20 травня 2011, 13:50

Непристойне припущення

Нещодавно я написав про "антиплатникоподаткову" акцію парламенту стосовно внесення змін до Податкового кодексу України всупереч загальним засадам встановлення податків і зборів, тим же таки Податковим кодексом передбаченим.

Здається, за цим податковим маятником ховається не тільки правовий нігілізм парламентарів і податківців, але й певний інтерес. Інтерес матеріальний і протиправний.

Як зазначено у пояснювальній записці, метою прийняття проекту є запобігання необґрунтованим втратам податкових надходжень шляхом включення до об'єкту оподаткування податком на додану вартість консультаційних, інжинірингових, інженерних, юридичних (у тому числі адвокатських), бухгалтерських, аудиторських, актуарних та інших подібних послуг консультаційного характеру, а також послуг з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем.

Рятуйте! Необґрунтовані втрати податкових надходжень! Звичайно, жодної цифри ініціатори законопроекту не наводять. А щодо втрат є сумніви.

Адже консультанти надають послуги суб'єктам господарювання – платникам податків, у тому числі податку на додану вартість.

З моменту набуття Податковим кодексом чинності платежі консультантам (юристам, аудиторам та іншим) перестали бути об'єктом оподаткування ПДВ. Консультанти відповідно платити ПДВ перестали. Однак у отой же час клієнти втратили податковий кредит і їх податкові зобов'язання відповідно збільшились. Ті суми ПДВ, що їх перестали сплачувати консультанти, почали сплачувати клієнти. Тому говорити про "необґрунтовані втрати податкових надходжень", особливо, за відсутності будь-яких розрахунків, надто самовпевнено.

Отже, бюджет, скоріш за все, не постраждав.

Однак дехто цілком міг постраждати.

Згадаємо про повсякчасні зойки урядовців і особливо податківців про "зарплати в конвертах".

Але щоб заплатити працівникам "чорну" зарплатню, треба ж десь узяти готівку відповідного кольору.

Зазвичай правопорушники роблять це перераховуючи безготівкові кошти на рахунки спеціально створених іншими правопорушниками компаній, отримуючи натомість готівку у конверті, чемодані, мішку, залежно від суми.

Вищеописані операції потребують документального оформлення, що маскувало б протизаконну суть операції. Тобто, за документами гроші перераховуються за товар чи послугу, при цьому не просто за товар чи послугу, а за такі, що дають право на податковий кредит та зменшення оподаткованого прибутку.

Ще не так давно консультаційні послуги були ідеальним прикриттям.

Але виключення консультаційних послуг з об'єкту оподаткування ПДВ змінило ситуацію корінним чином.

Отже, якщо від відсутності ПДВ на послуги консультантів хто і втратив, то власники "податкових ям" і їх замовники.

Поспішні зміни до Податкового кодексу слугують інтересам далеким від наповнення бюджету і легалізації заробітних плат.

Не дарма у вже цитованій пояснювальній записці зазначено, що проект закону України не потребує проведення обговорення з громадськістю.



Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Президент Зеленський і ''шахеди''

Президент Зеленський вважає, що збиття "шахедів" – важлива тема. А в той час, коли Верховний Головнокомандувач на Ставці думу думає, як з "шахедами" боротися, у тюрмі під вартою сидить командир одного з кращих розрахунків, який з побратимами власноручно знищив не один ворожий безпілотник...

Порошенко буде на засіданні Міжпарламентської Ради Україна – НАТО

Вчора, 22 квітня 2025 року, набрало законної сили судове рішення, яким встановлено незаконність січневого рішення прикордонників про відмову Петру Порошенку у перетині кордону...

Про адвокатів-хакерів, які висмоктують, і про журналістів, які про таке пишуть

Прочитав у ДЗЕРКАЛІ ТИЖНЯ статтю Інни Ведернікової під гучним заголовком "СПРАВА АДВОКАТІВ-ХАКЕРІВ. ЯК НАБУ ВИЯВИЛО ПАРАЗИТІВ". Яскравий приклад акуратного мощення якнайкращими намірами прямої дороги у таке пекло, що мало не здасться...

Відосики ДБР

За роки влади 95 кварталу мало не всі державні органи перетворилися на такі собі продюсерські контори, які замість виконання передбачених законом функцій, пишуть сценарії і випускають відосики...

Президент Зеленський і три фірми

Схоже, Президент України Зеленський почав здогадуватись, що його 5-6 менеджерів того... Не зовсім справляються. А зробити з цим він нічого не може, оскільки, як встановлено рішенням суду, не володіє і не зобов'язаний володіти інформацією про прізвища і посади тих 5-6 менеджерів...

Президент Зеленський і "ай яй яй"

Все частіше читаємо новини про те, як чиновники ДБР без ухвал суду вриваються до помешкань громадян і вчиняють там розгром, який потім називають "невідкладний обшук без ухвали суду з метою врятування майна"...