Без коментарів
Для того, щоб мене не звинувачували у безпідставних звинуваченнях на адресу нашої пані, яка не заспокоїться, поки не отримає монополію влади в країні та можливість її безкарного розграбування, наведу лише цифри і посилання на джерела інформації щодо газових угод.
Купівля газу у 2009 році
Контрактом на купівлю газу передбачено, що у 2009 році Нафтогаз купить у Газпрому 40 млрд. кубометрів газу, з яких у першому кварталі – лише 5 млрд. кубометрів, у другому кварталі – 10,5 млрд., у третьому – 12 млрд., у четвертому – 12,5 млрд. кубометрів газу.
Для розрахунку ціна газу в першому кварталі була визначена в розмірі 450 дол. США за тис. куб. м, але при цьому зі знижкою у 20%.
З тверджень першого заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" пана Діденка – ціна на перший квартал визначена на рівні 360 доларів за тисячу кубометрів, другий квартал – 270 дол., третій – 219 дол. і четвертий – 162 дол. Щоправда, при таких поквартальних об'ємах і цінах, середньорічна ціна на блакитне паливо повинна становити, не 228 дол., а 232,2 доларів за тисячу куб. м.
Додатком N1 до контракту про транзит газу передбачено, що Нафтогаз придбає у Газпрому право вимоги до "РосУкрЕнерго" на природний газ на суму 1,7 млрд. дол. США, розплатившись коштами, які отримає від того ж самого Газпрому у вигляді авансу за послуги з транзиту газу у 2009-2010 роках. При цьому у своїх директивах прем'єр-міністр України указує Нафтогазу купити саме ці права вимоги за 1,6 млрд. дол. США.
Виходячи з цих додаткових 10,345 млрд. куб. метрів газу, які теоретично на свій баланс має отримати Нафтогаз, і загального обсягу в цьому випадку – 50,345 млрд. куб. м., – ми виходимо на ще одну середню ціну на газ, а саме 218,3 дол. США.
До речі, з російських ЗМІ пролунало повідомлення про заяву, зроблену заступником голови правління Газпрому, гендиректора Газпромекспорту Олександр Медведєва. Він заявив, що ціна на газ для європейських споживачів Газпрому в середньому у 2009 році становитиме близько $220 за тисячу кубометрів. Але це так, між іншим.
Формульне формування цін на газ і тарифів на транзит
За директивами прем'єр-міністра України[/URL] в формулу, виходячи з якої має визначатися ціна на газ, мають входити базові нафтопродукти, які використовуються в європейських країнах, – мазут і газойль.
В формулу ціни на газ не включено знижку, пов'язану з тим, що Україна – найбільший покупець та найближча для Газпрому країна, куди йому потрібно транспортувати газ. І об'єктивно його витрати на доставку газу є найменшими.
Крім того в контракті не має додаткових знижок для НАК "Нафтогаз", пов'язаних з придбанням ним великих обсягів газу у весняно-літній період, коли Газпрому просто нікуди його дівати, а його видобування зупинити неможливо.
При цьому весною та літом НАК "Нафтогаз" буде купувати газ, ціна на який буде формуватись, виходячи з високих цін на мазут та газойль у осінньо-зимовий період.
Щорічний розмір додаткового доходу Газпрому від такого формально європейського підходу до України становитиме щонайменше півтора мільярда доларів.
Тарифи на послуги по транзиту
Згідно з контрактом про обсяги та умови транзиту російського газу формула тарифу за послуги транзиту складається з двох частин: з фіксованої плати в розмірі 2,04 дол. США за транзит однієї тисячі куб. м. газу на відстань сто кілометрів (яка змінюватиметься до 2019 року лише на коефіцієнт річно інфляції в Європейському союзі) та змінного складника, який включатиме ціну газу, який купуватиме в Газпрому Нафтогаз у розрахунковому місяці, відстані транзиту газу (що дорівнюватиме 1240 км) і коефіцієнт витрат паливного (який ще називають технологічним) газу на покачування транзитного газу.
У директивах прем'єр-міністра було записано про "формування ставки за послуги з транзиту газу на базі формули, яка буде відшкодовувати НАК "Нафтогаз України" всі експлуатаційні витрати, пов'язані з транзитом природного газу, повну вартість паливного газу, амортизацію вартості ГТС, що використовується для транзиту газу згідно зі справедливою ринковою вартістю ГТС, а також вартість капіталу, розраховану на базі реальної ставки вартості капіталу НАК "Нафтогаз України", та справедливу ринкову вартість ГТС, що використовується для транзиту".
В контракті
Із заяв представників Нафтогазу ми чули, що для прокачування 120 млрд. куб. м. (в деяких заявах 110 млрд. куб. м.) російського газу необхідно 6,4 млрд. паливного газу. Неважко порахувати, що в цьому випадку прокачування транзитного газу потребує приблизно 5,33 % газу додатково (у разі співвідношення 6, 4 та 110 млрд. куб. м. – 5,8%). А в цьому контракті закладено лише 3%. Усе інше Нафтогаз повинен буде покривати за власний рахунок. І чим вищою буде ціна на газ, тим більших збитків він зазнаватиме.
За інформацією посла Чехії в Україні Ярослава Башти, турецька сторона стягує плату за транзит, до якої додається технологічний газ в обсязі 15% транспортованого газу.
Що ж до покриття всіх експлуатаційних витрат, пов'язаних з транзитом природного газу, амортизацію вартості ГТС та вартістю капіталу, розрахованого на базі реальної ставки вартості капіталу НАК "Нафтогаз України, то за розрахунками колишнього радника НАК "Нафтогаз" Юрія Вітренка та радника прем'єр-міністра України на громадських засадах Олександра Ковалка мінімальне значення тарифу має становити не менш як 5,11 дол. за прокачування тисячі кубометрів газу на 100 км. територією України. І це саме виходячи з тієї ідеології, яка була викладена в директивах прем'єр-міністра України.
Посередник Газпрому
Згідно з контрактом, Нафтогаз зобов'язаний укласти угоду на строк до 2019 року з ТОВ "Газпром збут Україна" і продавати йому 25% усього купленого в Газпрому газу для подальшої реалізації промисловим споживачам. Від 40 млрд. куб. метрів, які Газпром продасть Нафтогазу у 2009 році, це становитиме 10 млрд. куб. метрів, а починаючи з 2010 року, коли Газпром продасть Нафтогазу 52 млрд. куб. м газу, – 13 млрд. куб. м.
І з усієї вищенаведеної інформації висновки робіть самі.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.