Для багатьох політиків та держслужбовців сьогодні постало питання правильного та ефективного перефарбування. Оскільки ці люди ніколи не були успішними менеджерами, то в більшості випадків вони роблять помилки, обирають неправильний час, місце, переграють з емоціями. Будьмо чесними – вправних акторів серед цієї невеликої групи населення не так вже й багато, школу Станіславського вони уявляють лише по одній фразі. І головне – поспіх, викликаний страхом за свою кар'єру, примушує їх робити нові та нові помилки.
Саме тому пропоную невеличку інструкцію для всіх спраглих до нових звершень, для всіх чиновників, політиків і громадських діячів, які мріють відкинути все старе, і затято взятися за нове. Інструкція, щоб не бути відірваною від реалій життя, написана на прикладі активних дій мера Іллічівська Валерія Хмельнюка. Пан Хмельнюк вже декілька разів проходив процедуру перефарбування, тому демонструє чудові професійні якості в цій сфері, і може слугувати прикладом для наслідування.
Отже, існує декілька простих правил швидкого і ефективного перефарбування.
По-перше, не хвилюйтеся про свою попередню історію – люди зазвичай мають коротку пам'ять, і навряд чи будуть згадувати події навіть двохлітньої давності. Так, колишній вірний ленінець Хмельнюк, на початку 2000-х перебував в лавах об'єднання "За Єдину Україну!", в 2004 році вийшов на місцевий помаранчевий майдан, в 2009 році взяв участь у конференції із висування Юлії Тимошенко в президенти. А навесні 2010 вступив в Партію регіонів – і красиво вийшов з неї 24 лютого 2014 року. Всі ці пересування можна пояснити винятково піклуванням про рідне місто. Ухвалюйте рішення швидко і кардинально – і жоден конкурент не встигне за вами!
По-друге, виберіть красиві інформаційні приводи, прив'яжіть їх до актуальних питань. Так, наприклад, 5 лютого місцева газета повідомила, що 23 лютого планують висадити алею з 51 сосни на честь Дня захисника Вітчизни. Однак актуальнішим став інший привід – тож 23 лютого висадили 83 сосни на честь загиблих на Майдані. Швидко орієнтуватися в ситуації – надважливо!
По-третє, різко і безапеляційно міняйте формулювання, і не намагайтеся пояснити свої попередні дії. Просто станьте новою людиною. Так, ще в січні 2014 року мер Хмельнюк на сесії міської ради заявляв, що на Майдані стоять "бомжі..., безробітні, асоціальні елементи, треба навести лад, ми маємо підтримати нашого президента" (за свідченням місцевого громадського активіста Анатолія Скопника, присутнього на сесії). Плюс з Іллічівська в Київ відправлялися автобуси з бюджетниками.
А 22 лютого в Іллічівську відбувався багатотисячний мітинг під керівництвом місцевого опозиціонера Сергія Шумського "Ми проти бандитів" з вимогою Гаазького трибуналу для Януковича. Мера не було на цьому мітингу. Однак починаючи з 24 лютого мер публічно виходить з ПРУ, починає офіційно виступати на підтримку тих, хто загинув на Майдані, критикує "злочинну владу".
По-четверте, негайно обирайте собі союзника серед переможців. Для члена "Партії регіонів" Хмельнюка таким стала місцева "Свобода". Вже 25 лютого, за чутками, він написав заяву про вступ до "Свободи". Звичайно, для міста в Одеській області це незвично, але пояснення може бути простим: дружина місцевого керівника "Свободи" Юрка Кілара – Оксана Кілар – три роки працює начальником відділу комунального господарства та благоустрою Іллічівської міської ради. А інші опозиційні партії реально опонують меру останні кілька років.
Нарешті, оберіть собі красиве гасло, щоб одразу виділитися і затьмарити зірки. Для мера міста в Одеській області таким гаслом стало демонтажу пам'ятника Леніну (!). Ось так наприклад: "Если честно, я никогда не любил Ильича. Какое отношение он имеет к нашему городу? Все время, что я нахожусь у руля города, я пытаюсь привить людям философию, что город назван в честь пророка святого Ильи". Звичайно, для справжнього "свободівця" таке гасло правильне і актуальне. Але чи підходить воно багаторазово перефарбованому меру? Повірте, прекрасно підходить!
Слідуйте цим простим правилам, шановні політики і чиновники, і жодна люстрація не увійде в ваше спокійне життя.