних спорів (замість ОАСК). Проєкти про нього Рада, до речі, недавно успішно провалила, і слава богу. Бо замість участі міжнародників там – суцільна бутафорія.

По-третє, якщо відмовитися від участі міжнародників зараз – то все дуже швидко повернеться до "золотого стандарту" Вовка, Львова і Гречківського. Достатньо лише подивитися кого в "змішані" комісії (де поруч з трьома міжнародниками засідають троє українських суддів) систематично делегує Рада суддів України. То персонажа, в якого доньці подарували 10 квартир в Харкові площею по 222 кв. м., то фігуранта плівок Вовка, то голову Верховного Суду часів Януковича. Можемо уявити яка буде доля євроінтеграції в цьому випадку.

Тому поки так є (тобто поки ми не реформували національні органи до того стану, де можемо довіряти їм) – про відмову від міжнародної участі не може бути й мови. Навпаки, їхню участь треба посилювати і розширювати, аж до моменту, коли в самому ЄС нам підтвердять, що наша система є не гіршою від їхньої. І саме це повинен мати в пріоритеті Уряд.

Зрештою, про довіру до системи як ключовий критерій в цьому переході каже й сама Ольга Стефанішина. Чому тоді Уряд хоче відмовлятися від того, що цю довіру нам здатне повернути – велика загадка.

fb автора

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

ОПЗЖ і БЮТ зносять міжнародні комісії через КСУ: це в інтересах особисто Путіна

Депутати ОПЗЖ і БЮТ подали до Конституційного суду подання про знесення міжнародних комісій з конкусних доборів – суддів і не тільки. Не те щоб були якісь ілюзії стосовно того, на чиєму боці ті самі ОПЗЖ...

Віцепрем'єрка з євроінтеграції... проти євроінтеграції?

Віцепрем'єрка з євроінтеграції виступає проти євроінтеграції. По-іншому пояснити те, що відбувається, наразі не виходить. Можливо, ви допоможете...

Сьогодні ВРП може пустити під ніж очищення судів заради порятунку ворожої агентури

Сьогодні Вища рада правосуддя покаже чи успішно ми їх реформували, чи все треба починати заново. Прямо зараз ВРП вирішує чи звільняти суддю Інну Отрош-молодшу...

Чи обнулить ВРП кваліфікаційне оцінювання суддів?

Завтра, 19 вересня, Вища рада правосуддя планує фактично врятувати від кваліфікаційного оцінювання 180 недоброчесних суддів – зрадників і корумпантів...

Етична рада знов рекомендує до ВРП маріонетку ОАСК. Чому так і чи призначить його Президент?

Сьогодні Етична рада рекомендувала на посаду члена Вища рада правосуддя за квотою Президента двох кандидатів. Один із них – Андрій Жук, суддя Верховного Суду, який свого часу допоміг відмазати суддю, що кидала за ґрати майданівців...

Чи повинен голова Вищої кваліфкомісії суддів бути доброчесним?

Нещодавно раптово подав у відставку голова новообраної Вищої кваліфкомісії суддів – ключового органу з відбору суддів в Україні. Тривають вибори нового голови...