Сергій Дацюк Філософ

Прогнозування в кризовому світі, який фундаментально змінюється

03 січня 2018, 12:16

В останні тижні минулого року я переглянув і перечитав безліч прогнозів – закордонних, у тому числі російських, та українських. Особливу увагу я звернув на українські прогнози моїх колег.

За ці дні після Нового року мені вдалося подолати роздратування і злість від всіх цих вітчизняних прогнозів. І в сухому залишку я вирішив нікого персонально чи в корпоративній прив'язці не критикувати, а просто викласти деякі змісти, з точки зору яких стало би можливим адекватне прогнозування.

Я спробую показати свої зауваження щодо тієї і чи іншої якості вітчизняних прогнозів і показати інакшу якість, яка би була бажана.

Головна і фатальна помилка всіх таких прогнозів, що вони виходять з такого уявлення – "що буде з Україною, якщо і далі робити все так само, як ми робимо, тобто не робити нічого суттєвого".

Такі прогнози виконують роль страшилок і приводять лише до збільшення кількості емігрантів з України. Такі прогнози, навіть пропонуючи позитивні сценарії, зображають їх настільки неймовірними, що без коментарів усе ясно – "нічого хорошого нас не чекає".

І це справді так: при збереженні такого типу аналізу і такого прогнозування – нічого хорошого нас не чекає. Нинішні підходи до прогнозування закривають позитивний шлях у майбутнє.

Отже далі я запропоную 15 зауважень.

1. Найбільшою вадою прогнозів є відмова від інноваційного мислення. Звичайно тут можливе заперечення – традиційно прогнози не потребують демонстрації інноваційного мислення. Але в ситуації світової фундаментальної кризи все змінюється. Без інноваційного мислення адекватні прогнози просто неможливі. Тобто, щоб перейти від страшилок до конструктивних прогнозів, інноваційне мислення в ситуації фундаментальної кризи потрібно вже як змістовний дискурс самого прогнозу.

2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення себе вже не виправдовує. Щось зрозуміти про внутрішню політику в сучасному світі можна лише кладучи рамки світового підходу всередину внутрішньої політики. А це означає, якщо ми не діємо в світовій рамці, то внутрішня політика стає непрогнозованою в принципі.

3. Змістовним суб'єктом більшості прогнозів лишається держава, тобто в її дискурсивному вираженні "влада і її управлінські та фінансові інститути", в той час як світ в найближчому майбутньому будуть визначати інші суб'єкти – корпорації, громади, криптовалюти в фінансах, блокчейни в управлінні.

4. Країна залишається одиницею прогнозування. Але нині одиницею прогнозування вже є корпорації, громади, мережі громад, які творять інакші реальності зі своїми дискурсами. Оптимальною одиницею прогнозування в нинішній світовій кризі є єдине людство у вимірі мережевих громад та корпорацій, з урахуванням нових типів управління та фінансів, які є трансдержавні. Лише так щось можна зрозуміти про майбутнє.

5. Світовим домінатом на найближче майбутнє визнається США, а це вже не так. В наступному році союз Китай-Росія (з домінуючою роллю Китаю) може стати новим претендентом на роль світового домінату. Це означає іншу політичну та економічну структуру світу, де значна кількість тенденції суттєво зміниться. Зокрема суттєво впаде роль Європи у світі, що для України дуже важливо.

6. Аналіз більшості прогнозів сценарний, а не модельний. Сценарії це подовжене теперішнє. Сценарії ніколи не досягають майбутнього. Майбутнє в ситуації кризи досягається винятково через моделювання з врахуванням прогнозованих чи навіть несподіваних інновацій.

Мене дуже обурює той факт, що в основу жодного прогнозу не була покладена жодна інновація Західного світу (електромобіль, автономний транспорт як послуга, нові типи освіти, колонізація Місяця та Марсу, нові типи енергетики, нові можливості соціально-мережевої комунікації та публічного контролю за правлячами класами, криптовалюта в фінансах, блокчейн в управлінні, 3d-принтинг, структурні технології і т.д.).

Складається враження, що прогнозисти або просто неерудовані, або задалися метою здійснити інтелектуальну диверсію проти своєї країни. Інакше кажучи – єдине, чого немає прогнозах про майбутнє, це, власне, майбутнього.

7. В основу аналізу більшості прогнозів покладені наявні і зрозумілі з минулого чи теперішнього виклики, але не виклики майбутнього, які мало зрозумілі і складно пояснювані. Виклики майбутнього, як правило потребують інших змістів, інших смислів та інших перспектив. Отже реагування на зрозумілі виклики може породити лише реакційний прогноз. Відповідно в такому реакційному прогнозі можна побачити лише очевидні можливості. Неочевидних можливостей побачити при такому підході неможливо.

8. В більшості наявних прогнозів немає ані "чорних лебедів", ані "нереальних драконів". Чорні лебеді потребують іншого бачення світу. Нереальні дракони потребують бачення інакших реальностей і творення нового світу.

9. В ситуації кризи принципово змінюються риторичні вимоги до прогнозів. Якщо ви викладаєте прогноз зрозумілою для наявного правлячого класу мовою, то це не може бути правдивим прогнозом. І взагалі – прогноз в ситуації кризи, який виходить зі збереження наявного правлячого класу, це брехливий прогноз.

10. Зазвичай прогнозист намагається бути зрозумілим, а це обумовлює використання ним наявного дискурсу. Майбутнє не є продовженим теперішнім, воно є тим, що має чіткий розрив з теперішнім. Тому дискурс майбутнього принципово інакший. Якщо вдається створити хоча б деякі елементи інакшого дискурсу майбутнього, тоді вдається хоча б що-небудь спрогнозувати в майбутньому.

Чи зобов'язаний прогнозист вести дискурсивну війну? Адже наявний дискурс не дасть нічого зрозуміти про майбутнє. В той же час просування нового дискурсу змушує нас далеко відходити від прогнозування. На моє глибоке переконання – прогноз у кризовому світі найбільш адекватний, коли він ведеться інструментами дискурсивної війни. Інакше прогнози не є адекватними.

11. Орієнтація на популяризацію є найбільш провальною для адекватного прогнозу в ситуації світової фундаментальної кризи. Чим менш популярний прогноз, чим більш він складний, чим більше його дискурс інноваційний, тим більш адекватним щодо майбутнього він може виявитися.

12. Український середній клас зробив свій вибір – "еміграція, а не революція". Цей вибір є фатальним для майбутнього України, але прогнозисти його ніби не бачать. Більше того вони стверджують наступну в своїй суті злочинну річ – "Україні не потрібна така кількість трудових ресурсів". Інакше кажучи, в олігархічній здирницькій та корумпованій економіці більшість здорових та активних людей не потрібні. Вони були б затребувані в деолігархізованій, некорумпованій та інноваційній економіці, але лінійний прогноз показує, що відмова від революції на користь еміграції робить таку позитивну ситуацію майже неможливою. Тобто виявляється, що прогнозний дискурс є прямо і безпосередньо політичним. Визнання "нам не потрібно стільки трудових ресурсів" це визнання повної підтримки олігархії та корупції. Тобто такі прогнозні заяви це злочин.

13. Аналітична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. Аналітична позиція дозволяє непогано супроводжувати поточну політику. Але аналітична позиція в принципі не дозволяє супроводжувати зміни, особливо революційні.

Аналітична позиція не дозволяє дати відповідь на просте питання – чому це раптом Україна перейде від деградації до розвитку? Що стане цим суб'єктом змін – Божий промисел, пряме втручання США, міжнародна ізоляція України, широкомасштабна війна з Росією чи може все-таки революція, яку здійснить якась нова політична сила? Без відповіді на це головне питання, всі такі прогнозні припущенні чистої води безвідповідальність.

14. Політична позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі, особливо коли правлячі класи деградують, а вертикальна мобільність заблокована. Політичні маневри – це глухий кут політики.

Без революції в організації та управлінні всередині партій, жодна нова політична партія не зможе змінити ситуацію. Сама по собі навіть дуже інноваційна мережева організація, без пропонованих смислових та перспективних інновацій, не дозволить створити політичну силу проривної функції. Тому без інноваційних управлінсько-організаційних підходів навіть нові політичні сили приречені не поразку.

15. Стратегічна позиція не дозволяє прогнозувати в кризовому світі. До останнього часу стратегічний підхід був найбільш потужним. Але в світі фундаментальної кризи змінюється реальність як така.

Стратегія і стратегування – самі по собі різні речі. Поява стратегії (документу) не означає появу компетентних стратегів – в найближчій перспективі їм взятися нізвідки. Тому будь-яка стратегія розвитку без стратегів це блеф.

Більше того, в ситуації фундаментальної світової кризи, коли змінюється сама природа людини (андроїдизація, трансгуманізм), сама суть віту (Сингулярність), сама суть реальності (віртуалізація) навіть стратегування перестає бути адекватним інструментом роботи з майбутнім. Адже стратегування побудоване саме на реальністному нормуванні.

В цьому сенсі зіткнення геополітичних, економічних чи ідентифікаційних стратегій всередині наявної реальності нічого не дозволить ані зрозуміти, ані спрогнозувати. Багатореальністне моделювання з цивілізаційним процесуванням – найбільш оптимальний спосіб прогнозування та водночас стратегування. Інакше кажучи, в кризовому світі прогноз невіддільний від інакшісного моделювання та масштабного процесування.

Загальний висновок – поки що ми інтелектуально програємо майбутнє. Наше експертне мислення неадекватне сучасній ситуації і воно в принципі не може побачити майбутнє.

Потрібно змінювати прогнозне мислення.

Потрібно змінювати мислення як таке.

Загрузка...
Коментарі — 183
Анатолій Сердечний _ 09.01.2018 17:33
IP: 109.86.66.---
Маючи подвійну природу, представники середнього класу в більшості поєднують в собі як власника засобів виробництва, так і менеджера, готового впроваджувати не тільки наукові і технічні інновації, але і соціальні також в своєму бізнесі. Як власник він не може вийти за межі приватної форми власності, бо йому є що втрачати. А інновація є продуктом об'єднаннях творчих, організаційних і трудових зусиль соціальних колективів. Можливо в цьому і є головна причина незавершеності наших двох останніх революцій.
-Vesna- _ 08.01.2018 19:01
IP: 93.74.189.---
Nord Ost:
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
Чокнутый
Как лестно это слышать из ваших уст. Вы себе представить не можете.
Ой да куда тебе... тролль шизанутый.
Nord Ost _ 07.01.2018 22:34
IP: 95.133.223.---
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
Чокнутый
Как лестно это слышать из ваших уст. Вы себе представить не можете.
-Vesna- _ 07.01.2018 22:25
IP: 93.74.189.---
Nord Ost:
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
ты какой-то больной...
так, у меня аллергия на таких преподавателей как ты которые готовы учить тому чем не владеют сами.
Чокнутый
Nord Ost _ 07.01.2018 21:23
IP: 95.133.223.---
-Vesna-:
Nord Ost:
-Vesna-:
ты какой-то больной...
так, у меня аллергия на таких преподавателей как ты которые готовы учить тому чем не владеют сами.
-Vesna- _ 07.01.2018 20:40
IP: 93.74.189.---
Nord Ost:
-Vesna-:
Критичного мислення і совок – це оксюморон.
Біжи, дурнику.
"новое мышление" советской перестройки произвело на твои извилины глубокое впечатление.
Скоро все дурники сбегут из Украины, останутся одни умники вроде тебя.
Запиши себе где-нибудь, шо критичне мислення воспитывают, а то опять забудешь и ляпнешь глупость.
ты какой-то больной...
Егор Быстров _ 07.01.2018 20:24
IP: 93.76.225.---
Как всегда супер, С.А., аплодую стоячи!)
Nord Ost _ 07.01.2018 17:46
IP: 95.133.223.---
-Vesna-:
Критичного мислення і совок – це оксюморон.
Біжи, дурнику.
"новое мышление" советской перестройки произвело на твои извилины глубокое впечатление.
Скоро все дурники сбегут из Украины, останутся одни умники вроде тебя.
Запиши себе где-нибудь, шо критичне мислення воспитывают, а то опять забудешь и ляпнешь глупость.
-Vesna- _ 07.01.2018 10:13
IP: 93.74.189.---
Nord Ost:
-Vesna-:
boh:
вчити критичному мисленню.
Мда, Совок непобедим. Критичне мислення, это бежать от таких как ви, без оглядки.
Критичного мислення і совок – це оксюморон.
Біжи, дурнику.
Spirito _ 07.01.2018 00:12
IP: 93.74.43.---
2. окрім примушування Києва до капітуляції на користь (вимогу) Москви)
- "Не хочет новой войны": НАТО сделал предательское предложение Путину
...выступает за политический диалог с Москвой,а также за усиление
военных связей.-
(себто гібридна війна у розпалі (гібридні методи ведення війни))
- Россия опередила Запад,не говоря об Украине – экс-глава СБУ
PS
-..."Вийдіть із нього,люди мої,щоб не сталися ви спільниками гріхів його,
і щоб не потрапили у карання його...- Об'явлення 18:4
- Ісусе на сіні
Дай щастя Вкраїні.
Боже,Боже,
Боже, дай!- (із Різдвяного привітання президента)
Мир Вам.
Христос народився!
Славімо Його!
Spirito _ 06.01.2018 23:52
IP: 93.74.43.---
-Порошенко:Членство в ЄС і НАТО- перспектива не 2018 року
...членства у престижному союзі світу".-
але:
-Глава МЗС Німеччини назвав США і РФ країнами,що зневажають ЄС
США,Росію і Китай об'єднує те,що вони мають недостатньо поваги до Євросоюзу.,
...СШ поступово втрачають позиції на світовій арені,політичний вакуум заповнюють інші сили,
Серед них він називає Росію і Китай.-
(тому на порядку денному має бути Будапештський м.,хоч гаранти послали його подальші)
-Советник Азарова рассказал,кто на самом деле развернул Украину на Запад- ПолитНавигатор
-Клімкін пропонує наслідувати Францію у боротьбі з фейковими новинами РФ
(Франція підтримує головний фейк- "ихтамнет" через визнання "безальтернативності" нормандського
формату,де у РФ статус посередника,а не агресора)
-ОБСЄ не контролює ситуацію в ОРДЛО- Клімкін
-Суть роботи центру-в безпосередньому контакті представників України і РФ, - Габріель про ідею
Порошенка делегувати німців у СЦКК
(у ЄС нема рішення
Nord Ost _ 06.01.2018 12:57
IP: 95.133.223.---
-Vesna-:
boh:
вчити критичному мисленню.
Мда, Совок непобедим. Критичне мислення, это бежать от таких как ви, без оглядки.
Nord Ost _ 06.01.2018 12:53
IP: 95.133.223.---
олександр миколайович:
Прогноз, на відміну від ворожіння, виходить не з уявлень і бажань, а з надійно встановлених фактів і виявлених наукою закономірностей.
:)) ви, со своей наукой закономерностями и пронозами, в такую ж...пу завели страну, шо уже от вашего нравоучительного тона становится тошно. Идите ви все знаете куда?
-Vesna- _ 05.01.2018 23:05
IP: 93.74.189.---
boh:
Такі теми дуже потрібні українським студентам. Адміністраціям університетів треба просити пана Дацюка почитати лекції на їх філософських факультетах. Лекції саме про те, як робити прогнози.
Господь з вами.
Студентам потрібно не морочити голови, виливаючи на них свій потік свідомості – а вчити критичному мисленню.
олександр миколайович _ 05.01.2018 18:18
IP: 194.44.181.---
boh:
Що вм поганого зробили студенти, що ви їм ту свиню підкладаєте?
олександр миколайович _ 05.01.2018 18:15
IP: 194.44.181.---
Прогноз, на відміну від ворожіння, виходить не з уявлень і бажань, а з надійно встановлених фактів і виявлених наукою закономірностей. Дивно що філософ цього не знає.
1. Користуючись неусталеними термінами (наприклад, "інноваційне мислення") слід наводити їх визначення автором, бо в протилежному випадку не уникнути тарабарщини.
2. Рамки більшості прогнозних аналізів жорстко розділяються на внутрішні та світові. Це розділення не шкодить якості прогнозів, коли воно використовується виключно для концентрації на предметі прогнозу, а не на розриві суттєвих природних зв'язків, заради вибудови зовнішньо переконливих конструкцій.
3, Держава – це не влада, а державні інститути і можновладці, які в них працюють, використовуючи надані їм законом владні повноваження.
,,,
Вже з цих зауважень очевидно, на які змісти здатен Дацюк і наскільки адекватного до дійсності прогнозування можна від нього очікувати.
boh _ 05.01.2018 15:20
IP: 194.44.142.---
Такі теми дуже потрібні українським студентам. Адміністраціям університетів треба просити пана Дацюка почитати лекції на їх філософських факультетах. Лекції саме про те, як робити прогнози.
Vlad Doroshenko _ 05.01.2018 02:25
IP: 93.72.70.---
Orest Jj:
Вы дебилы, что считали себя богатой страной, а потом вас кто то обворовал.
Вы украинцы были нищие всегда, вас всегда кормила Россия.
вас никто не обворовывал, и были нищие
Допустим, кормила РФ нищего, пока тот от нее не отвернулся.
Казалось, и РФ хорошо-не стало затрат, и дебилам-шанс поумнеть-перейти на свои хлеба.
Но зачем в них стрелять русскими снарядами с русских градов – 10 тыс убить, 2 млн согнать в беженцы? Дешевле РФ раньше было их кормить, чем сейчас убивать.
Напугали их радиоактивным пеплом-забрали Крым.
Быть убийцей и бандитом-худший грех, чем нищим дебилом, гарантировав в Будапеште перед этим неприкосновенность их территории. Тем более, что ты богатый и умный, а на деле, вор и убийца.
Вот казахи переходят на латиницу, и нам надо, чтобы и не пахло скрепами старого кормильца. Ему же лучше-дальше от дебилов. Но ты пришел сюда спасти нас от дебилизма, или градами поубивать, или пеплом? Мне нищему есть еврошанс честным трудом разбогатеть
Roman Gall _ 04.01.2018 23:45
IP: 91.200.113.---
Orest Jj:
Vlad Doroshenko:
Вы не поймёте!
Вы дебилы, что считали себя богатой страной, а потом вас кто то обворовал.
Вы украинцы были нищие всегда, вас всегда кормила Россия и ещё вы успели немного побирнуться у остального мира.
Как только Россия вас бросила, вы превратились в то, чем вы били и всегда – нищебродами.
Теперь вы ищите, что кто то вас ограбил, то прежняя власть вас обворовала, то нынешняя.
Но вас никто не обворовывал, вы и были нищие.
Нет ничего страшнее русского фашизма.
МихШвыдкой,Масква,экс министр

Балда,а шо гаВарят те,кто нас обворововал и к чему стремятся?Вот послушАй;
"Я бы сказал Путину;"Давайте заключим мир ЛЮБОЙ ценой"!
Евгений Червоненко,Масква,ток-шоу "60 минут",13.12.2017
А ЛЮБОЙ ценой это как?За Украину без украинцев.А украинцев куда девать?На Хатангу в экс территориальную тюрьму под руководством Мошиаха Гарри Бер-Кута.
ЄДНАЙМОСЯ!
Mykola Fedoriy _ 04.01.2018 21:24
IP: 46.133.200.---
В украінофоба Запєрдоленко (Orest Jj) ще є один IP 35.195.174...
Orest Jj _ 04.01.2018 21:02
IP: 35.189.212.---
Vlad Doroshenko:
Вы не поймёте!
Вы дебилы, что считали себя богатой страной, а потом вас кто то обворовал.
Вы украинцы были нищие всегда, вас всегда кормила Россия и ещё вы успели немного побирнуться у остального мира.
Как только Россия вас бросила, вы превратились в то, чем вы били и всегда – нищебродами.
Теперь вы ищите, что кто то вас ограбил, то прежняя власть вас обворовала, то нынешняя.
Но вас никто не обворовывал, вы и были нищие.
Mykola Fedoriy _ 04.01.2018 20:59
IP: 46.133.200.---
Не вступайте в дискусіі із воронежским рашистом Запєрдоленко (ник Orest Jj:, IP 35.180.232), що постійно провокує та приколюється...Не варто метати бісер перед свинями
Vlad Doroshenko _ 04.01.2018 20:08
IP: 93.72.70.---
Orest Jj:
Ни одна страна не выдержит столько дебилов, а Украина держится
Мы просто напуганы голодоморами и войнами. Наши элиты спешат набить карманы на неск поколений, зная, что их сменят, а некоторых посадят.
Если каждый хочет много денег для себя и сразу, и ему "распределяющий деньги" скажет: "Чтобы дать тебе, я должен у кого-то отнять. Ты готов?" Сейчас большинство ответит "да", не разбираясь, насколько это преступно. Если у тебя беспредел-сам себе распределяешь, сам пишешь законы про офшоры-на сотни своих офшорных фирм отправляешь (60% укрэкспорта по данным фискальной службы Украины идет на офшорные фирмы)? Если можешь брать кредиты, а отдавать не тебе?-ты берешь под % выше, чем прирост экономики. И если ты заражен гонкой обогащения-обдирания народа? У тебя никакой науки и техники, таврию выпускать не можешь= слишком длинный цикл производства, длиннее выпуска пива- шоколада-проиграешь гонку обогащения, только отверточная сборка+рюкзаки, патроны-нет
Nord Ost _ 04.01.2018 19:38
IP: 95.133.223.---
Тут, это, Володимир Фесенко чего -то прицепился к "социальному философ" Дацюку при этом по методологии аристократа отключил комментарии.
Вы уж ему растолкуйте, п философ, шо среднего класса в пост советском обществе не осталось и начинать украинский средний класс будущего будет "от сохи". Должно быть у перспективного среднего класса "чувство почвы", которое в камерных интеллектуальных кружках "золотой молодёжи" отсутствует априори. Вы, товарищ Фисенко, вступаете в эпоху очень жесткой конкуренции, где сопли и слюни считаются проявлением бездарности и слабости неудачника.
_ABM_ _ 04.01.2018 17:04
IP: 35.205.33.---
+ У Маріуполі "народного мера" Олександра Фоменка засудили за сепаратизм на 6 років і 9 місяців.
+ Новий український оперативно-тактичний комплекс "Грім-2" за своїми характеристиками перевершує російський аналог – "Іскандер".
- Російські літаки скинули бомби поблизу Дамаска, загинули 30 цивільних + Параша, чекай "отвєтку"
ONLINE
Свобода слова544 Україна та Європа891 Корупція1068 Уряд реформ296 Aтака Путіна1104
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter