Оскільки місцеві вибори на носі, то подібний PR-хід влада вирішила повторити в Гостомелі.
Тут вихідними провели масовий захід на водоймі, яка не має пляжного паспорту. Організатори – влада Ірпеня та Гостомеля – запевнили, що є аналізи СЕС і вони говорять про те, що вода відповідає всім нормам.
Як і минулого року, аналізи тут робила Ірпінська санепідемслужба. А очолює Ірпінську санепідем службу депутатка Ірпінської міської ради Галина Савчук.
Для пані Савчук селище Коцюбинське – рідне. Вона тут проживає. І навіть цей факт не став на перешкоді, щоб вона зі сцени як фахівець засвідчила – проблем нема. Діти, як і дорослі, повірили, полізли у воду.
Тоді ж у брехні звинуватили журналістів.
Цьогоріч озеро відкриває не нардеп, а безпосередній колега Савчук- депутат Ірпінської ради Юрій Прилипко.
Для того, щоб відкрити пляж у тому ж Гостомелі чи де-інде не достатньо одного лише висновку СЕС. Водойма має мати відповідний пляжний паспорт.
Документ дають тоді, коли виконані всі вимоги, передбачені Правилами: повинен працювати щодня рятувальний пункт, де працює кваліфікована людина, а якщо проводиться масовий захід на воді, то кількість рятувальників збільшується, пункт має бути оснащений відповідним реманентом, тощо.
Держава не дає право владі відкрити водойму для купання громади, якщо водойма не відповідає вимогам безпеки для дорослих і дітей.
Тому задля піару депутати цинічно брешуть громаді, що все гаразд і всі документи є.
На відкритті озера в Гостомелі була депутатка облради Наталія Семко, яка рік тому вже відкрила з Мельником ставок поблизу Коцюбинського.
Тоді вона цинічно брехала і громаді, і журналістам, що всі вимоги дотримані й паспорт є.
Тому і цього року ми питаємо депутатку облради Семко, як так сталось, що вона, яка вже точно має знати законну процедуру відкриття озера, бере участь у тому, що вкотре відкриває небезпечний для громади пляж.
Тепер Семко каже, що не знає, що саме вона відкривала: озеро чи зону відпочинку.
"Там підвох якийсь, що ви питаєте мене? Я дивилася документи – по-перше санстанція зробила аналіз води. Щодо пляжного паспорту я вам не скажу, бо я не займалася цим озером. Якщо в Коцюбинському займалася я, то цим я тільки курувала в плані того, щоби було правильно почищено озеро, іменно щоб ви розуміли, я займаюся не откриванієм пляжів, а очисткою наших водних ресурсів для того, щоб ми відкрили з вами оці родніки для того, щоб у нас була водичка вообще і в наших колодязях і в наших скважинах. Оце саме головне питання, а пляжи – це все вже відноситься до відповідальності наших селищних голів, так як озера стоять у них на балансі," – відповідає Семко.
Отже, у відкритті небезпечних пляжів, за словами депутатки облради, винні селищні голови – відповідно Вадим Садовський у Коцюбинському та Анатолій Кириченко в Гостомелі.
"Тим паче там займався Юрій Прилипко. Він взагалі все краще знає. По даному озеру – по всім документам зверніться до Анатолія Івановича Кириченка. Я просто не внікала в ці всі питання, я сказала, щоб це все було, тому що я вже знаю по Коцюбинському, що питання такі. То щоб це все було," – говорить Семко.
Юрій Прилипко, про якого згадує Семко, у день відкриття пляжу навіть ЗМІ повідомив, що озеро перед Трійцею відкривають саме для купання.
Ольга Прилипко, його донька, депутатка Гостомельської ради, теж сказала, що тепер у озері можна купатись. А всі, хто проти, з її слів, просто заздрить, що в них все вийшло саме так, як слід.
Безпеку громадян у статусі рятувальника охороняв не кваліфікований рятувальник, як того вимагає закон, а простий сторож, який до того ж був напідпитку. На питання журналістів, які у нього є рятувальні засоби – відповів:
"Два весла."
Влада знехтувала не лише безпекою громадян на воді, але й поставила під загрозу здоров'я громади.
На заході несанкціоновано по сонцепалу вели торгівлю м'ясними виробами. Журналісти поцікавились тим, чи є відповідні дозволи бодай тієї ж Ірпінської СЕС на таку торгівлю.
"Ви журналіст, ви мені ніхто, щоб я вам пред'являв документи? Нас запросили, ми приїхали. Від ресторану Мшо тун, на повороті на Бучу. Свято сьогодні – відкриття пляжу. Всі дозволи в моєму ресторані. Нас запросив Прилипко – ми приїхали й стали", – говорить продавець.
Людей на заході поділили на два сорти VIP-гості й прості люди. У VIP-шатрі були зовсім інші наїдки та напої й, звісно, безкоштовні.
"Було неприємно, що пляж поділили на дві зони – для віп-гостей та простих смертних. Діти бігли туди до шатра, їх не підпускали... Було неприємно. Краще б шановані відкривачі озера поїхали б святкувати десь в ресторан. Було б чесніше по відношенню до простих людей", – говорить місцева жителька Галина Анатолівна, яка прийшла на пляж з онуком.
Поки у VIP-наметі їли й навіть не думали лізти в озеро, дітей ніхто навіть не намагався зупинити.
Більше того, зі сцени лунали вітання від імені голови Київської облдержадміністрації Анатолія Присяжнюка, а також було зазначено, що такі проекти проводяться на виконання соціальних ініціатив президента.
За словами організаторів, інвестувати треба саме в дітей.
Цих же дітей заохотили до купання у водоймі, що не має не лише пляжного паспорту, а й взагалі жодного документу й у раді числиться як пожежна водойма, в яку й на сьогоднішній день, не дивлячись на пляж та купання людей, місцеві жителі продовжують скидати каналізаційні стоки.
Пані Шальман, до речі, є головою Київської організації "Союз споживачів України".
Права споживачів, як і права журналістів, їй були байдужі, бо вона тихенько собі споживала на дурницю наїдки й напої.
У кіоску ж на пляжі продають так само несанкціоновано пиво. Але кого це хвилює, що люди можуть напитись та полізти у воду за відсутності кваліфікованого рятувальника?
Після того, як журналісти дізнались про черговий піар з відкриттям небезпечного озера, виникли питання до місцевої влади, хто ж буде відповідати тепер щодня за безпеку дітей, після того, як офіційно відкрили пляж для купання громади.
Цим випадком після дзвінків журналістів зацікавилось і місцеве управління МНС, яке мали б згідно з Правилами, проінформувати про масовий захід на воді.
"Пляжний паспорт повинні видавати в департаменті з питань цивільного захисту населення Київської облдержадміністрації. Озеро, про яке Ви говорите, пляжний паспорт не отримувало," – повідомила речиця головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій Київської області Вікторія Рубан.
"Про захід нас ніхто не інформував. Ми дізнались від вас," – додає Рубан.
Місцева влада Гостомеля після низки дзвінків змінила свою позицію. Вони вирішили казати, що відкривали не пляж, а просто зону відпочинку.
Але на сайті Київської обласної ради чітко видно, що відкрили таки пляж та ще й переконані, що таким чином виконали соціальну ініціативу президента.
Журналісти поцікавились в селищного голови, хто нестиме відповідальність щодня за дітей та людей, які тепер відвідуватимуть офіційно відкритий пляж і хто ж ніс відповідальність за масовий захід на воді.
"А для чого? Свята на воді не було. Свято було на березі," – розповідає селищний голова Гостомеля Анатолій Кириченко.
З відеозапису, який зробили журналісти добре видно і чути, як зі сцени організатори схвалюють купання у воді дітей й запрошують доєднатися дорослих. Тут в порушення закону курять просто на очах дітей. І нікого не хвилює, що діти прийдуть купатись тепер сюди і в ішні дні без нагляду дорослих.
Працівники санстанції щодо аналізів води в озері спілкуватися телефоном з журналістами відмовилася, але у приватній розмові депутату Гостомельської ради Юрію Марчукуповідомили, що це таки не пляж:
"Це не пляж, оскількі там не має паспарту пляжу. Окрім нас повинні дати заключення МНС, обстеживши дно водойми. Хто повинен виготовляти паспорт? Балансоутримувач – селищна рада", – каже Василина Василівна, заступниця голови Ірпінської СЕС.
Поки діти й дорослі масово купаються, до чого їх заохотила місцева влада, по інший бік озера стоїть табличка з написом: "Ловити рибу та купатись заборонено".
Оскільки Юрій Прилипко, депутат Ірпінської ради, стверджує що відкрив озеро для купання громади, то в нього ми вирішили поцікавитись, чи було бодай зроблене водолазне обстеження дна водойми, куди так цинічно заохотили купатися і дорослих і дітей.
"У мене нема бажання лишні кошти віддавати за перевірку водгоспу. Водолази прийшли, щоб обслєдувать озеро. Попросили в селищної ради 60 тисяч і вони обслідують перед откритієм. У вас є 60 тисяч? Заплатіть – вони обслідують", – говорить Прилипко, якого на камеру всі вихваляли як місцевого мецената та охрестили навіть почесним громадянином Гостомеля.
Разом з тим депутатка облради Наталія Семко запевнила журналістів, що всі відповідні перевірки були зроблені:
"Їх же перевіряли. Перевірку робить водгосп. Там стільки було природоохоронних цих органів, я вам скажу, що їх перевірили й дуже тяжко їм було з цим озером. На опиті Коцюбинського, я знаю, що всі приїжджали, перевіряли – так чи не так робить".
Деякі депутати пояснюють, що озеро вирішили відкрити не лише тому, що незабаром будуть місцеві вибори.
"Депутат Прилипко взявся за так зване очищення озера виключно тому, що з озера можна вивозити пісок, а депутатам він пообіцяв, що зробить селищу подарунок у вигляді пляжу," – говорить депутат Гостомельської ради Юрій Марчук.
"Скільки насправді вивезли піску – невідомо, але, якщо брати до уваги слова людей, які мені погрожували біля озера, коли я там фотографував, то вони повинні вибрати піску на 2,5 мільйонів гривень," – додає він.
Цю версію підтверджує і Євген, який на озері працює охоронцем:
"Він сказав, що почистить ставок, вибере пісок, намиє, частину продасть, частину використає на пляж і зробить оце все".
"Невдовзі після цього на групу депутатів, які очолили незалежну комісію з контролю за чисткою озера була написана заява в міліцію, що ми перешкоджаємо господарській діяльності й нанесли збитки фірмі, яка виконує проект на 350 тисяч гривень. Через 2 з половиною тижні мені спалили машину. Ось такий дивний збіг", – розповідає Марчук.
Коли ж Прилипка журналісти запитали щодо тонн піску, які вивезли з озера, то депутат помітно занервував й відповів:
"Ви журналісти чи перевірочні органи, що питаєте? Мене вже перевіряли".
Далі пояснив, що він розвозить весь пісок Гостомельчанам, які пишуть в його офісі відповідні заяви.
Селищну владу Ірпінський депутат запевнив, що пляж робиться для громади й зиску від того не буде. Але тепер виходить, що за купання в не паспортизованій водоймі доведеться ще й доплачувати тим, хто вірить, що озеро відкрили офіційно.
"Ми приїхали з Ірпеня. На в'їзді якісь чоловіки попросили гроші за паркову машини, перебування на пляжі та за шезлонг," – розповідає Оксана.
Прилипко стверджує, що бізнес на озері провадять невідомі йому люди.
"В минулому році була вимога прокурора про обов'язкове паспортизування водойм селища. Суми на замовлення паспорту називалися різні. Виявилося, що вартість одного паспорту – 4 тис. грн.
Паспортизація всіх озер нам обійшлася б в 35 тис. грн. Це було в тому році, а паспорту і донині нема.Мабуть, комусь вигідно аби паспорту не було," – говорить голова громадської організації "Гостомельський клуб рибалок" Павло Лоза.
"Але це не найстрашніше. Коли була повінь і з цвинтаря за тиждень викачали воду й вона вся спустилася в озеро – озеро наповнилося трупним трунком," – додає Лоза.
Відповідні запити ми направили до прокуратури і КОДА, аби вони належним чином відреагувати на такі кричущі порушення організації масових заходів на воді та відкриттів пляжів на водоймах, яка не те що пляжного паспорту, а навіть паспорту на водойму не має.